Wybierz region

Wybierz miasto

  Pijany lekarz posłał trzeźwego kolegę na badanie

  Autor: Barbara SADŁOWSKA

  2000-05-11, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Przed Wojskowym Sądem Okręgowym w Poznaniu odbyła się wczoraj rozprawa apelacyjna dwóch lekarzy, skazanych przez Sąd Garnizonowy w Bydgoszczy. W nocy z 31 października na 1 listopada 1997 r. lekarz wojskowy, kpt. rez.

  Przed Wojskowym Sądem Okręgowym w Poznaniu odbyła się wczoraj rozprawa apelacyjna dwóch lekarzy, skazanych przez Sąd Garnizonowy w Bydgoszczy.
  W nocy z 31 października na 1 listopada 1997 r. lekarz wojskowy, kpt. rez. Dariusz Z., był kierownikiem zespołu reanimacyjnego w bydgoskim pogowiu. Kiedy przyjechał na miejsce wypadku drogowego pod Fordonem, świadkowie zauważyli, że był pijany. Karetka zabrała jednego z uczestników wypadku. Dariusz Z., po pobieżnym badaniu, stwierdził zgon drugiego - Dawida Kanieckiego. Nie podjął reanimacji. Karetka odjechała, później na miejsce zdarzenia dotarła policja i straż pożarna.
  Podczas gdy policjanci szukali po całej Bydgoszczy rzekomo pijanego lekarza, on sam zgłosił się na badanie. Wylegitymował się dowodem i podpisał protokół. Był trzeźwy.
  Wydało się jednak, że był to inny lekarz pogotowia - Jarosław Cz. Zgodził się zastąpić "niedysponowanego" kolegę podczas badania. Dariusz Z. miał bowiem ponad dwa promile alkoholu we krwi...
  8 lutego br. Sąd Garnizonowy w Bydgoszczy skazał obu medyków. Wykroczenie Dariusza Z., polegające na podjęciu obowiązków zawodowych po użyciu alkoholu, zdążyło się przedawnić.
  Sąd uznał ich jednak winnymi przestępstwa polegającego na wyłudzeniu poświadczenia nieprawdy przez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego. Dariusz Z. został skazany na pół roku pozbawienia wolności (w zawieszeniu na 2 lata) oraz 3 tys. zł grzywny. Jarosława Cz. sąd ukarał 3 tys. zł grzywny oraz zobowiazał do zapłacenia 1000 zł nawiązki na fundusz dla ofiar przestępstw.


  Sonda

  Letnich atrakcji w moim mieście jest...

  • jak na lekarstwo. (79%)
  • na tyle dużo, że często nie wiem co wybrać. (10%)
  • wystarczająco, ale mogłyby być ciekawsze. (10%)