Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Dopalacze to śmierć” hasłem konferencji organizowanej przez starostwo i sanepid

Sona Ishkhanyan
„Dopalacze to śmierć” – pod takim hasłem odbywa się konferencja współorganizowana przez Beatę Tarczyńską, starostę gnieźnieńskiego i Annę Stejakowską Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

„Dopalacze to śmierć” hasłem konferencji organizowanej przez starostwo i sanepid
Podczas konferencji, poświęconej w dużej mierze profilaktyce uzależnień i przeciwdziałaniu narkomanii, można było usłyszeć między innymi o skutkach stosowania substancji psychoaktywnych oraz innowacyjnych metodach ich leczenia. Do udziału w konferencji zaproszono przedstawicieli środowisk medycznych, terapeutów, a także pracowników Prokuratury Rejonowej w Gnieźnie, Komendy Powiatowej Policji i Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gnieźnie.

- W związku z tym, że 21 sierpnia tego roku weszła nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomani, jeżeli chodzi o działania sanitarne to one również w tej chwili się zmienią. Teraz będziemy wiedzieli jakie są liczby jeżeli chodzi podejrzenia zatruć i zgonów. Nowelizacja ustawy, bowiem wprowadza obowiązek zgłaszania do Inspektoratu Sanitarnego podejrzenie zatruć jeżeli chodzi o środki zastępcze - zaznaczyła Anna Stejakowska Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. Jak dalej dodała m.in ze względu na te zmiany, które zostały wprowadzone w sierpniu wraz z nowelizacją ustawy, przyczyniły się do zorganizowania takiego spotkania.

-W ciągu ostatnich kilku lat obserwujemy znaczny spadek jeżeli chodzi o czyny nieletnie, ponieważ w 2015 roku, 1 lipca zmieniła się ustawa o przeciwdziałaniu narkomani, która wprowadziła zakaz posiadanie substancji psychoaktywnych, jakimi są dopalacze. Wówczas ustawodawca dał narzędzie,żeby ukarać osoby, u których ujawniamy takie substancje. Jeżeli chodzi o rok 2018 to mamy ponad 50 wszczętych spraw dotyczących przestępczości narkotykowej. Natomiast jeżeli chodzi o nieletnich, to jak wspomniałem wyżej,w ciągu ostatnich 3 lat notujemy spadek czynów karalnych - powiedział st. asp. Krzysztof Socha z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie, który często bierze udział w profilaktycznych akcjach.

Obecna na spotkaniu kadra pedagogiczna mogła się z kolei skorzystać z porad zaproszonych psychologów na temat jak rozpoznać u młodzieży zażycia narkotyków, jakie są oznaki, jakie objawy i jak zareagować w takich sytuacjach. -Profilaktycznie możemy działać na chęć sięgnięcia po narkotyk czy też dopalacz i to będzie tematem mojego dzisiejszego wykładu. Skąd się biorą uzależnienia,jak to jest, że w ogóle osoba się uzależnia,dlaczego ktoś sięga, w ogóle, po taki środek, co go popycha w tym kierunku i dlaczego pewne sposoby leczenia już dzisiaj nie zdają egzaminu. Będę mówić o takim innym spojrzeniu na wszelkiego rodzaju uzależnienia, ponieważ podłożem każdego uzależnienie jest to samo - problemy, brak akceptacji, chęć nawiązania więzi - mówiła Barbara Ostrowska, psycholog psychoterapeuta. -Będę też wspominała po czym można poznać, że z daną osobą coś się dzieje, bo są dwa rodzaje takich objawów, pierwsze to jest zaraz po zażyciu, wtedy to mamy do czynienia z dziwacznym zachowaniem, ze strony ciała to jest - wysoka potliwość, wysoka temperatura ciała, mogą występować dreszcze, problemy z oddychaniem, te osoby mają też często zwidy i halucynacje. Natomiast drugi skutek to jest coś, co bardziej w szkołach można zastosować - co się dzieje dalej, jeżeli osoba zażywa takie substancje przez dłuższy czas. Zaczynają się problemy z koncentracją, z pamięcią, z uczeniem się i nabywaniem nowych umiejętności, problemy socjalizacji, budowaniu relacji z innymi, często to słyszymy w postaci: "z nim się coś dzieje". To już jest sygnał, żeby skonsultować się z rodzicami, psychologiem szkolnym i lekarzem rodzinnym, w pierwszej kolejności, bo są to osoby z najbliższego otoczenia, z którymi taka osoba ma jakąś więź i może się otworzyć. Niejednokrotnie możemy się też zwrócić do dzielnicowego, do pomocy społecznej natomiast a w późniejszym etapie z psychologiem i psychoterapeutą - podpowiada Barbara Ostrowska, psycholog i psychoterapeuta.

Tematy konferencji:
„Środki zastępcze - działania Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gnieźnie w zakresie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej” - Anna Skupiewska Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gnieźnie.

„Innowacje w psychoterapii i profilaktyce uzależnień" - Krzysztof Kaźmierowski - psychoterapeuta, certyfikowany specjalista terapii uzależnień, certyfikowany trener profilaktyki uzależnień w Poradni Profilaktyki, Leczenia i Terapii Uzależnień MONAR w Poznaniu oraz Ośrodku Psychoterapii Poznańska Atmosfera.

„Skutki stosowania substancji psychoaktywnych” - lek. med. Eryk Matuszkiewicz specjalista chorób wewnętrznych Oddział Toksykologii Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu.

„Profilaktyka i leczenie uzależnień” - Barbara Ostrowska psycholog, psychoterapeuta Oddział Leczenia Uzależnień Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” im. Aleksandra Piotrowskiego w Gnieźnie.

„Dopalacze niszczą życie – skala zjawiska na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie” - st.asp. Krzysztof Socha Profilaktyk Społeczny Komenda Powiatowa Policji w Gnieźnie.

„Regulacje prawne dotyczące postępowania w sprawach nieletnich, w szczególności w kwestii kontaktu ze środkami psychoaktywnymi” - prokurator Radosław Krawczyk Prokuratura Rejonowa w Gnieźnie.

„Działania Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gnieźnie w zakresie profilaktyki używania dopalaczy” - Ewa Cybułka Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gnieźnie.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto