Wybierz region

Wybierz miasto

  Wyprzedzał na zakazie?

  Autor: Bogdan Lewicki

  2000-05-24, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Dwie osoby ciężko ranne oraz całkowicie zablokowana droga nr 42 na trasa Poznań - Kalisz, to efekt wypadku, jaki wydarzył się o godz. 6 w pobliżu miejscowości Bronisław.

  Dwie osoby ciężko ranne oraz całkowicie zablokowana droga nr 42 na trasa Poznań - Kalisz, to efekt wypadku, jaki wydarzył się o godz. 6 w pobliżu miejscowości Bronisław.


  Wszystkie samochody, które wczoraj między godz. 6 a 9.30 jechały tą trasą były kierowane objazdami.

  Z policyjnego meldunku wynika, iż sprawcą wypadku był kierowca ciężarowej scanii jadący w stronę Poznania. Na prostym odcinku, na którym obowiązywał zakaz wyprzedania znalazł się on bowiem na przeciwległym pasie ruchu. To właśnie tam doszło do zderzenia z fiatem uno, jadącym w stronę Kalisza. Kiedy ciężarówka siłą rozpędu szorowała po poboczu pchając przed sobą fiata, w tył tego ostatniego uderzyło osobowe audi.

  W efekcie zderzenia i hamowania ciągnik znalazł się w przydrożnym rowie z poważnymi uszkodzeniami podwozia. Naczepa ustawiając się w poprzek drogi całkowicie zatarasowała przejazd.

  - Karetka przyjechała bardzo szybko - powiedzieli nam kierowcy ciężarówek, które czekały na przywrócenie przejazdu. - Zabrali kierowcę i pasażera fiata. Audi nie było bardzo zniszczone. Bez szwanku ze zderzenia wyszedł natomiast kierowca scanii.

  Z uwagi na duży ciężar scanii z naczepą na miejsce wypadku wezwano poznańskich strażaków z ciężkim holownikiem i dźwigiem. Dźwig na specjalnych szerokich pasach uniósł naczepę wraz z ciągnikiem a holownik centymetr po centymetrze wyciągał ją na jezdnię.

  - Musieliśmy podnieść cały zestaw, ponieważ nie było możliwości rozłączenia go - wyjaśnił mł. brygadier Marian Przewoźniak, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej ze Środy Wlkp, dowódca akcji ratowniczej.

  Na miejscu wypadku pojawił się także rzeczoznawca sądowy. Ruch na drodze został przywrócony około godz. 10.

  Bogdan LEWICKI

  Leszek Węckowski

  rzecznik prasowy komendy wojewódzkiej PSP w Poznaniu

  W Polsce znajduje się 17 tzw. baz (m.in. w Poznaniu) działających w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym Ciężkim. Na ich wyposażeniu znajduje się specjalistyczny (ciężki) sprzęt ratownictwa drogowego używany podczas szczególnie ciężkich wypadków drogowych.

  Sonda

  Letnich atrakcji w moim mieście jest...

  • jak na lekarstwo. (79%)
  • na tyle dużo, że często nie wiem co wybrać. (10%)
  • wystarczająco, ale mogłyby być ciekawsze. (10%)