Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Apteczka zawsze pod ręką

Grzegorz Okoński
Przezorny zawsze ubezpieczony - słuszność tego przysłowia najłatwiej poznać w czasie wycieczki, gdy dojdzie do nieprzewidzianego zdarzenia. Podręczna apteczka, wiedza o jej zawartości i umiejętność posłużenia się poszczególnymi artykułami z pudełka oznaczonego czerwonym krzyżem, nieraz pozwolą dobrze zakończyć nieprzyjemny wypadek na trasie.

Apteczka, którą zabieramy na turystyczną wyprawę nie musi być wielka - nie zabierze wiele miejsca w torbie, na rowerze, czy w samochodzie. Nie jest składem zaopatrzenia sali operacyjnej, ważne jednak, by zawierała podstawowe niezbędne materiały opatrunkowe. Takie apteczki możemy kupić w sklepach z artykułami medycznymi, turystycznymi, bhp, w drogeriach, warto też o nie pytać w aptekach. Gotowe zestawy mają ten plus, że nie musimy kompletowac ich składników, bo wszystko jest już dobrane, złożone w jednym miejscu, z aktualnymi atestami i terminem ważności wykorzystania, do tego nieraz z instrukcją użycia w prostej do przyswojenia formie obrazków.

W turystycznej apteczce zatem powinien znaleźć się zestaw do opatrywania drobnych ran i otarć, złożony z materiałów opatrunkowych różnej wielkości - gotowych do użycia bez konieczności przycinania. Będą tam więc sterylne, oddzielnie zapakowane i zabezpieczone produkty jak: plastry, samoprzylepne opatrunki jałowe, paski do zamykania ran, jałowa gaza oraz dodatkowo jednorazowe rękawiczki i chusteczki oczyszczające.

Oprócz zestawów pomocnych przy skaleczeniach, warto mieć też przy sobie na wakacjach także żel na rany, wspomagający leczenie otarć, skaleczeń i poparzeń. Przyda się on na otarte od niewygodnych butów stopy, zdarte kolana, rozdrapane bąble po ugryzieniach komarów czy piekące plecy i dekolt.

Generalnie wśród zalecanych przez lekarzy produktów i materiałów które warto mieć pod ręką, a które uzupełnią podstawowe wyposażenie apteczki znajdziemy: środki odkażające, potrzebne do przemywania i zabezpieczenia ran oraz wspomagające ich leczenie (woda utleniona, spirytus salicylowy, jodyna, a także żel na rany), chustę trójkątną (przydatną przy złamaniach, zwichnięciach i skręceniach), preparaty zmniejszające obrzęk (przynoszą ulgę przy zwichnięciu lub skręceniu), narzędzia: termometr, nożyczki, agrafki, pęsetę, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, wapno i leki antyhistaminowe (przynoszą ulgę w przypadku uczuleń), środki pomagające przy dolegliwościach żołądkowo-jelitowych (krople żołądkowe, węgiel, środki przeciwwymiotne i przeciwbie- gunkowe, a także preparaty uzupełniające niedobór elektrolitów oraz płyn nawadniający), kremy z filtrem UV, czy wreszcie zapas leków, które zażywamy na bieżąco.

Sama apteczka, w której będziemy przenosić medykamenty i środki opatrunkowe powinna być wykonana z mocnych, nieprzemakalnych i nieuszkodzonych materiałów, posiadać trwałe i jednocześnie łatwe w obsłudze zapięcie i… być pod ręką. O oznaczeniu jej emblematem czerwonego krzyża , by odrózniała się na pierwszy rzut oka od innych pudełek i pakunków, nie trzeba przypominać.

Wprawdzie słusznie mówi się, by chronić ją przed dziećmi, (wścibskie maluchy dla zabawy mogą zniszczyć sterylne opatrunki, a co gorsza połknąć niektóre lekarstwa), dobrze jednak starsze z nich wtajemniczyć w zasady i okoliczności posługiwania się środkami w niej przenoszonymi. Dziecko uświadomione może nie ulec panice i zachowa się prawidłowo w krytycznej sytuacji, gdy w pobliżu nie będzie osoby dorosłej. Jego pomoc, wsparta zawartością apteczki, może mieć wartość życia i zdrowia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto