Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Kryminału: Nagroda Wielkiego Kalibru została wręczona

Małgorzata Matuszewska
Ryszard Ćwirlej laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru 2018 i Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru 2018
Ryszard Ćwirlej laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru 2018 i Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru 2018 Tomasz Hołod
15. Międzynarodowy Festiwal Kryminału trwa we Wrocławiu do niedzieli (27 maja). W sobotni wieczór w Starym Klasztorze zostały wręczone nagrody.

Zwycięzcą jest Ryszard Ćwirlej, za najlepszą książkę kryminalną (sensacyjną) zeszłego roku otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru. Ryszard Ćwirlej został też laureatem Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru.
Poznański autor został nagrodzony za powieść „Tylko umarli wiedzą”, odebrał statuetkę autorstwa Małgorzaty Urban oraz 25 tysięcy złotych, ufundowane przez prezydenta Rafała Dutkiewicza. – Postanowiliśmy nagrodzić kogoś, kto najlepiej spełnia formułę tradycyjnej powieści kryminalno-sensacyjnej. Bez eksperymentów, tylko porządna narracja, a autor pokazał, jak w szarym człowieku rodzą się zło i przemoc – powiedział przewodniczący Kapituły Nagrody Wielkiego Kalibru prof. Zbigniew Mikołejko i dorzucił żartobliwie: – To nagroda za dziewczęcy wdzięk. W jury pracowali: Do prof. Inga Iwasiów, dr Anna Marchewka, prof. Zbigniew Mikołejko, prof. Anna Gemra, prof. Małgorzata Omilanowska, Witold Bereś i Grzegorz Sowula.
Opublikowana przez Wydawnictwo Czwarta Strona powieść to historia z lat 30. XX wieku. W książce jest lipiec 1932 roku. Europa pogrążona jest w głębokim kryzysie ekonomicznym. Z każdym dniem przybliżającym termin wyborów do Reichstagu społeczeństwo niemieckie coraz bardziej się radykalizuje. Tymczasem urzędujący w Schneidemühl (dzisiejsza Piła) kapitan Carl Aschmutat, dawny znajomy Antoniego Fischera, wpada w poważne kłopoty. W mieście dochodzi do morderstwa, którego ofiarą jest znany działacz komunistyczny. Aschmutat musi jak najszybciej odkryć, kto stoi za atakiem, by zdążyć przed wizytą w mieście kandydata do urzędu kanclerza – Adolfa Hitlera. „Tylko umarli wiedzą" to druga część serii o przygodach Antoniego Fischera. Tym razem poznański policjant pomaga swojemu dawnemu przyjacielowi rozwiązać zagadkę zbrodni, która tylko na pierwszy rzut oka wydaje się prosta.
– Co przygotowałem przez wszystkie te lata, powiedziałem (Nagroda Czytelników została ogłoszona chwilę wcześniej, laureat podziękował swojej żonie Beacie, także redaktorce jego książek, podziękował też czytelnikom „za obecność ze mną i czytanie moich książek”), ale dziękuję jury, że doceniliście osadzenie akcji książki w latach 30. Jestem dumny, bo wiele jest tam odniesień do współczesnej rzeczywistości. Jestem po prostu szczęśliwy – dziękował Ćwirlej. Pisarz także w zeszłym roku, za „Śliski interes”, dostał Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru, a do głównej nagrody był nominowany siódmy raz.
Do Nagrody Wielkiego Kalibru nominowani byli także: Wojciech Chmielarz („Zombie”), Marta Guzowska („Reguła nr 1”), Grzegorz Kalinowski („Pogromca grzeszników”), Anna Kańtoch („Wiara”), Katarzyna Kwiatkowska („Zgubna trucizna”), Krzysztof A. Zajas („Oszpicyn”).

Festiwal Kryminału: Nagroda Honorowa

Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości w tym roku otrzymał Arnaldur Indriðason. Wręczył mu ją laureat Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru z roku 2005, Boris Akunin. – Jak pan mógł zostać laureatem, mieszkając w miejscu pozbawionym zbrodni – dziwił się Akunin. – Przecież, kiedy od czasu do czasu na Islandii zdarza się przestępstwo, policja pyta mieszkańców, gdzie przebywali w czasie, kiedy zostało popełnione. Osoba, która nie ma alibi, okazuje się winną – stwierdził mistrz kryminału.

Festiwal Kryminału: Nagroda Specjalna im. Janiny Paradowskiej

By uczcić pamięć zmarłej Janiny Paradowskiej, wieloletniej przewodniczącej Kapituły Nagrody Wielkiego Kalibru, Fundacja Świat ma Sens przyznała Nagrodę Specjalną imienia Janiny Paradowskiej. Otrzymała ją nieobecna na gali Anna Kańtoch za powieść „Wiara”. Witold Bereś w uzasadnieniu przytoczył słowa członka Kapituły Nagrody Wielkiego Kalibru, Anny Marchewki: – Powieść Anny Kańtoch jest o tym, o czym wszyscy wiedzą, ale boją się powiedzieć – i tak właśnie o współczesnej Polsce powiedziałaby Janina Paradowska, która kochała i kryminały, i Polskę.

Festiwal Kryminału: nagroda dla warsztatowiczów

Nowością była nagroda dla uczestników warsztatów. Już po raz dziesiąty Miasto Wrocław i Wydawnictwo EMG zorganizowało konkurs na opowiadanie kryminalne z Wrocławiem w tle. Laureaci wzięli udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich, które odbyły się podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2018 w dniach 24-26 maja. Nagrody dla opowiadań, w których Wrocław został pokazany najpiękniej (autorstwa Agnieszki Biskup, Magdaleny Layer-Sarzotti i Weroniki Śmiei), ufundowało miasto Wrocław.

Festiwal Kryminału: minimalistyczna opera

W artystycznej części wystąpili: Mariusz Czubaj, Stanisław Szelc, Marcin Świetlicki, dla potrzeb festiwalu nazwani Parytet Kwartet (czwartym był Michał Wandzilak, autor muzyki grający na klawiszach), recytując słowa zaczerpnięte z powieści nominowanych do Nagrody Wielkiego Kalibru. Tak powstała zabawna minimalistyczna opera.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto