Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś w GNIEŹNIEŃSKIM TYGODNIU: Nielegalni imigranci wpadli w Gnieźnie "przy ołtarzu"!

Redakcja
Straż graniczna w ciągu trzech dni aresztowała w Gnieźnie dwóch Nigeryjczyków. Obaj zostali złapani w dość nietypowym miejscu - w gmachu Urzędu Stanu Cywilnego...

Obaj lada moment mieli wziąć ślub cywilny z Polkami. Żaden z mężczyzn nie miał prawa przebywać w Polsce. W sprawie pierwszego z zatrzymanych jest już wniosek o ekstradycję. Mariusz Kabaciński, kierownik gnieźnieńskiego Urzędu Stanu Cywilnego nie przypomina sobie, aby sytuacja, która wydarzyła się ostatnio w ratuszu, miała wcześniej miejsce.

Ponadto w numerze:

Mamy bilety dla Czytelników
W niedzielę na stadionie przy Wrzesińskiej znów czekają nas emocje. O godz. 18.00 czerwono-czarni podejmować będą drużynę RKM Rybnik. Dla Czytelników mamy 20 wejściówek. Szczegóły na str. 16.

Kąpieliska w pigułce
W numerze prezentacja kąpielisk w naszym powiecie. Mamy pięć strzeżonych i dwa niestrzeżone. Co oferują, które z nich wyposażone są w toalety i wszelkiego rodzaju udogodnienia dla plażowiczów?

Oceniamy naszych szanownych radnych!
No to zaczynamy kolejną zabawę. Przez wakacje oceniać będziemy naszych szanownych radnych zasiadających w Radzie Miasta Gniezna. Każdego z nich oceniać możemy na dwa sposoby: na "tak" lub na "nie". Co tydzień publikować będziemy aktualne wyniki, tzn. ile dany radny ma punktów "dodatnich", a ile "ujemnych". Głosy przeliczamy na punkty. Kupon z gazety to 10 punktów dla radnego, SMS to jeden punkt . Głosować można na dowolną liczbę radnych. Zobaczymy, jak Czytelnicy oceniają miejskich rajców. I którzy z nich spełnili nasze oczekiwania, a którzy nie. Kupon na str. 2.

Zdrożała woda, reszta prawie bez zmian
Kolejne rachunki za wodę i ścieki dla mieszkańców Gniezna i okolicznych miejscowości obsługiwanych przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gnie-źnie będą wyższe. Nowe stawki zaczęły obowiązywać od 1 lipca. Za metr sześcienny wody zużytej w gospodarstwie domowym zapłacimy 2,58 zł (dotąd było 2,45), a za odprowadzane ścieki 4,26 (w tej chwili - 3,75). Cennik wodociągów, jak wyjaśnia Jan Lewandowski, prezes PWiK aktualizowany jest co roku. Zmiany wiążą się z kosztami eksploatacji sieci , a także jej napraw i rozbudowy.

Konserwator wyrzucił kramy za płot
Do 1 lipca miały zniknąć budki z pamiątkami ustawione w o-brębie placu św. Wojciecha w Gnieźnie. Handlujący zaapelowali do władz miasta o przesunięcie terminu do końca roku. Pogodzili się z tą decyzją, jednak nie do końca zgadzają się z opinią miejskiego konserwatora zabytków. Pełniący tę funkcję Grzegorz Budnik jest nieugięty - stanowiska handlowe muszą zostać przesunięte, o zaledwie dwa-trzy metry, tak, by znalazły się już za ogrodzeniem, od strony parkingu. Sprzedawcy pamiątek mówią, że mieli pozwolenie z U-rzędu Miejskiego, nie wiedzieli, że mają jeszcze pytać o opinię konserwatora. Tylko jedno z trzech stoisk było postawione samowolnie.

Członek zarządu powiatu nie współpracował
Dyrektor Wojciech Krawczyk nie skłamał w oświadczeniu lustracyjnym pisząc, że nie współpracował z bezpieką. Taką decyzję wydała Agata Gut, prokurator oddziałowego biura lustracyjnego Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. - Prokurator nie znalazł podstaw, aby oddać moją sprawę do sądu. Zawiesił ją i uznał, że moje oświadczenie było prawdziwe - podkreśla Wojciech Krawczyk. Nie u-krywa, że jest bardzo zadowolony, że sprawa ta w końcu znalazła swój finał.

Cztery osoby ranne
Auto wypadło z drogi, przekoziołkowało, a następnie#uderzyło w płot posesji. Zostało całkowicie zmiażdżone. Niespełna trzy miesiące temu dostał prawo jazdy 21-latek z podpoznańskich Owińsk. W sobotę nad ranem rozbił się samochodem w My-ślęcinie koło Łubowa. Jak powiedział nam następnego dnia oficer dyżurny gnieź-nieńskiej policji, kierowcę i trzech pasażerów prawdopodobnie uratowały zapięte pasy bezpieczeństwa. BMW z impetem uderzyło w przydrożne drzewo, a następnie przekoziołkowało uderzając w płot. Z samochodu został jedynie zgnieciony wrak.

Było tam jak w piekle
W Jarząbkowie spłonęło poddasze domu. Rodzina z trójką dzieci uratowała się, ale straciła cały dobytek swojego życia. Pożar wybuchł w piątek rano. Strażacy walczyli z nim przez pięć godzin. W budynku mieszka trzypokoleniowa rodzina, a na wyższej kondygnacji małżeństwo z małymi dziećmi. Ludziom, którzy w wyniku ognia stracili swój dobytek, doraźnej pomocy udzieliła gmina.
- W ramach naszych możliwości staramy się pomagać w takich przypadkach - mówi Eugeniusz Zamiar, wójt Niechanowa. - Rodzina dostanie zapomogę z pomocy społecznej, ponadto zaoferowaliśmy im meble i różnego rodzaju sprzęt AGD. Pożar - mówiąc żargonem ratowniczym - nie należał do "łatwych", od strażaków wymagał pełnej mobilizacji i pracy w ekstremalnych warunkach.

Mooza z Gniezna dla powodzian
Koncerty w ramach niedzielnej akcji Jurka Owsiaka odbędą w Centrum Kultury "eSTeDe" i na plaży w Skorzęcinie. 3000 płyt będą sprzedawać sztaby WOŚP w całej Polsce. Czwartego lipca 2010 - wszystko wskazuje na to, że ten dzień zapamiętamy na długo. W najbliższą niedzielę Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy organizuje specjalną, jednodniową zbiórkę pod hasłem "Stop powodziom". Gnieźnieński sztab WOŚP, działający przy Centrum Kultury "eSTeDe" natychmiast włączył się w akcję. - To będzie pewnego rodzaju karnawał. Będziemy grali dobrą muzykę, tańczyli sambę, wytworzy się z pewnością nieprawdopodobny klimat - opowiada Kazimierz "Tinkers" Kubów, szef sztabu WOŚP w Gnieźnie.

Podróż do Indii z dziesięcioma dolarami w kieszeni...
O wakacjach opowiada Czesław Kruczek, przewodniczący Rady Miasta Gniezna: - Udało mi się uczestniczyć w miesięcznej podróży do Indii. To była wyprawa bardzo atrakcyjna, różnymi środkami transportu, w zupełnie innych warunkach politycznych. Doświadczałem kultury tego kraju, jego smaków, zapachów. Fascynujący był fakt, że na ten podbój zupełnie obcego miejsca jechaliśmy w grupie przyjaciół z dziesięcioma dolarami w kieszeni. Dzisiaj wydaje się nam to irracjonalne, a jednak radziliśmy sobie. Podróżowaliśmy w ekstremalnych wręcz warunkach, będąc bardzo blisko tamtejszej ludności. Kiedy opuszczałem Indie miałem wrażenie, że kiedyś jeszcze tam powrócę. Od tamtej podróży minęło blisko trzydzieści lat, a ja z tą myślą nadal pozostaję.

