Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Apelują do Ministra Zdrowia w sprawie "Dziekanki"

Paweł Brzeźniak opr.
Z prawej Marek Balicki, dyrektor "Dziekanki"
Z prawej Marek Balicki, dyrektor "Dziekanki" UMWW
Zarząd Województwa Wielkopolskiego apeluje do Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego o pilną interwencję w sprawie ochrony zdrowia psychicznego. - Zaistniała sytuacja zagraża zdrowiu i życiu pacjentów – mówi Maciej Sytek, odpowiedzialny za ochronę zdrowia w Zarządzie Województwa Wielkopolskiego.

Dzisiaj podczas konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu z udziałem dyrektorów placówek ochrony zdrowia podległych Samorządowi Województwa, Maciej Sytek podkreślił, że skala inwestycji zrealizowanych w ochronie zdrowia z budżetu województwa, w tym także środków unijnych jest gigantyczna. „Nie godzimy się na to, aby potencjał, którym dysponują nasze jednostki został zmarnowany przez niefortunne i niczym nieuzasadnione decyzje na szczeblu rządowym”.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego w latach 2014-2018 przeznaczył na inwestycje i remonty w sektorze ochrony zdrowia 360 mln zł, w tym dla szpitali psychiatrycznych 21,6 mln zł. Dbamy o poprawę warunków i jakości świadczonych usług. Jednakże decyzje podejmowane obecnie na szczeblu rządowym powodują ciągłe pogarszanie sytuacji podmiotów leczniczych, co w konsekwencji skutkuje trudniejszym, a często niemożliwym dostępem do świadczeń dla pacjentów.

Na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego (CZP), Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” im. A. Piotrowskiego w Gnieźnie został wytypowany jako jedyny podmiot w Województwie Wielkopolskim do realizacji powyższego pilotażu. Szpital jest jednostką z 125-letnią tradycją i doświadczeniem, a jego gotowość do prowadzenia pilotażu została pozytywnie zweryfikowana przez Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia. Szpital „Dziekanka” nawiązał współpracę z podwykonawcą na terenie Witkowa, co miało na celu ułatwienia kontaktu pacjentom z tego terenu z lekarzem. Nasze zdziwienie i niezrozumienie wzbudziła decyzja Ministerstwa Zdrowia o usunięciu z rozporządzenia Szpitala „Dziekanka” i pozostawienia statusu quo dla podmiotów prywatnych. Stoi to w sprzeczności z hasłami kompleksowej obsługi pacjentów tak szeroko propagowanymi przez Ministerstwo Zdrowia i stanowi przejaw niekonsekwencji z założeniami Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2016-2020.

Kolejną niezrozumiałą dla Samorządu Województwa Wielkopolskiego kwestią jest nieprzyznanie kontraktu dla Oddziału Dziennego Psychiatrycznego Rehabilitacyjnego w Poznańskim Ośrodku Zdrowia Psychicznego w Poznaniu (POZP) - placówki, która działa na rzecz osób chorych psychicznie już od dwudziestu lat, zapewniając im kompleksową opiekę, będąc dla nich często drugim domem. Obniżenie poziomu kontraktowania świadczeń do około 60 % w stosunku do dotychczasowego kontraktu rocznego w ramach Poradni Zdrowia Psychicznego, wygórowane warunki kontraktowania świadczeń, odbiegające od rzeczywistych wymagań dla udzielania tych świadczeń, powodują generowanie dodatkowych nakładów finansowych, które w żaden sposób nie znajdują uzasadnienia merytorycznego. Podmioty prywatne, które biorą udział w postępowaniu konkursowym często wykazują potencjał (lekarzy, pielęgniarki), który nie będzie później wykorzystywany do udzielania świadczeń, robią to jedynie w celu zdobycia dodatkowych punktów, a dopiero po uzyskaniu kontraktu z NFZ rozpoczynają rzeczywiste poszukiwanie pracowników. Warto zaznaczyć też, że Poznański Ośrodek Zdrowia Psychicznego świadczył swoje usługi również na rzecz pacjentów Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Domów Pomocy Społecznej, opieką nad tymi pacjentami nie chciały zająć się podmioty prywatne.

Wszystkie powyższe działania stoją w sprzeczności z ideą wspierania publicznej ochrony zdrowia, zezwalają na marnotrawienie środków publicznych, które wcześniej zostały zainwestowane, celem podniesienia jakości świadczeń.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego wyraża również głębokie zaniepokojenie obecną sytuacją we wszystkich placówkach ochrony zdrowia. Działania podejmowane na szczeblu rządowym prowadzą do pogorszania sytuacji finansowej podmiotów leczniczych na terenie całego kraju, również w Województwie Wielkopolskim.

Zdaniem przedstawicieli UMWW dramatyczna sytuacja w podmiotach leczniczych spowodowana została między innymi przez wprowadzenie:

a) Ustawy z 8 czerwca 2017 roku o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenie zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych. (Koszt regulacji dla jednego dużego szpitala wojewódzkiego to około 1.600.000 zł),
b) Porozumienia z 9 lipca 2018 r. pomiędzy OZZPiP oraz NIPiP, a Ministrem Zdrowia i Prezesem NFZ,
c) Porozumienia z 8 lutego 2018 r. pomiędzy Ministrem Zdrowia a lekarzami rezydentami,
d) regulacji dotyczących płacy minimalnej.

Koszty wynagrodzeń stanowią w chwili obecnej ponad 60% - 70% przychodów szpitali, a wprowadzane zmiany ciągle zwiększają ich udział. Na finansowanie powyższych zmian nie zostały przekazane pieniądze, a tam gdzie zostały wskazane częściowe źródła finansowania, nie pokrywają one wszystkich kosztów. Prowadzi to bezpośrednio do pogarszania się sytuacji finansowej szpitali i ograniczania ich działalności, a co za tym idzie zmniejszenia dostępności do świadczeń gwarantowanych.

List Macieja Sytka do Ministra Zdrowia, Łukasza Szumowskiego:
W związku z wykreśleniem Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” im. A. Piotrowskiego z listy podmiotów realizujących program pilotażowy w centrach zdrowia psychicznego (na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 kwietnia 2018 roku, Dz.U. poz. 852), apeluję do Pana o interwencję i umożliwienie Szpitalowi udziału w programie pilotażowym. Z całą stanowczością pragnę podkreślić, że decyzja o wykluczeniu z programu pilotażowego jednego z największych zakładów psychiatrycznych w Polsce jest absolutnie skandaliczna.
Jest to jedyny podmiot leczniczy, który został zakwalifikowany do realizacji pilotażu na terenie województwa wielkopolskiego. Szpital spełnił wszystkie wymagania stawiane realizatorom pilotażu oraz otrzymał pozytywną ocenę koncepcji funkcjonowania CZP w Gnieźnie przez Ministerstwo Zdrowia, co zostało potwierdzone zaproszeniem na ostateczne negocjacje przed uruchomieniem Centrum w dniu 29 czerwca 2018 roku. Gotowość realizacji pilotażu została także pozytywnie zweryfikowana przez Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.
Ochrona zdrowia psychicznego mieszkańców należy do priorytetowych założeń polityki zdrowotnej Samorządu Województwa na terenie naszego regionu. W związku z tym przeprowadzenie pilotażu uruchomienia Centrum Zdrowia Psychicznego na bazie naszej placówki tj.: Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” im. A. Piotrowskiego w Gnieźnie stwarzało możliwości realizacji założeń Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2016-2020, w tym promocji środowiskowych form opieki psychiatrycznej, świadczenia kompleksowych usług zdrowotnych, działania jak najbliżej naturalnego środowiska pacjenta, aktywizacja społeczności lokalnej na rzecz integracji społecznej osób dotkniętych chorobą psychicznych i ich rodzin. Ponadto Szpital „Dziekanka” jest gotowy do samodzielnego udzielania pomocy wszystkim pacjentom jej potrzebującym z terenu objętego pilotażem, co wykazano we wspomnianej wyżej koncepcji funkcjonowania CZP w Gnieźnie.
Pragnę powtórzyć, że sprawa dotyczy jednego z największych zakładów psychiatrycznych w Polsce! Trudno sobie wyobrazić, aby zaistniała sytuacja, która negatywnie wpłynie na zdrowie tysięcy pacjentów corocznie podejmujących leczenie w Szpitalu „Dziekanka”, nie została ostatecznie zmieniona. Jest ona w sposób oczywisty krzywdząca i niedopuszczalna
W związku z powyższym zwracam się z prośbą o ponowne wpisanie Szpitala na listę realizatorów pilotażu. Pragnę podkreślić, że Samorząd Województwa deklaruje gotowość współpracy i udzielenia wsparcia celem uruchomienia Centrum Zdrowia Psychicznego w Gnieźnie, ponieważ zdrowie pacjentów jest dla nas priorytetem.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto