Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

21. Powiatowe Targi Pracy w Gnieźnie. "Obecnie to zdecydowanie rynek pracownika": zaznacza dyrektor PUP

Sona Ishkhanyan
Dziś (2 października) w Auli I Liceum Ogólnokształcącym w Gnieźnie odbyły się Powiatowe Targi Pracy. To XXI edycja inicjatywy, którego celem jest pośrednictwo w zakresie kontaktów pomiędzy pracodawcami a pracownikami. Jak zauważa dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy duże zapotrzebowanie na pracowników - sprawia, że można nasz rynek pracy nazwać "rynkiem pracownika".

21. Powiatowe Targi Pracy w Gnieźnie. "Obecnie to zdecydowanie rynek pracownika": zaznacza dyrektor PUP
Na polskim rynku pracy mamy do czynienia z sytuacją, która nie miała miejsca od ponad dwóch dekad - teraz to bardzo często pracodawca walczy o pracownika, a pracownik wybiera korzystniejszą ofertę. Potwierdza to Małgorzata Matczak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gnieźnie. - Spotykamy się po raz 21. mamy obecnie 80. wystawców. Myślę, że teraz to już zupełnie mamy do czynienia z "rynkiem pracownika". Pracodawcy poszukują pracownika różnymi sposobami jednym z nich są targi pracy przy naszym udziale -zaznacza. -Mimo wszystko mamy także sporą grupę osób szukających pracy, były momenty, kiedy nie można było przejść się po sali z powodu frekwencji zwiedzających targi. Niektórzy szukają pracy, inni chcą zmienić polepszyć sobie warunki zatrudnienia - dodaje dyrektor PUP. Jak dalej informuje dodatkowo na targach promowane są firmy, które dostały dotacje z Urzędu Pracy na założenie własnej działalności. Takich firm w tym roku było 5. Ponadto przy współpracy z Urzędem Skarbowym i ZUS-em Urząd Pacy udzielał wsparcia dla osób, które prowadzą działalność czy też chcą j założyć.

Na targach tradycyjnie pojawiły się służby mundurowe. -Informują oni o zasadach naboru, bo też mają wolne miejsca pracy. Poszukiwani są policjanci, strażacy, wojskowi oraz osoby do służby więziennej. Mamy również propozycję pracy za granicą. Nasi pracownicy przygotowują dokumenty aplikacyjne również udzielają porad z zakresu poradnictwa zawodowego. Można także uzyskać informacje na temat szkoleń, przekwalifikowań - informuje M. Matczak. -Myślę że oferta jest dość szeroka i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie - dodaje.

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy zaznaczyła, że porównując do poprzednich lat podczas tej edycji jest więcej wystawców, a tym samym więcej firm poszukujących pracowników, bo coraz więcej firm ma problem ze znalezieniem ludzi do pracy. -W tym roku pojawiły się u nas nowe firmy, takie których u nas jeszcze nie było, które nigdy nie przepuszczały, że będą szukały tutaj pracowników, bo jak twierdzą wszędzie szukają możliwości, by znaleźć pracowników - twierdzi pani dyrektor.

Należy jednak pamiętać, że nie we wszystkich branżach mamy do czynienia z "rynkiem pracownika". Firmom brakuje przede wszystkim wykwalifikowanych pracowników w takich branżach jak ICT (technologiach informacyjno-telekomunikacyjnych), budownictwo, transport oraz w pracach prostych. Przekonują nas w tym zwiedzający targi. Jak zaznaczają, najwięcej ofert jest dla mężczyzn lub dla pracowników fizycznych, produkcyjnych lub opiekunek za granicą czy sprzedawczyń w sklepach. -Osoby z wyższym wykształceniem mają wyższe aspiracje, ja jestem taką osobą i propozycji żadnej dla mnie nie znalazłam - mówi uczestniczka targów, która wolała wypowiadać się anonimowo.

Jedną z możliwości, po które sięgają obecnie pracodawcy, by nie zabrakło u nich pracowników, jest zatrudnienie obcokrajowców. Taka tendencja panuje obecnie także w Gnieźnie. -Urząd pracy rejestruje zaświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom. Mamy coraz więcej firm decydujących się na zatrudnienie obcokrajowców. Wynika to z deficytu pracowników, których nie można znaleźć na lokalnym rynku pracy. Są branże, w których jest coraz trudniej, bo Polacy wolą pracować za granicą. Taka konkurencja zmusza firmy do podjęcia innych rozwiązań. Takim rozwiązaniem są zatrudnienia obcokrajowców, gównie obywateli Ukrainy. Liczba oświadczeń, które w Urzędzie Pracy wydajemy wzrasta sukcesywnie. W ubiegłym roku mieliśmy ponad 4000, obecnie to jest również w granicach kilku tysięcy, a na pewno więcej niż w ubiegłym roku. To jest dość spora liczba jak na ten rynek gnieźnieński - potwierdza M. Matczak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto