Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Dzień na Trakcie”, czyli uroczyste otwarcie pierwszego sezonu turystycznego Traktu Królewskiego w Gnieźnie

Magdalena Smolarek
Magdalena Smolarek
Mieszkańcy Gniezna, a także turyści mogli wyruszyć wraz z profesjonalnym przewodnikiem na wycieczkę po wszystkich punktach najnowszej atrakcji Gniezna - Traktu Królewskiego. Zwiedzanie to cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Zobaczcie jak wyglądała taka wycieczka!

„Dzień na Trakcie”, czyli uroczyste otwarcie pierwszego sezonu turystycznego Traktu Królewskiego w Gnieźnie

W niedzielne przedpołudnie nastąpiło symboliczne otwarcie pierwszego sezonu turystycznego najnowszej atrakcji Gniezna - Traktu Królewskiego. „Dzień na Trakcie” rozpoczął się przy fontannie w parku Kościuszki w Gnieźnie, z jakiego wszyscy uczestnicy wycieczki - zarówno gnieźnianie, jak i turyści udali się pod pomnik króla Przemysła II, który był królem Polski w latach 1295–1296. Cała wycieczka po Trakcie trwa około 3 godziny, ale jest zdecydowanie warta poświęcenia tego czasu.

- Dzisiaj mamy takie symboliczne otwarcie sezonu turystycznego w Gnieźnie. Sam Trakt Królewski został ukończony na przełomie listopada i grudnia, ale pierwszy pełny sezon turystyczny rusza właśnie teraz, bo turyści zaczynają do Gniezna przyjeżdżać szczególnie na wiosnę - Damazy Gandurski z Urzędu Miasta Gniezna.

- Oprowadzanie po Trakcie Królewskim zostało pomyślane dla turystów, ale też dla gnieźnian, żeby zaprezentować im tę najnowszą atrakcję turystyczną Gniezna. Uważam, że reklama szeptana jest najlepszą reklamą, dlatego osoby, które wezmą dziś udział w tych wycieczkach mam nadzieję, że będą dalej opowiadać i przekazywać swoim rodzinom z innych miejscowości, znajomym, że w Pierwszej Stolicy jest taka atrakcja - dodaje Damazy Gandurski.

Trakt Królewski w Gnieźnie składa się z posągów pięciu pierwszych królów Polski, dwóch postaci z piastowskich legend, czterech edukacyjnych makiet, ośmiu tablic informacyjnych i trzech interaktywnych infokiosków. Dodatkowymi elementami, które opowiadają historię Gniezna, są rzeźby królików. Piętnaście posągów królików rozmieszczonych jest w topografii Gniezna i nawiązuje do najważniejszych momentów i postaci z dziejów naszego miasta. Śledząc te króliki i królów turyści nie tylko dowiedzą się więcej o konkretnych wydarzeniach, jakie miały miejsce w Gnieźnie, a także poznają ciekawe miejsca, do jakich warto się wybrać, a wśród nich wiele pięknych gnieźnieńskich kościołów, Muzeum Początków Państwa Polskiego, teren Parowozowni i wiele innych.
Pierwsze rzeźby na nowopowstającym trakcie zaczęły pojawiać się dokładnie rok temu, bo w marcu 2018 roku, a koniec prac na traktem zakończył się kilka miesięcy później.

Zobaczcie fragmenty dzisiejszego zwiedzania Traktu:

Autorami rzeźb na Trakcie Królewskim są: Rafał Nowak (posągi królów), Maciej Jagodziński-Jagenmeer (rzeźby królików), Jarosław Bogucki (rzeźby legend).

- Na Trakcie Królewskim jest wiele ciekawych miejsc do zobaczenia, do bliższego przyjrzenia się. Jak dla mnie najlepszym miejscem na trasie jest moment zejścia z Muzeum Początków Państwa Polskiego w stronę jeziora Wenecja, ku katedrze. To jest taki pocztówkowy widok na katedrę i tam dla mnie, jak jeszcze projektowaliśmy trakt, musiało po prostu coś powstać. Ostatecznie zdecydowaliśmy, że tam powstanie posąg Lecha, który wskazuje palcem obecnie katedrę, a kiedyś wzgórze, na jakim według legendy Lech założył swoją osadę - mówi Damazy Gandurski.

- Faktycznie niestety część rzeźb królików została zanieczyszczona. Brąz, z jakiego zostały wykonane króliki naturalnie będzie zmieniał kolor na zielony, jednak ze względu na załatwiające się na nie psy proces ten jest znacznie przyspieszony. Odpowiedzialni za te zniszczenia są niestety ludzie, bo to oni wyprowadzają swoje psy i pozwalają im się załatwiać na te rzeźby, bo nie mamy przecież bezpańskich psów w centrum miasta. Planujemy prawdopodobnie, jeśli znajdą się środki finansowe, zapatynować wszystkie rzeźby od razu całe na zielono tak, jak zrobiliśmy o z rzeźbą Piasta w Parku Miejskim - podkreśla Damazy Gandurski.

Przypominamy, że od dzisiaj Trakt Królewski można zwiedzać wraz z przewodnikami lub samemu korzystając z mapy traktu dostępnej w informacji turystycznej lub z bezpłatnej aplikacji „Królika Goń”, dostępnej na telefony z systemem Android lub iOS. Więcej o aplikacji przeczytacie TUTAJ.

Dzisiejsze oprowadzanie o godzinie 11:00 cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ w wycieczce tej uczestniczyło prawie 40 osób. Nie inaczej było podczas kolejnych godzin zwiedzania.
Jeśli chcielibyście dołączyć do takiej bezpłatnej wycieczki to zapraszamy jeszcze dzisiaj o godzinie 14:00, 15:00 i 16:00. Zbiórka wszystkich chętnych na wycieczkę odbywa się zawsze przy fontannie w parku Kościuszki w Gnieźnie.
Polecamy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto