Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny: część humanistyczna za nimi. Co o niej sądzą gimnazjaliści?

Sona Ishkhanyan
Gimnazjaliści zaczęli pisać egzamin o godzinie 9.00. Najpierw dostali arkusze z historii i wiedzy o społeczeństwie. Po krótkiej przerwie zabrali się za zadania z języka polskiego. Pytamy jak im poszło.

Egzamin gimnazjalny: część humanistyczna za nimi. Co o niej sądzą gimnazjaliści?
Nasi gimnazjaliści zakończyli egzamin z części humanistycznej. Sprawdzamy jak im poszło. Niektórym sprawiał większą trudność, innym wydawał się trudny, a zwłaszcza ta część historyczna.

-Test jak dla mnie był zaskakująco prosty. Najwięcej problemu sprawiła część z historii, ponieważ jak się okazało było bardzo mało zadań, które rozwiązuje się na podstawie tekstów czy map źródłowych.Zadania dotyczyły konkretnych dat, wydarzeń i wymagały takiej typowej wiedzy książkowej. Bardzo mało pytań było też z WOS-u - swoimi wrażeniami dzieli się z nami Patryk Koźlarek.

-Krótko mówiąc, historia była trudna, polski był łatwy. Dzisiaj nie było tak źle, jutrzejszego dnia bardziej się obawiam, bo przedmioty ścisłe to nie "mój konik" - twierdzi Ala.

-Moim zdaniem historia była trudna, bo zabrakło takich materiałów źródłowych. Często w takich testach jest tak, że na pytania odpowiada się na podstawie podanych tekstów czy map źródłowych. Wówczas bardzo często wystarczy analityczne myślenie i wnioski. Dziś trzeba było znać konkretne daty i wydarzenia. Polski z kolei był łatwy, pytania mnie nie zaskoczyły, a na koniec była charakterystyka postaci - mówi Amelia.

-Test nie należał do najtrudniejszych. Było dużo pytań zamkniętych, więc nie miałem z tym dużo problemu - mówi z kolei Maciej Kałyk.

- Jeżeli chodzi o część historyczną to trudniejsze były pytania ze starożytności, ale za to z późniejszych epok było łatwiej. Jestem jednak zadowolona i mam nadzieję, że moje uczucie będzie adekwatne do wyniku na koniec. Bardziej się obawiam jutrzejszego dnia, a jeżeli chodzi o część językową, to myślę, że pójdzie najłatwiej - mówi Oliwia Grabowska.

-Myślę, że jeżeli ktoś był dobrze przygotowany i systematycznie powtarzał pewne kwestii, to nie powinien mieć trudności z rozwiązywaniem zadań, bo to był dosyć łatwy test. Istotne jest przeczytanie zadań ze zrozumieniem i zanalizowanie tekstów źródłowych, bo wówczas można dużo wyciągnąć z samego pytania - dodaje Paulina Gładka.

-Dla mnie z kolei historia była bardzo łatwa, z polskim miałam większe trudności. Sądzę jednak, że poszło mi całkiem dobrze, bo starałam się uczyć systematycznie, przed samym egzaminem powtarzałam sobie najważniejsze kwestie i starałam się nie stresować - mówi Kinga Stachowiak.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 (wcześniej Gimnazjum nr 1) w Gnieźnie w rozmowie z nami stwierdził, że jeżeli chodzi o organizacyjną cześć egzaminów, to nie było żadnego problemu. -W naszej szkole do egzaminu podeszło 172. uczniów.Wszystko poszło zgodnie z naszymi ustaleniami. Nie mieliśmy żadnych niespodzianek. Bardziej się obawiamy tych kwestii organizacyjnych w przyszłym roku, bo egzamin gimnazjalny będzie pisany równocześnie z egzaminem dla ośmioklasistów. Będą trudności logistyczne i organizacyjne, ale o tym wszystkim będziemy rozmawiać po egzaminach tegorocznych. Myślę, że dostaniemy jakieś konkretne wytyczne i według tego będziemy działać - mówił Andrzej Duszyński, dyrektor SP nr 1 w Gnieźnie.

Zobacz także relacje z Gimnazjum nr 2 w Gnieźnie. Byliśmy tam tuż przed rozpoczęciem egzaminów kliknij tutaj

Tu znajdziecie arkusz z odpowiedziami: egzamin gimnazjalny 2018: część humanistyczna

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto