Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ambasador Meksyku w Gnieźnie [GALERIA]

Paweł Brzeźniak
W środę na zaproszenie senatora RP Roberta Gawła Gniezno odwiedził Ambasador Meksyku w Polsce Alejandro Negrín Muñoz. Pierwsza wizyta przedstawiciela tego państwa w Gnieźnie odbywa się w związku z wizytą Ambasadora w Wielkopolsce.

Ambasador Meksyku w Gnieźnie

Gość senatora Roberta Gawła zwiedził katedrę i starówkę Gniezna, zapoznał się z historią miasta oraz możliwościami współpracy gospodarczej i kulturalnej w naszym regionie. Podczas wizyty Ambasador Meksyku wspólnie z senatorem spotkał się z Księdzem Arcybiskupem Wojciechem Polakiem, Metropolitą Gnieźnieńskim, Prymasem Polski, a także przedstawicielami władz samorządowych: Prezydentem Tomaszem Budaszem i Wicestarostą Jerzym Berlikiem.

Spotkanie jest ważnym czynnikiem wpisującym się w zacieśnianie współpracy dyplomatycznej między naszymi narodami zapoczątkowanej poprzez utworzenie międzypaństwowych grup w parlamentach obu państw. Proces ten zyskał na dynamice po utworzeniu w marcu 2017 w Senacie RP – Senackiej Grupy Polsko-Meksykańskiej oraz wizycie Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Meksyku w kwietniu 2017 roku. Była to pierwsza oficjalna państwowa wizyta polskiego prezydenta w Meksyku. Prezydent RP spotkał się z prezydentem Meksyku Enrique Peña Nieto, wystąpił przed połączonymi izbami meksykańskiego parlamentu oraz wziął udział w Polsko-Meksykańskim Forum Gospodarczym. W podróży prezydentowi towarzyszyli polscy przedsiębiorcy. Wzięli udział Polsko-Meksykańskim Forum Biznesowym oraz zainaugurowano działalność Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Podpisanych zostało kilkanaście umów gospodarczych między Polską i Meksykiem, m.in. o współpracy polskich urzędów i instytucji z ich meksykańskimi odpowiednikami czy wspieraniu wzajemnych inwestycji.

Wieczorem senator Robert Gaweł i Ambasador Alejandro Negrín Muñoz wezmą udział w otwarciu wystawy dzieł Fridy Kahlo i Diego Rivery z kolekcji Jacquesa i Natashy Gelmanów, a także prac z kolekcji prywatnych oraz muzeów w Meksyku, Niemczech i Polsce. Wystawa będzie otwarta od 28.09.2017 do 21.01.2018 r. w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Historia relacji dwustronnych między Polską a Meksykiem nie zna okresu tak zintensyfikowanej współpracy politycznej, gospodarczej oraz kulturalnej. Strategia odpowiedzialnego rozwoju wymaga promocji Polski i promowania polskich marek za granicą, a także aktywnego poszukiwania nowych obszarów międzynarodowej współpracy gospodarczej. Szereg spotkań, konferencji i instytucjonalnych grup służą tym celom oraz zacieśniają współpracę między naszymi narodami.

- Zeszłoroczna nominacja tego doświadczonego dyplomaty świadczy o tym, jak władze Meksyku przywiązują wagę do kontaktów z Polską. Nasz kraj jest na 22 miejscu w rankingu gospodarczym, a Meksyk jest na 14. W kwietniu po raz pierwszy w historii prezydent RP odwiedził Meksyk. W Senacie powstała grupa ds. współpracy z Meksykiem, do której dołączyłem - mówi senator Robert Gaweł. - Podczas rozmowy, w której uczestniczył także prezydent Budasz oraz wicestarosta Berlik, poruszaliśmy głównie tematy gospodarcze. Mówiliśmy też o turystyce, bo jest bardzo duży wzrost zainteresowania turystycznego między Polską a Meksykiem.

- Meksyk jest najważniejszym krajem dla Polski w Ameryce Środkowej, a Polska jest dla Meksyku najważniejszym krajem w Europie Środkowej. W Polsce realizowane są bardzo ważne inwestycje meksykańskie, a w naszym kraju jest bardzo wielu turystów z Polski. Rośnie również liczba studentów z Meksyku uczących się w Polsce. Jest ogromny potencjał, żeby rozwijać takie dziedziny, jak turystyka. - przyznał ambasador Alejandro Negrín Muñoz. - W tej chwili Meksyk jest 8 potęgą turystyczną na świecie. Ze względu na to Meksyk chciałby podzielić się swoimi doświadczeniami w tym zakresie. 19 września w Meksyku miało miejsce trzesięnie ziemi. Doceniam zaangażowanie i solidarność zarówno rządu, jak i zwykłych Polaków - dodał ambasador.

- Rozmawialiśmy bardzo konkretnie o współpracy gospodarczej. Do ambasady wyślemy materiał w języku hiszpańskim na temat możliwości inwestowania w Gnieźnie. Drugi obszar to rozwój turystyki. Podczas dzisiejszego spaceru pan ambasador miał okazję spotkać turystów z Niemiec i Hiszpanii, co wskazuje na to, że nasze miasto turystycznie się rozwija - przyznał prezydent Tomasz Budasz. - Dla Meksykanów turystyka jest istotna, bo ważna jest dla nich historia. W tym kontekście ważną rolę w Polsce odgrywa Gniezno.

- Omówiliśmy relacje miasta z powiatem. Była także mowa o aspektach historycznych, które nas łączą, szczególnie przez osobę Ojca Świętego Jana Pawła II, który swoją pielgrzymkę odbył do Meksyku, a łącznie był tam pięć razy - przypomniał wicestarosta Jerzy Berlik. - Nasze narody, choć oddzielone oceanem, są do siebie podobne, potrafią docenić swoją wartość kulturową i narodową.

A. Duda na manewrach Dragon-17: Jesteśmy przygotowani do obrony państw NATO

Źródło: TVN24/x-news.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto