Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa", czyli jak uniknąć tragedii we własnym domu. Ruszyła kampania edukacyjna

Sona Ishkhanyan
Strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie rozpoczynają akcję promocyjną związaną z ogólnopolską kampanią edukacyjną "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa"

"Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa", czyli jak uniknąć tragedii we własnym domu. Ruszyła kampania edukacyjna
Celem kampanii jest przypomnienie mieszkańców, że w sezonie grzewczym zwiększa się ryzyko pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla. Strażacy apelują o ostrożność, kontrole instalacji grzewczych, a także zainstalowanie w mieszkaniach niedrogich, a ratujących od tragedii, czujników dymu.

-Te niewielkie urządzenia naprawdę mogą uratować życie – przekonywał kapitana Łukasza Michalaka, zastępca komendanta Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie.

Tylko w listopadzie strażacy zanotowali 15 interwencji, w naszym powiecie, związanych z problemami instalacji grzewczych. W tym od poważnych pożarów, jak 13 Listopada pożar domu ośmioosobowej rodziny z Wydartowa, po pożary sadzy w kominie, czy zatrucia CO . W 2016 roku w powiecie dymem i czadem zatruło się w sumie 9 osób, poszkodowanych w pożarach było 19, w tym jedna ofiara śmiertelna. W 2017 roku sytuacja przedstawia się następująco: zatrucia - 5, ranni w pożarach 10, ofiara śmiertelna - 1. Na szczęście strażacy nie zanotowali żadnego przypadku śmiertelnego w 2018 roku. Mniej jest też zatruć - 3 osoby oraz poszkodowanych w pożarach - 9 osób.

- Nasza akcja ma przede wszystkim zadanie profilaktyczne. Zależy nam, by zwrócić uwagę na temat bezpieczeństwa. Koszt zakupu i zainstalowania czujek dymu oraz czadu nie jest duży - około 100 zł - tłumaczy Łukasz Michalak.

Strażacy przypominają, iż tlenek węgla może wydzielać się na skutek nieprawidłowego działania urządzeń ogrzewczych, złego ich zainstalowania, uszkodzenia lub niewłaściwej eksploatacji. Powodem pojawienia się czadu w pomieszczeniu może być także niewłaściwie działająca wentylacja oraz niedrożne kanały spalinowe.

- Pamiętajmy, że kominy i przewody wentylacyjne powinny być kontrolowane przez specjalistów przynajmniej raz w roku – przypomina zastępca komendanta KP PSP w Gnieźnie.

Ze względu na sposób działania na organizm ludzki, tlenek węgla tzw. czad jest cichym, perfidnym zabójcą. -Do największych tragedii dochodzi w nocy, gdy nasza czujność jest osłabiona - oznajmia Ł. Michalak. Jak dalej zaznacza gromadzący się w powietrzu czad jest niewidocznym, pozbawionym zapachu gazem. Objawami zatrucia czadem są: ból głowy, mdłości, wymioty, osłabienie mięśni, utrata przytomności. Przy wysokich stężeniach tlenku węgla, już po kilku wdechach może nastąpić zgon, bez objawów ostrzegawczych, wskutek porażenia układu oddechowego oraz ostrej niewydolności układu krążenia. Objawy zatrucia są często bagatelizowane, bo są mylone z grypą lub zatruciem pokarmowym.

Jak dalej zapowiedzieli strażacy kampania ma być szeroko rozpowszechniona wśród mieszkańców m.in. poprzez ulotki informacyjne, ale także poprzez edukacyjne lekcje w naszych szkołach i przedszkolach.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto