Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archeologia Gniezna - wernisaż wystawy w Muzeum Początków Państwa Polskiego

Sona Ishkhanyan
9 sierpnia w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie odbyło się otwarcie wystawy "Archeologia Gniezna". Ukazuje ona historię badań archeologicznych w Gnieźnie od ich początków aż do dzisiaj. Do obejrzenia jest ponad 300 znalezisk.

Archeologia Gniezna - wernisaż wystawy w Muzeum Początków Państwa Polskiego
„Archeologia Gniezna" ukazuje historię bardzo istotnego rozdziału dziejów archeologii w Polsce. Wiele tutejszych badań i metod było bowiem pionierskich. Obok przedstawionych znalezisk, od czasów najdawniejszych aż do nowożytności, zaprezentowane są sylwetki najważniejszych badaczy, miejsca – stanowiska archeologiczne, w których prowadzili wykopaliska, metody badawcze, jakimi się posługiwali i wiele innych ciekawostek związanych z archeologią Pierwszej Stolicy.

-Dla mnie osobiście w nazwie wystawy są dwie rzeczy: "archeologia" i "Gniezno", czyli miasto, które wszyscy znają. Pokazujemy tą wystawę z kilku przyczyn: po pierwsze - w tym roku mija siedemdziesiąta rocznica rozpoczętych w Gnieźnie badań archeologicznych na szeroką skalę. Po wtóre - w tym roku opublikowana zostanie pierwsza monografia dotycząca archeologii Gniezna. Trzecia okazja, też bardzo istotna - aby przypomnieć wszystkim, że archeologia to nie jest nauka o przeszłości, która już minęła i nie ma przed sobą przyszłości. Wręcz przeciwnie badania dowodzą, że jeszcze dużo możemy powiedzieć o przeszłości, jeżeli będą nam dane możliwości na kontynuacje badań archeologicznych - mówił Michał Bogacki, dyrektor MPPP w Gnieźnie, podczas otwarcia wystawy.

Wśród eksponatów najstarsze znaleziska, to płytki ceramiczne mające ponad 800 lat. - Mamy tu kilkanasćie płytek ceramicznych, pięknie stemplowanych o głębokim reliefie oraz płytkim reliefie, tzw. płytki cienkie. One służyły do upiększenie budowli w Gnieźnie i to na Wzgórzu Lecha. Datowane są na sam schyłek XII wieku, rok 1192. Był taki pożar i spalił pracownię, która wytwarzała te płytki. Te płytki żeśmy po prostu wykopali przy okazji wyburzania XVIII-wiecznego domu i jego przebudowie. To były tzw. badania ratownicze w 1984 roku. Okazało się, że te nasze prace badawcze dostarczyły jakby materiały europejskiej klasy. Przyjeżdżali do nas naukowcy z Czech i Niemiec, oglądali, bo jeśli chodzi o romanizm, to jest rzeczywiście zjawisko unikatowe. Odkopano kompletną pracownię ceramiczną wytwarzającą dziesiątki tysięcy płytek ceramicznych, a także płytki gładkie posadzkowe oraz płytki w formie dachówek z dwoma otworami do przyczepienia do więźby dachowej – tłumaczy Tomasz Sawicki, zastępca dyrektora MPPP w Gnieźnie i jeden z kuratorów wystawy. Jak dalej zaznacza nasz rozmówca, była to niesamowita produkcja, płytki z której mogły służyć do pałacu książęcego, które wówczas na Wzgórzu Lecha stało, a archeologowie wiążą to z działaniami Mieszka III Starego.

Wystawa organizowana jest przez MPPP w Gnieźnie we współpracy z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu – instytucją, która tak wiele wniosła do badań archeologicznych Gniezna.

W naszym Muzeum wystawa będzie prezentowana do 30 grudnia 2018 r. Od stycznia 2019 r. będzie można ją zobaczyć w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto