Szczepienia Ochronne

(© Marcin Małecki)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W Starostwie Powiatowym odbyła się konferencja samorządowa dotycząca poprawy dostępności szczepień ochronnych.

Podczas spotkania zastanawiano się nad możliwościami poprawy dostępu do szczepień ochronnych, szczególnie dla najmłodszych. Przywołano przykład Kielc, które od 9 lat realizują program szczepień przeciwko pneumokokom. Liczba hospitalizacji zmniejszyła się o ok. 70%.

Pneumokoki są odpowiedzialne za infekcje układu oddechowego i jest to najczęstsza przyczyna zapalenia płuc. Rozwój zakażenia bakteryjnego jest nieprzewidywalny. Pneumokoki cały czas się uodparniają na leki, przez co walka z nimi jest coraz trudniejsza. W Polsce brak bezpłatnego dostępu do tych szczepień dla najmłodszych.

- Nie ma żadnych wątpliwości, że należy zabezpieczać dzieci przed pneumokokami - uważa Sabina Szafraniec, prezes stowarzyszenia „Parasol dla życia”. - Nie można liczyć na szczęście, że akurat mojego dziecka to nie dotknie. Nigdy nie wiemy, kiedy nasza pociecha zetknie się z agresywnym typem pneumokoka - dodaje.

Doktor Ilona Małecka zauważa, że ostateczna decyzja, czy dziecko zaszczepić, czy nie, powinna należeć do rodziców. - Mimo szczepień obowiązkowych, ważne jest, aby rodzic podejmował świadomą decyzję w oparciu o wiedzę, którą zdobył na temat szczepień - informuje doktor Małecka.

Eksperci zwracają uwagę na to, że bakterie i wirusy cały czas podlegają mutacjom, przez co zyskują odporność na leki. Dlatego więc, musimy cały czas dostosowywać się do aktualnej sytuacji epidemiologicznej.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!