Prymas zaapelował o koniec sporów
Abp. Józef Kowalczyk, mianowany następcą abp. Henryka Muszyńskiego w maju, objął zwierzchnictwo nad archidiecezją gnieźnieńską w minioną sobotę. We wtorek otrzymał paliusz z rąk papieża Benedykta XVI w Rzymie. Rozpoczynając po-sługę w archidiecezji gnieźnieńskiej, abp. Józef Kowalczyk w swojej homilii zaapelował o zakończenie sporów i podziałów w polityce. Za-pewnił też, że szczególnie będzie się modlić za Gniezno i złożył hołd swoim poprzednikom.
- Naród polski i wszyscy, którzy Polskę stanowią, z tą samą odwagą i mądrością powinni dzielić teraz wytrwale odpowiedzialność za dar posiadanej wolności, suwerenności i podmiotowości; twórczo uczestniczyć w życiu publicznym dla dobra wszystkich – mówił.

Mniej inwazyjna diagnoza serca
Oddział intensywnej opieki medycznej gnieźnieńskiego szpitala otrzymał dwa #nowoczesne kardiomonitory. Pieniądze na sprzęt przekazały władze miasta Gniezna. Urządzenia we wtorek zostały zaprezentowane na szpitalnym oddziale przy ul. 3 Maja. Ułatwią diagnozowanie wydolności serca pacjentów w stanie zagrożenia życia. Są o wiele prostsze i bezpieczniejsze dla pacjentów, niż stosowane wcześniej inwazyjne metody pomiaru wydolności serca.

Gnieźnianin wyróżniony przez Ministra Kultury
Dawid Jung dostał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury - jedno z najbardziej prestiżowych stypendiów artystycznych w Polsce. Gnieźnianin znalazł się obok Dariusza Foksa, Zbigniewa Jerzyny, Krzysztofa Siwczyka czy Macieja Woźniaka, także wyróżnionych w tym roku w różnych dziedzinach sztuki. Dawid Jung ma 30 lat, jego wiersze już doczekały się przekładów na angielski, białoruski, francuski, niemiecki, czeski.

Zaangażowane graffiti, teatr lalek inaczej i dużo muzyki
Od czwartku Ogród Wyobraźni, stworzony na zapleczu Centrum Kultury "eSTeDe" przy ul. Roosevelta w Gnieźnie, wypełniali artyści z najróżniejszych dziedzin i publiczność. Rozpoczęty oficjalnie w piątek Festiwal Wyobraźni miał zaprezentować artystów znanych bardziej w kręgach alternatywnych, zaktywizować gnieźnian i pokazać, że można zagospodarować przestrzeń na działalność artystyczną. - Oczywiście nie przyjeżdżają gwiazdy formatu Dody czy grupy Kombi, zaprosiliśmy ni-szowe, ale bardzo znane w środowiskach zespoły typu Daga-dana, typu Cała Góra Barwinków, Jacek Kleyff i Orkiestra Na Zdrowie, kilku muralistów z 3 Fali, Teatr Klinika Lalek - mówi Grzegorz Reszko, dyrektor CK "eSTeDe".

Tele Magazyn - najpopularniejszy dodatek telewizyjny w Polsce
Tele Magazyn – przewodnik po 65 stacjach telewizyjnych. Zawiera pełny repertuar najchętniej oglądanych stacji – w tym wszystkich ośrodków regionalnych TVP – wraz z rekomendacjami najciekawszych pozycji programowych. Kolumnom z repertuarem towarzyszy bogato ilustrowany dział magazynowy. Czytelnicy mogą w nim znaleźć informacje o programach, recenzje i oceny filmów, sylwetki gwiazd oraz łamigłówki – krzyżówki i sudoku. W każdym numerze krótkie omówienia 140 filmów i obszerne recenzje ponad 20. – z informacją co warto, a czego nie warto oglądać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto