Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie: Mała retencja uchroni przed skutkami żywiołów

Monika Kaczyńska
Mała retencja jest także  sposobem na coraz częstsze, okresowe  niedobory wody
Mała retencja jest także sposobem na coraz częstsze, okresowe niedobory wody Mariusz Kapala
Fundusze Europejskie. Nawet z pozoru niewinne małe strumienie mogą stanowić zagrożenie w czasie silnych opadów. Spiętrzenia, niewielkie zbiorniki retencyjne itp. mogą uchronić przed powodzią

Zagrożenie powodzią dotyka zarówno miast, jak i terenów wiejskich, pól uprawnych, łąk i lasów. W przypadku ekstremalnych zjawisk klimatycznych, takich jak ulewy czy gwałtowne roztopy, groźne okazują się np. niewielkie strumienie.

Z drugiej strony zmiany klimatu sprawiają, że te same tereny, które padają ofiarami powodzi, często dotykają susze. Istotą małej retencji jest więc takie gospodarowanie wodą, by w okresie ulew czy roztopów nie pustoszyła okolicznych terenów, a jednocześnie by jej nadmiar można było przechować na okres suszy.

Problem jest tym poważniejszy, że Polska należy obecnie do krajów stosunkowo ubogich w wodę, zarówno gdy mówimy o wodach powierzchniowych w rzekach, jeziorach i zbiornikach wodnych, jak i wodach podziemnych.

Obecny stan rzeczy to skutek zarówno zachodzących zmian klimatu, sprzyjających występowaniu na przemian nawałnic i susz, jak i nie zawsze racjonalnych działań melioracyjnych w rolnictwie i leśnictwie, prowadzonych zwłaszcza w latach powojennych.

Duże zbiorniki retencyjne istniejące w naszym kraju nie stanowią wystarczającej ochrony przed powodziami i suszami.

Działania tego typu na mniejszą skalę (a więc niewielkie zbiorniki i spiętrzenia wód) mogą znacząco poprawić sytuację.

Ważne bezpieczeństwo

W ramach ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski konkursu na Poddziałanie 4.1.2 „Mała retencja” można uzyskać wsparcie na inwestycje w obiekty hydrotechniczne, które posłużą temu celowi.

- Trzeba pamiętać, że w ramach Działania 4.1 „Zapobieganie, likwidacja skutków klęsk żywiołowych i awarii środowiskowych” przewidziane są konkursy na projekty w ramach różnych poddziałań, pozwalających na realizację różnych przedsięwzięć służących temu celowi - mówi Hubert Zobel, dyrektor Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego UMWW. - Na przykład rozstrzygnięty już konkurs na projekty w ramach Poddziałania 4.1.5 „Wsparcie systemu ratownictwa chemiczno-ekologicznego i służb ratowniczych na wypadek wystąpienia zjawisk katastrofalnych lub poważnych awarii” pozwolił straży pożarnej na skorzystanie z dofinansowania zakupu nowoczesnego sprzętu - dodaje Hubert Zobel.

Inne projekty służące zabezpieczeniu przed ryzykiem klęsk żywiołowych, które w perspektywie finansowej 2014-2020 mogą liczyć na wsparcie, to te mieszczące się między innymi w ramach Poddziałania 4.1.1 „Ochrona obszarów ze średnim ryzykiem powodziowym”, czyli na przykład budowa wałów przeciwpowodziowych. Poprawie bezpieczeństwa będą służyć także projekty w ramach Poddziałania 4.1.4 „Wsparcie systemów oceny ryzyka wystąpienia powodzi i zarządzania tym ryzykiem, wczesnego ostrzegania i prognozowania zagrożeń”.

Dla kogo dotacje?

W konkursie na projekty związane z małą retencją do podziału jest 80 milionów złotych.

Mogą się o nie starać między innymi jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne, w tym państwowe jednostki budżetowe posiadające osobowość prawną, PGL Lasy Państwowe i jego jednostki organizacyjne, a także szkoły wyższe.

Projekty, które mogą liczyć na dofinansowanie, to te przewidujące podpiętrzenia jezior i stawów naturalnych, budowę sztucznych zbiorników wodnych czy podpiętrzeń na rzekach, strumieniach itp. w taki sposób, by mogły one przyjmować więcej wody.

- Wszystkie projekty muszą być realizowane na terenie województwa wielkopolskiego - podkreśla dyrektor Zobel. - Muszą się ponadto wpisywać w zapisy dwóch unijnych dokumentów: „Ramowej dyrektywy wodnej” oraz „Dyrektywy powodziowej”.

Maksymalna wartość dofinansowania to 85 proc. kosztów kwalifikowalnych projektu. Minimalna wartość jego kosztów całkowitych to 500 tysięcy złotych.

Aktualne konkursy
Ogłoszenia o konkursie i jego regulamin można znaleźć na stronie http://www.wrpo.wielkopolskie.pl/nabory

Wnioski w konkursie na projekty w ramach Poddziałania 4.1.2 „Mała retencja” można składać za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego (LSI) od 31 marca do dnia 28 kwietnia, do godziny 15.30. Przygotowanie wniosków w systemie możliwe jest już od momentu ogłoszenia naboru.

W ciągu pięciu dni roboczych od złożenia elektronicznej wersji wniosku należy dostarczyć jego papierową wersję do UMWW w Poznaniu. Osobiście - do Punktu Naboru Wniosków w holu głównym Urzędu, al. Niepodległości 34; od poniedziałku do piątku w godzinach: 7.30 do 15.30 lub wysłać pocztą bądź przesyłką kurierską na adres Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto