Klony na Placu Wolności w Koninie najprawdopodobniej zostaną. Po trwających kilka godzin negocjacjach, władzom miasta udało się dojść do porozumienia z konserwatorem zabytków. - Wypracowaliśmy kompromis.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Klony na Placu Wolności w Koninie najprawdopodobniej zostaną. Po trwających kilka godzin negocjacjach, władzom miasta udało się dojść do porozumienia z konserwatorem zabytków.
- Wypracowaliśmy kompromis. Do końca przyszłego tygodnia czekam na nowy projekt zagospodarowania Starówki. Drzewa mogą zostać, ale pod warunkiem, że dostanę też pozytywną opinię od mieszkańców Konina – mówi Janusz Tomala, kierownik konińskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.


Problem pojawił się dwa tygodnie temu, kiedy na Placu Wolności zaczęto kopać dziury, w których kilka dni później na wniosek radnych posadzono niskopienne klony. Konserwator o pracach na Starówce dowiedział się od jednego z mieszkańców miasta. Stwierdził wówczas, że władze powinny z nim uzgadniać wszystko co dzieje się na Placu, a on nie dostał nawet wniosku z prośbą o wydanie pozwolenia na nasadzenia. Andrzej Sybis, zastępca prezydenta Konina tłumaczył, że nie wiedział o konieczności zwracania się o pozwolenie do konserwatora w kwestii zieleni na rynku. Mimo wstrzymania prac tuż przed obchodami Dni Konina, zasadzono kilkanaście drzew. - Nie mogliśmy zostawić wykopanych dziur. Chodziło o bezpieczeństwo mieszkańców – mówił A. Sybis.
Konserwator w uzgodnieniu ze swoimi zwierzchnikami wydał decyzję o powrocie do stanu pierwotnego Placu. Wtedy władze miasta złożyły w delegaturze dokumenty potrzebne do wydania zgody na pozostawienie drzew na Starówce. Tomala upierał się, że zgodzi się ewentualnie na przeniesienie drzew w ciągi chodnikowe. Po wczorajszym spotkaniu zmienił zdanie. - Nie wiedziałem, że przepisy budowlane zabraniają sadzenia drzew w ciągach komunikacyjnych – mówił konserwator.
Obie strony proszą o opinię mieszkańców Konina. Niedługo pytanie dotyczące pozostawienia, bądź usunięcia drzew pojawi się na stronie magistratu. Zachęcamy do zamieszczenia opinii na naszej stronie www.konin.naszemiasto.pl

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!