Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego ból kręgosłupa jest tak powszechny?

abcZdrowie.pl
by Wonderlane (flickr)
Ból kręgosłupa określany jest mianem epidemii XXI wieku. Co go powoduje i jak zapobiegać dolegliwościom bólowym pleców?

Ból kręgosłupa staje się coraz powszechniejszy wśród współczesnych ludzi. Głównym winowajcą tej sytuacji jest siedzący tryb życia. Należy jednak pamiętać, że dolegliwość może być także następstwem poważniejszych komplikacji zdrowotnych, takich jak choroby stawów. Dlaczego ból kręgosłupa jest tak powszechny w dzisiejszych czasach i jak mu zapobiegać?

Przyczyny bólu kręgosłupa

Ból kręgosłupa może wynikać ze stanów zwyrodnieniowych stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, dyskopatii, nowotworów, chorób nerek, chorób jamy brzusznej, a także nadwyrężenia więzadeł lub mięśni. Najczęstszą jednak przyczyną dolegliwości jest przeciążenie powodowane zbyt częstym przybieraniem pozycji siedzącej. Współczesny człowiek dąży do komfortu i wygody, a obecny świat dostarcza mu wiele narzędzi pozwalających na osiągnięcie tego celu. Niestety siedzący tryb życia, pomimo niesionej wygody, nie zawsze wpływa korzystnie na zdrowie.

Większą część dnia spędzamy w pozycji siedzącej – siedzimy w drodze do pracy, w pracy i po pracy, próbując odpocząć po ciężkim dniu. Współczesny człowiek jest chronicznie przemęczony, przepracowany i zestresowany, a odpoczywa biernie – leżąc lub siedząc. Tymczasem, zdaniem specjalistów, najwięcej korzyści organizmowi przynosi aktywne spędzanie wolnego czasu.

Pozycja siedząca jest szczególnie obciążająca dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Częste przyjmowanie takiej pozycji, przy jednoczesnym braku aktywności fizycznej, może nieść poważne konsekwencje – m.in. osłabienie mięśni przykręgosłupowych. W konsekwencji struktury stawowe i więzadłowe w sąsiedztwie kręgosłupa nie są w stanie poradzić sobie z codziennymi obciążeniami.

Jak dbać o zdrowy kręgosłup?

Zamiast samochodem lub autobusem do pracy warto podróżować rowerem, który dobrany jest do wzrostu i kondycji organizmu. Należy pamiętać o odpowiedniej regulacji siodełka i kierownicy. Jeżeli dystans nie jest zbyt długi, do miejsca pracy można udać się pieszo. Gdy nie jest to możliwe, można na przykład wysiąść z metra czy tramwaju kilka przystanków wcześniej. Jeżeli nie mamy na to czasu, postarajmy się wstawać wcześniej. Tylko dzięki aktywności fizycznej można poprawić stan swojego kręgosłupa.

Po powrocie do domu zamiast kłaść się na kanapie, warto zażyć ruchu na świeżym powietrzu. Aktywność powinna nie tylko wzmocnić mięśnie, lecz także sprawiać przyjemność.

Sposoby na ból kręgosłupa

Jeżeli musimy spędzać dużo czasu przy biurku, powinniśmy zadbać o właściwą pozycję ciała. Stopy należy ułożyć płasko na ziemi, a plecy wyprostować i oprzeć o krzesło. Wiele korzyści przynosi użycie specjalnego wałka w części lędźwiowej kręgosłupa. Nadgarstki należy oprzeć o blat, a przedramiona o podłokietniki. Niewskazane jest zakładanie nogi na nogę lub siedzenie ze stopą schowaną pod pośladkami.

W przypadku wystąpienia bólu pleców, dolegliwości można zwalczyć odpowiednią aktywnością fizyczną. Jest to na przykład pływanie na grzbiecie lub ćwiczenia na siłowni. Te drugie lepiej jednak praktykować pod okiem instruktora i według wskazań specjalisty. Gdy ból kręgosłupa pojawia się w pracy, należy często zmieniać pozycję i napinać różne partie mięśni.

Jeżeli pomimo usilnych starań ból kręgosłupa nie mija, warto udać się do specjalisty. Ortopeda pomoże znaleźć przyczynę dolegliwości i poleci sprawdzonych rehabilitantów, którzy zredukują objawy. W terapii bólu kręgosłupa najczęściej stosuje się termoterapię, farmakoterapię, fizjoterapię oraz medycynę alternatywną – akupresurę i akupunkturę. W niektórych przypadkach konieczna okazuje się operacja chirurgiczna.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto