Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brak jawności w urzędzie?

Paweł Brzeźniak
Janusz Kubacki-Gorwecki
Janusz Kubacki-Gorwecki
Dlaczego na stronie urzędu nie ma informacji o Publicznym Rejestrze Umów? Uwagę na ten problem zwrócił Janusz Kubacki-Gorwecki z Gniezna.

W Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gnieźnie na stronie www.gniezno.eu nie została do tej pory zamieszczona zakładka informująca o Centralnym Rejestrze Umów. Informacje na ten temat byłyby transparentne.
Wiele urzędów już opublikowało takie rejestry: Urząd Miasta Warszawa, Urząd Miasta w Szczecinie, Starostwo Powiatowe w Wadowicach, wiele z województwa małopolskiego.

– Mieszkańcy miasta mają prawo wiedzieć, kto wygrywa przetargi na poszczególne usługi zlecane przez Urząd Miejski w Gnieźnie – mówi Janusz Kubacki-Gorwecki, mieszkaniec Gniezna, który nagłaśnia problem. Także na Facebooku pojawiają się profile, na których zachęca się urzędników do zamieszczania informacji na temat Centralnego Rejestru Umów.

– Wyborcy chcą wiedzieć, jak działa ich gospodarz. Złożyłem w tej sprawie wniosek.Spełnienie powyższego wniosku nie powinno rodzić większych trudności, bo zgodnie z odpowiednimi przepisami oraz procedurami wewnętrznymi (przepisy o rachunkowości, systemy informatyczne programów księgowych, zestawienia wewnętrzne, Excel) wszystkie organy obiektywnie takie rejestry umów prowadzą, więc obecnie chodzi o ich ujawnienie w ich Biuletynach Informacji Publicznej. Pytania w tej kwestii zamierzam zadać urzędom także z naszego regionu – mówi Janusz Kubacki-Gorwecki.

W sprawie ujawniania Publicznego Rejestru Umów zapadło istotne postanowienie. W dniu 8 listopada 2012 roku Sąd Najwyższy oddalając skargę kasacyjną warszawskiego Ratusza stwierdził, że „trudno byłoby w tej sytuacji bronić poglądu, że udostępnienie imion i nazwisk osób w rozważanej sytuacji stanowiłoby ograniczenie w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw tych osób (art. 31 ust. 3 i art. 61 ust. 3 Konstytucji RP). W konsekwencji należy zatem przyjąć, że ujawnienie imion i nazwisk osób zawierających umowy cywilnoprawne z jednostką samorządu terytorialnego nie narusza prawa do prywatności tych osób, o którym mowa w art. 5 ust. 2 u.d.i.p.”. –Świadczy to o tym, że nie ma przeszkód do ujawnienia żadnych danych odnośnie stron umów – podkreśla J. Kubacki-Gorwecki.

Zarówno strona internetowa Urzędu Miejskiego, jak i Biuletyn Informacji Publicznej są niezwykle ważnym narzędziem komunikacji przede wszystkim z mieszkańcami naszego miasta i służą powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej. Moim celem jest przejrzystość i jawność działania Urzędu Miejskiego i dołożę wszelkich starań aby te założenia zrealizować – przyznaje Tomasz Budasz, prezydent Gniezna. – Obecnie analizowana jest zawartość obydwu stron internetowych co pozwoli nam na ich udoskonalenie i uporządkowanie informacji na nich zawartych. Szczególną uwagę zwracamy na zawartość Biuletynu Informacji Publicznej, który zostanie rozszerzony o kolejne informacje, tak aby stanowił wyczerpującą, spójną i aktualną informację publiczną

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto