Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cywilna Obrona Kłecka - 77. rocznica bohaterskiej obrony miasta

Paweł Brzeźniak
W czwartek odbyły się uroczystości związane z 77. rocznicy obrony Kłecka nazywanego wielkopolskim Westerplatte.

Cywilna Obrona Kłecka - 77. rocznica bohaterskiej obrony miasta

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w kościele parafialnym, a następnie uczestnicy przeszli pod pomnik upamiętniający ofiary tragicznych wydarzeń z września 1939 roku. Wydarzenie uświetnili swoją obecnością żołnierze z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego. Odczytano apel pamięci, w którym znalazły się nazwiska m.in. prezydentów Lecha Kaczyńskiego oraz Ryszarda Kaczorowskiego, a także dowódców polskich sił zbrojnych, którzy - zgodnie z treścią apelu - polegli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.

- Cieszę się z państwa obecności w tym miejscu, zwłaszcza tak licznych dzieci i młodzieży z naszych szkół - powiedział podczas uroczystości Adam Serwatka, burmistrz miasta i gminy Kłecko. - Nasi przodkowie swoim bohaterstwem pokazali przywiązanie do ojczystej ziemi, której nie opuścili aż do końca. W tych dniach wiele mówimy o Westerplatte, ale my mamy swoje wielkopolskie Westerplatte, bohaterskie miasto Kłecko - dodał gospodarz gminy.

Zgromadzone delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem ofiar, a młodzież odśpiewała hymn miejscowej szkoły nawiązujący do wydarzeń z 1939 roku. Mieszkańcy Kłecka zobaczyli także mural upamiętniający obronę Kłecka, który znajduje się na ul. Słonecznej.

Armia niemiecka do Kłecka zbliżyła się 8 września. Tego też dnia doszło do pierwszej potyczki z Niemcami w trakcie której zginął 17-letni harcerz Sylwester Śliwiński. Był on pierwszym poległym obrońcą Kłecka. Na drugi dzień Niemcy przełamali opór obrońców i weszli do miasta. Ludność spędzono na Rynek, mordując po drodze wiele osób. Zginęli m.in. dwaj kolejni harcerze Walerian i Stanisław Mężyńscy. Na Rynku odbyła się selekcja mieszkańców. Podejrzanych o udział w obronie podzielono na dwie grupy. Jedną grupę rozstrzelano jeszcze tego samego dnia nad brzegami Małej Wełny. Druga grupa została stracona 10 września na terenie miejskiej strzelnicy. Dowódców obrony aresztowano i także rozstrzelano prawdopodobnie gdzieś w lasach pod Wągrowcem. Z kolei na Dalkach w Gnieźnie życie stracił inny obrońca Kłecka, tymczasowy burmistrz miasta we wrześniu 1939r. ks. Maksymilian Koncewicz. Szacuje się, że w trakcie wojny zginęło ponad trzystu mieszkańców Kłecka. W 1968 roku miasto Kłecko zostało odznaczone Orderem Krzyża Grunwaldu III klasy, a w 1989 roku na Rynku został odsłonięty pomnik ku czci poległych obrońców Kłecka. Ze względu na swoje bohaterstwo Kłecko często jest nazywane „Wielkopolskim Westerplatte” (za www.klecko.pl).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cywilna Obrona Kłecka - 77. rocznica bohaterskiej obrony miasta - Gniezno Nasze Miasto

Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto