Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy przed przejazdem na Dalkach wreszcie przestaniemy czekać w nieskończoność?

Paweł Brzeźniak
Czy przed przejazdem na Dalkach wreszcie przestaniemy czekać w nieskończoność?
Czy przed przejazdem na Dalkach wreszcie przestaniemy czekać w nieskończoność? Paweł Brzeźniak
W czwartek 19 kwietnia o 16:00 w sali sesyjnej starostwa odbędzie się spotkanie autorów proponowanej koncepcji przejazdu z mieszkańcami. Biorąc pod uwagę opinie pojawiające się w tym temacie, rozpoczęcie konsultacji zostało przesunięte na godzinę 16:00.

W spotkaniu mogą wziąć wszyscy, ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców tej części Gniezna, gminy Gniezno oraz gminy Czerniejewo.

Podczas konsultacji najpierw zostanie zaprezentowana koncepcja przygotowana przez konsorcjum Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gnieźnie i Politechniki Poznańskiej. Będzie to analiza i ocena rozwiązań w zakresie zmiany układu drogowego ukierunkowanego na poprawę transportu mieszkańców w związku z występowaniem utrudnień na przejazdach w rejonie ulic Mnichowska, Cienista i Gajowa w Gnieźnie. Całość może potrwać około 40 minut.

W dalszej części programu znajduje się panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli PKP PLK, samorządów lokalnych, zarządców dróg oraz autorów koncepcji (zajmie on około 60 minut). W dyskusji mogą wziąć osoby, które zgłoszą się od 16 kwietnia od godziny 9:00 do 17 kwietnia do godziny 12:00 pocztą elektroniczną pod adres: [email protected] oraz telefonicznie lub osobiście w Wydziale Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym - ul. Jana Pawła II 9/10, tel 61 424 66 24. Wystąpienia będą trwały do 3 minut.

Kiedy zakończy się dyskusja, odbędzie się ankieta w formie papierowej, która zostanie rozdana pomiędzy uczestnikami spotkania. Ankiety w formie elektronicznej będzie można składać poprzez stronę internetową - zostanie ona udostępniona na www.powiat-gniezno.pl w zakładce Konsultacje-Przejazd (od 19 kwietnia godz. 17:00 do 23 kwietnia do godz. 12:00). Tam też będzie dostępna wersja robocza koncepcji.

Po tym przewiduje się czas na wolne głosy i opinie co do tego tematu. Całość spotkania powinna się zakończyć do godziny 19:00.

Raport z konsultacji zostanie opublikowany od 7 maja, od godziny 12:00 na stronie powiat-gniezno.pl. Uwagi do raportu będzie można składać drogą elektroniczną do 10 maja 2018 roku do godz. 12:00 na adres: [email protected].

Końcowa wersja koncepcji zawierająca opinię na temat wybranego wariantu zostanie opublikowana 25 maja od godz. 12:00.

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. Temat przejazdu na Dalkach jest bardzo emocjonujący, dotyczy wielu z nas i na pewno wielu z Was będzie chciało zabrać głos.

- To założenie komunikacyjne, które tu istnieje, powstało 120 lat temu po wybudowaniu linii kolejowej do Wrześni, jako drugiej i od tego czasu nic się nie zmieniło. Życie od tego czasu natomiast poszło do przodu i ilość samochodów na drodze jest nieporównywalna do tego, co było chociażby 20 lat temu. W związku z tym, pogorszył się nie tylko komfort życia mieszkańców, nie mówiąc już o paliwie i czasie poświęconym na dojazdy, ale pogorszyło się też bezpieczeństwo. Wystarczy sobie wyobrazić karetkę, która jadąc do szpitala, stoi na przejeździe 20 minut i ona nie dowiezie pacjenta do szpitala. Tak może się zdarzyć - mówi Jan Dębiec z Mnichowa, działacz Gniezno XXI. - Dwa lata temu, na dożynkach w Mnichowie, przedstawiliśmy sprawę, która wynikała z kwerendy po różnych urzędach i instytucjach i wynikało z niej, że nie są prowadzone żadne prace koncepcyjne, projektowe dla usprawnienia tego przejazdu. Sporządzono apel do władz miejskich, gminnych, powiatowych, PLK, aby wszcząć prace w tym zakresie i w ciągu 2-3 godzin został on podpisany przez 250 osób i wysłany. Odpowiedzi przyszły, uprzejme, ale naszym zdaniem mało konkretne. Dlatego zawiązaliśmy stowarzyszenie Gniezno Bliżej, bo chcieliśmy postawić sobie za cel by lobbować za rozpoczęciem prac.Wydawało się nam iż naturalnym zwornikiem starań powinno być Starostwo Powiatowe, gdzie trafiliśmy do wicestarosty Jerzego Berlika, który z dużym zrozumieniem odniósł się do naszych problemów i włączył się w te działania na miarę swoich możliwości, za co jesteśmy bardzo wdzięczni i trzymamy kciuki, by dalej się to w tym tempie odbywało - zaznacza Dębiec.

- Nie pozostało nic innego, jak tylko to, by zrobić ten pierwszy krok w celu poprawy tej sytuacji. Zarządzając drogami powiatowymi doskonale widzimy, szczególnie w tym miejscu, jak ten przejazd utrudnia życie kierowcom, również z uwagi na objazdy pociągów jadących do Warszawy. Mamy przygotowany pierwszy dokument, który jest pierwszym krokiem i będzie on poddany tzw. konsultacjom społecznym, które są nieodłącznym elementem ku temu, by zakończyć ten pierwszy proces - przyznaje wicestarosta Jerzy Berlik. - W 2016 roku odbyły się rozmowy z przedstawicielami PKP PLK i ten dialog jest cały czas utrzymywany. Nie chcę zdradzać szczegółów, gdyż te rozmowy są cały czas prowadzone i jedyne, co mogę powiedzieć, to że PKP jest w stanie zabezpieczyć finansowo budowę tunelu pod torowiskiem - dodaj Berlik. Na razieistnieją trzy warianty budowy drogi i wszystkie one zmierzają do likwidacji obecnego przejazdu kolejowego dla samochodów i pieszych. Dwa warianty przewidują budowę wiaduktu na zachód od obecnego skrzyżowania, w rejonie Skiereszewa, a jeden przewiduje budowę wiaduktu znacznie bliżej. Więcej informacji poznamy na spotkaniu w dniu 19 kwietnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto