Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie

Według GUS, łączna wartość unijnych projektów realizowanych w gminach na terenie kraju, wynosiła na koniec 2016 roku ponad 45 miliardów złotych (© grzegorz galasiński)

Fundusze Europejskie. GUS stworzył ranking gmin na podstawie tego, ile trafiło do nich środków z Unii Europejskiej. Jak w tym zestawieniu wypadły nasze samorządy? W naszym powiecie najwyższą lokatę zajmuje Budzyń

Ile środków unijnych trafia do naszych gmin? Policzył to Główny Urząd Statystyczny, a Serwis samorządowy Polskiej Agencji Prasowej opublikował stworzony na tej podstawie ranking.

Zestawienie dotyczy perspektywy unijnej na lata 2014-2020 i obejmuje 2238 samorządów - czyli 90 procent gmin w Polsce. Podano w nim dokładne kwoty, odnoszące się do podpisanych umów o dofinansowanie projektów unijnych i uwzględniające koszty niekwalifikowalne.

budzyń najwyżej


Jak wypadły nasze samorządy? Najwyżej sklasyfikowany został Budzyń, który zajął w rankingu 149 miejsce. Łączna wartość środków, jakie trafiły do gminy, wyniosła 49 181 936,33 zł.

Drugą pozycję w powiecie, a 203 w krajowym rankingu zajmuje miasto Chodzież z umowami o łącznej wartości 37 415 612,57 zł.

Margonin z kwotą 9 602 535,89 zł znalazł się na 566 mie-jscu w kraju, Szamocin z kwotą 8 044 134,43 - na 607 miejscu, a gm. Chodzież z kwotą 4 927 237,10 zł - na 795 miejscu.

Jak zaznacza Główny Urząd Statystyczny, dane dotyczą stanu na 31 grudnia 2016 roku. Obejmują one wszystkie projekty, które były realizowane na terenie poszczególnych jednostek samorządu - nie są to zatem wyłącznie projekty, realizowane przez daną gminę czy miasto.

Chodzi o fundusze ze środków UE na lata 2014-2020, dostępne w ramach krajowych programów operacyjnych, a także - w ramach programów regionalnych, z których mogą korzystać beneficjenci na terenie danego województwa. W zestawieniu - jak informuje PAP - nie wzięto pod uwagę Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) i PO RYBY.

Ponad 45 miliardów


W kraju najlepiej wypadła Warszawa, w której łączna wartość wszystkich umów wyniosła 5,8 miliarda złotych. Na drugim miejscu znalazł się Racibórz w województwie śląskim z łączną kwotą w wysokości 1,4 mld zł.

Kolejne pozycje zajęły Łódź (1,1 mld zł) oraz Poznań (miliard zł). Wysokie lokaty odnotowały także Lublin (875 mln), Rzeszów (799 mln zł), Opole (761 mln) i Kraków (757 mln).

Na drugim biegunie były natomiast trzy gminy wiejskie, znajdujące się w województwie łódzkim: Skomlin, Brzeźnio i Klonowa.Tam trafiło najmniej środków.

Według GUS, wartość umów (lub decyzji) o dofinansowanie projektów realizowanych na terenie polskich gmin (w tym również miast na prawach powiatu), na koniec 2016 roku wynosiła łącznie ponad 45 miliardów złotych.

BUDŻET UE
Budżet unijny zasilają składki od państw członkowskich, których wysokość zależna jest od PKB. Budżet dzielony jest na 6-letnie okresy, zwane perspektywami finansowymi. W ramach perspektyw wyznaczane są główne cele do zrealizowania, a część budżetu przeznaczona na realizację tych zadań rozdzielana jest pomiędzy Fundusze Strukturalne oraz Fundusz Spójności. Ile Polska „daje” Unii, a ile z niej „wyciąga”? Od 2004 do 2016 r. nasza składka członkowska wzrosła prawie 3-krotnie. Dofinansowanie unijne zwiększało się do 2014 r., by w kolejnych 2 latach ulec zmniejszeniu.


obrazek


Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!