Wybierz region

Wybierz miasto

  GAZETA POZNAŃSKA, poniedziałek 22.05.2000

  Autor: SAGA

  2000-05-22, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  GAZETA POZNAŃSKA, poniedziałek 22.05.2000 Brali auta w leasing, później - zgłaszali ich kradzież Samochody znikały na Wschodzie Policjanci z Centralnego Biura Śledczego w Poznaniu prowadzą postępowanie ...

  GAZETA POZNAŃSKA, poniedziałek 22.05.2000

  Brali auta w leasing, później - zgłaszali ich kradzież
  Samochody znikały na Wschodzie


  Policjanci z Centralnego Biura Śledczego w Poznaniu prowadzą postępowanie przeciwko osobom, które wyłudzały luksusowe samochody. Brały auta w leasing i wyjeżdżały za granicę. Tam pojazdy sprzedawały, a później - zgłaszały ich kradzież. Straty firmy leasingowej przekroczyły 4 mln zł.


  Proceder trwał od końca ubiegłego roku. Do tej pory jest 27 podejrzanych: wobec 22 zastosowano areszt tymczasowy, wobec kolejnych 5 dozór policyjny. Odzyskano cztery samochody (głównie audi A6) o łącznej wartości 700 tys. zł. Wiadomo też, że firma leasingowa straciła ponad 4 mln zł, jeszcze więcej - firma, która ubezpieczała samochody.

  ,,Trochę' fałszowali

  Mechanizm przestępstwa zawsze był taki sam.

  Aby otrzymać auto w leasing, osoba X rozpoczynała własną działalność gospodarczą i - z właściwymi dokumentami w ręku - udawała się do firmy leasingowej. Przedstawiała tam oryginalne papiery poświadczające prowadzenie działalności. Sfałszowana była tylko część niezbędnych dokumentów skarbowych. Chodziło o to, by wykazać odpowiedni zysk.

  Nawet, gdy firma leasingowa chciała sprawdzić, czy podane dane są prawdziwe - Urząd Skarbowy zasłaniał się tajemnicą służbową. Trzeba było zatem wierzyć w zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami (a firma - ponieważ była dopiero co założona - nie mogła przecież zalegać...).

  Bogaci i biedni

  Wśród sprawców są ludzie młodzi, którzy szybko chcieli zarobić niezłą sumkę i majętni, którzy - za odpowiednią opłatą - podstawiali osoby rejestrujące firmę na siebie. Wśród podejrzanych jest wielu biznesmenów z terenu dawnego Leszczyńskiego, Konińskiego. Nawet policjanci byli zaskoczeni, że tak bogaci ludzie zdecydowali się ,,dorobić' w taki sposób... Przedsiębiorców łączyła znajomość i wspólne interesy - głównie w przemyśle drobiarskim.

  Nawet z Lublina!

  W zeszłym tygodniu poznańscy policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali dziewięć osób zamieszkałych... w Lublinie. Oni także brali udział w aferze: podobnie, jak ci z Wielkopolski, wyłudzali z poznańskiej firmy pojazdy, sprzedawali je i zgłaszali ich kradzież. Wobec sześciu zastosowano areszt, w stosunku do dwóch osób zdecydowano o dozorze policyjnym, jedną osobę przesłuchano w charakterze świadka. Sprawa jest w toku. Wiadomo, że tylko jedna osoba była starsza - przeważnie firmy zakładali ludzie młodzi, liczący na szybki i łatwy zysk.

  Wędrówki na Wschód

  Samochody wzięte w leasing wywożono do krajów b. Wspólnoty Niepodległych Państw (celnicy - chociaż autami z leasingu nie wolno przekraczać granicy - nie byli rygorystyczni). Auta trafiały - przez Czechy i Słowację - na Litwę, do Rosji lub Białorusi, albo - przez Niemcy i dalej promem przez Bałtyk - do Kłajpedy. Tam czekali już odbiorcy. O fikcyjnej kradzieży zgłaszano albo po ponownym przekroczeniu granicy Polski, albo - jeszcze na miejscu sprzedaży.

  Biorącym udział w przestępstwie grozi kara do 10 lat więzienia - za udział w grupie przestępczej i wyłudzanie mienia znacznej wartości. SAGA


  Sonda

  Letnich atrakcji w moim mieście jest...

  • jak na lekarstwo. (79%)
  • na tyle dużo, że często nie wiem co wybrać. (10%)
  • wystarczająco, ale mogłyby być ciekawsze. (10%)