Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dźwięki XVII-wiecznych skrzypiec Antonio Stradivariusa wybrzmiały w kościele oo. Franciszkanów w Gnieźnie.

Magdalena Smolarek
Niezwykły koncert w murach kościoła oo. Franciszkanów w Gnieźnie. W jego trakcie można było usłyszeć dźwięki skrzypiec Stradivariusa, na jakich grał Janusz Wawrowski, w towarzystwie orkiestry Warsaw Players i sopranistką Bogumiłą Dziel-Wawrowską. Zobaczcie i posłuchajcie fragmentów koncertu!

Dźwięki XVII-wiecznych skrzypiec Antonio Stradivariusa wybrzmiały w kościele oo. Franciszkanów w Gnieźnie.

W sobotni wieczór w kościele oo. Franciszkanów w Gnieźnie odbył się wyjątkowy koncert w ramach 8. edycji festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyczne Przestrzenie”. W przyklasztornych murach można było usłyszeć:
„Jasności promieniste” Mikołaja Góreckiego, prapremierę koncertu skrzypcowego Marcina Markowicza - wybitnego skrzypka, kompozytora, koncertmistrza Filharmonii Wrocławskiej, który specjalnie skomponował ten koncert na festiwal "Muzyczne Przestrzenie", a także „Orawę” Wojciecha Kilara.
Gnieźnieńska publiczność wspaniale przyjęła muzyków, czemu dała wyraz wypełniając kościół oo. Franciszkanów po brzegi, jak również podwójną owacją na stojąco.

Oprócz wspaniałej muzyki także inny fakt przyciągnął na ten koncert tak dużą publiczność. Podczas dzisiejszego muzycznego wydarzenia można było usłyszeć, po raz pierwszy w naszym mieście, skrzypce Antonio Stradivariusa z 1685 roku, na jakich zagrał Janusz Wawrowski. Temu wybitnemu skrzypkowi wtórowała sopranistka Bogumiła Dziel-Wawrowska wraz z orkiestrą Warsaw Players.

Posłuchaj co o koncercie mówili wykonawcy:

Warto dodać, że skrzypce te są na co dzień przechowywane w skarbcu i eksponowane na Zamku Królewskim w Warszawie, a zakupione i udostępnione dla szerszego grona odbiorców zostały przez anonimowego mecenasa sztuki z okazji 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, która przypada w tym roku.

Posłuchaj fragmentów koncertu:

8. Edycja festiwalu "Muzyczne Przestrzenie" została zorganizowana pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Konina, przy wsparciu Miasta Konina oraz Miasta Gniezna. Natomiast współorganizatorami festiwalu są: Parafia Ewangelicko – Augsburska Świętego Ducha w Koninie, Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP – Franciszkanie w Gnieźnie, Parafia św. Bartłomieja w Koninie, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. I. J. Paderewskiego w Koninie, Koniński Dom Kultury oraz SONORA. Projekt ten został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto