Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie

Obecnie w pałacu mieści się m.in. biblioteka i sala ślubów (© archiwum gmina granowo)

Fundusze Europejskie. Władze gminy Granowo są właścicielami pałacu znajdujące się w miejscowym parku. Budynek od wielu lat jest sukcesywnie, w miarę możliwości, remontowany. Na przestrzeni ostatnich miesięcy urząd podejmował różnego rodzaju działania, aby pozyskać środki zewnętrzne na kontynuowanie tam prac. Złożono m.in. wniosek o dofinansowanie do realizacji przedsięwzięcia. Środków niestety nie udało się pozyskać.

- Posiadamy gotową dokumentację projektową na adaptację i przebudowę piętra budynku pałacu z przeznaczeniem na Gminny Ośrodek Kultury. W ubiegłym roku aplikowaliśmy o środki zewnętrzne w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 na projekty dotyczące termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej. Nasz wniosek przeszedł pozytywnie ocenę merytoryczną oraz formalną. Jednak z uwagi na restrykcyjne kryteria punktowe znalazł się na dalszym miejscu na liście rankingowej i ze względu na ograniczone środki nie zakwalifikowaliśmy się do dofinansowania. To otrzymało tylko pierwszych 25 wniosków, spośród 81 jakie znalazły się na liście- wyjaśnia Sebastian Janelt z Urzędu Gminy Granowo.

Zapytaliśmy naszego rozmówcę czy urząd ma inne pomysły na wykonanie tego zadania: - Aktualnie pracujemy nad następnym wnioskiem o dofinansowanie wspomnianej inwestycji wzbogaconej o zagospodarowanie parku, alejki piesze, mała architekturę, oświetlenie oraz windę wewnątrz budynku. Jest to kolejny nabór w ramach WRPO 2014-2020, tym razem na inwestycje w obszarze dziedzictwa kulturowego regionu. Jednym z obowiązkowych kryteriów, jakie należy spełniać ubiegając się o te środki unijne jest konieczność zapewnienia swobodnego dostępu do obiektu dla osób niepełnosprawnych- tłumaczył S. Janelt.

Wyniki konkursu mają być znane na przełomie maja i czerwca. W sumie gmina ma szansę na aż 85 % dofinansowanie: - Pozostaje nam trzymać kciuki na pozytywne zakończenie naszych starań- stwierdza nasz rozmówca.

Dodajmy, że dzięki jednemu z dofinansowań pozyskanych przez gminę w poprzednich latach wyremontowano parter budynku, w którym mieszczą się m.in. siedziba biblioteki, sala ślubów oraz sala koncertowa:

-Na bieżąco monitorujemy pojawiające się programy pomocowe w tym zakresie, szukając możliwych do pozyskania środków finansowych na dokończenie tej inwestycji- podsumował Sebastian Janelt.

tekst alternatywny

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!