Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1050. rocznica Chrztu Polski – trwają przygotowania

Paweł Brzeźniak
W Urzędzie Gminy Łubowo odbyło się spotkanie dotyczące przyszłorocznych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Część z tych uroczystości odbędzie się w Gnieźnie i Ostrowie Lednickim.
W Urzędzie Gminy Łubowo odbyło się spotkanie dotyczące przyszłorocznych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Część z tych uroczystości odbędzie się w Gnieźnie i Ostrowie Lednickim. Paweł Brzeźniak
W Urzędzie Gminy Łubowo odbyło się spotkanie dotyczące przyszłorocznych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Część z tych uroczystości odbędzie się w Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim.

Główne uroczystości rocznicowe odbędą się od 14 do 16 kwietnia 2016 roku w Gnieźnie, Ostrowie Lednickim i Poznaniu. Wezmą w nich udział najwyżsi dostojnicy państwowi. Tym razem, w przeciwieństwie do obchodów 1000. rocznicy Chrztu Polski, uroczystości będą organizowane wspólnie przez władze państwowe i kościelne. Przypomnijmy, że 1966 roku komunistyczni przedstawiciele PRL przygotowali obchody odnoszące się do tysiąclecia państwa polskiego, z kolei strona kościelna akcentowała Milenium Chrztu Polski.

– Przygotowujemy się do nadchodzącej rocznicy pod wieloma aspektami, również tym infrastrukturalnym – przyznaje Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo. – Zależy nam na tym, aby Ostrów Lednicki, który będzie w centrum uwagi całej Polski, prezentował się odpowiednio.

Jak dodał prof. Andrzej Wyrwa, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, przybliżył kontekst historyczny wydarzeń sprzed prawie 1050 lat. – W początkowym okresie chrzest przyjął Mieszko i jego najbliższe otoczenie. Mowa zatem o ok. 10 tysiącach ludzi. Przy czym należy pamiętać, że ówczesna ludność państwa piastowskiego to ok. 650 tysięcy mieszkańców. Przez nową ideę zostaliśmy włączeni w krąg kultury chrześcijańskiej. Współcześnie, w każdej przestrzeni są te elementy, które zostały wypracowane przez poprzednie pokolenia – dodał prof. A. Wyrwa.

Stronę kościelną na spotkaniu w Łubowie reprezentował bp Krzysztof Wętkowski. – Dobrze się stało, że te obchody będą miały charakter wspólny. Z pewnością dołożymy wszelkich starań, aby uroczystości miały odpowiedni charakter. Wydarzenie sprzed lat przypomina o naszych korzeniach chrześcijańskich, które są tak ważne – zaznaczył biskup.

– Ostrów Lednicki ma szczególne znaczenie dla powiatu – zapewniała z kolei starosta Beata Tarczyńska. – Podczas naszej wizyty w Warszawie, prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że będą to uroczystości o charakterze państwowym. Z pewnością cieszy nas tak duże zaangażowanie władz centralnych. Chcę podkreślić, że jako powiat przekażemy do szkół w naszym kraju ok. 40 tysięcy plakatów na temat Chrztu Polski. Przygotujemy także grę turystyczną i konkursy dla najmłodszych dzieci. Również Festiwal Wyobraźni, który odbywa się na terenie Centrum Kultury eSTeDe, będzie odnosił się do tej tematyki – mówiła starosta.

W przyszłym roku czeka nas wiele wydarzeń odbywających się wokół głównych uroczystości. Już 8 kwietnia o 11:00 na Ostrowie Lednickim zostanie otwarta wystawa czasowa pt. "Narodziny dzwonu Mieszko I i Dobrawa". Godzinę później zostanie zaprezentowana wystawa pt. "Relikwiarz drzewa Krzyża Świętego". Od 18 kwietnia do 14 października Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy będzie miało do zaproponowania szereg programów edukacyjnych o nazwie "Pakiet milenijny". Od 11 do 12 maja warto wybrać się do Dziekanowic, aby zobaczyć XIX Funeralia Lednickie pt. "Chrzest – przemiany religijne, kulturowe i sepulkralne". Z kolei 25 maja o 11:00 na lednickiej wyspie odbędzie się msza wotywna w intencji księcia Mieszka I w rocznicę jego śmierci oraz w intencji księżnej Dobrawy i dynastii piastowskiej. Na 12:30 zaplanowano sadzenie dębu 1050-lecia Chrztu Polski. Półtorej godziny później na Małym Skansenie odbędzie się otwarcie pleneru rzeźbiarskiego "Dynastia Piastów".

W nieco bardziej odległym Gieczu odbędzie się impreza plenerowa "Letnie o Piastach bajanie". Zaplanowano ją na 17 lipca w godzinach od 14:00 do 20:00. W drugiej połowie przyszłego roku kilka wydarzeń odbędzie się także w Grzybowie. 17 czerwca o 12:00 otwarta zostanie wystawa pt. "Skarb grodu piastowskiego – nim Piastowie zaczęli wybijać monetę". Od 20 do 21 sierpnia, również w rezerwacie archeologicznym, będzie można zobaczyć spektakl plenerowy "Chrzest Mieszka" będący trzecią częścią trylogii "Imperium Dobrawa" realizowany przez fundację Asocjacja 2006. Na zakończenie imprez w Grzybowie, w dniu 10 września o 10:00 odbędzie się impreza plenerowa w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa "Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto