Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie. Sektor ICT kusi zarobkami, a fundusze unijne pozwalają podnosić kwalifikacje

Grzegorz Okoński
Fundusze unijne pozwalają na szkolenia przyszłych pracowników firm stosujących technologie cyfrowe
Fundusze unijne pozwalają na szkolenia przyszłych pracowników firm stosujących technologie cyfrowe 123rf
Fundusze Europejskie. Bezrobocie na terenie Wielkopolski jest najniższe w kraju, co spowodowane jest wysokim poziomem rozwoju firm oraz odpływem sił roboczych za granicę - wskazują badania Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu. Powoduje to wzrost wysiłków pracodawców, by przyciągnąć jak najlepiej wykwalifikowanych pracowników. Dobre warunki i kadry powodują rozwój sektora ICT, opartego o technologie cyfrowe i kuszącego niezłymi zarobkami. A fundusze unijne pozwalają zainteresowanym zdobyć takie kwalifikacje, by jak najlepiej spełnić wymagania obu środowisk.

Fundusze Europejskie

Wielkopolska jest wśród dwudziestu najlepiej rozwijających się regionów w Europie: na rynku pracy rośnie tu liczba pracujących - o 23% w ubiegłym roku, szczególnie w przemyśle i budownictwie oraz w usługach. Udział osób pracujących w sektorze prywatnym wynosi 83,5 procent, co stanowi najwyższą wartość w kraju - mówi Anna Górna - Kubacka z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu, podsumowując ostatni raport poświęcony kondycji pracobiorców na wielkopolskim rynku pracy. - Trzeba jednak zauważyć, że choć ofert pracy wpływa na rynek dużo, to nie wszystkie są podejmowane, mimo że pracy poszukują osoby deklarujące odpowiednie kwalifikacje i kompetencje zawodowe. Przykładowo: wobec 1090 ofert pracy dla murarzy, zanotowano 940 osób poszukujących pracy w tej branży.

Pracuj w ICT
Pracodawcy poszukują zatem kierowców samochodów ciężarowych, dekarzy, blacharzy, magazynierów, co wobec niskiego bezrobocia jest trudnym zadaniem. By ich przyciągnąć i utrzymać, oferują atrakcyjne wynagrodzenie. Wyraźnie widać też inwestycje w takie gałęzie gospodarki jak handel, czy naprawa samochodów, co także rokuje dobre perspektywy dla osób myślących o podjęciu dobrej pracy. Tym samym potrzebne są szkolenia i podejmowanie innych inicjatyw, w celu przyciągnięcia pracowników także spoza regionu.

Trzeba zwrócić szczególną uwagę na sektor ICT w Wielkopolsce, bardzo atrakcyjny z uwagi na perspektywy rozwojowe i na wysokie zarobki, jakie oferuje firmom i pracownikom chcącym w nim pracować.

- Ocenia się, że w sektorze ICT pracuje w Polsce blisko 120 tysięcy podmiotów gospodarczych, przede wszystkim - około 30 procent - na terenie województwa mazowieckiego, choć na drugim miejscu - z wynikami po 10 procent plasują się województwa wielkopolskie i śląskie - mówi Weronika Dąbrowska z Wojewódzkiego Urzędu Pracy. - W naszym województwie w tej branży pracuje 11,8 tys podmiotów gospodarczych. Przede wszystkim firmy sektora zajmują się usługami informatycznymi - 91 procent ogółu firm, telekomunikacją - 6 procent i produkcją - 3 procent podmiotów. Trzeba podkreślić, że zdecydowaną większość firm stanowią małe podmioty, które zatrudniają maksymalnie dziewięć osób. To szansa dla osób z inicjatywą i umiejętnościami!

Wojewódzki Urząd Pracy w swoim najnowszym raporcie wskazuje, że połowa badanych przedsiębiorstw z tego sektora spodziewa się wzrostu zysków i przychodów ze sprzedaży w ciągu najbliższych pięciu lat, a średnie miesięczne wynagrodzenia pracowników przedsiębiorstw związanych z informatyką i prowadzących działalność usługową w zakresie informacji, wynosi 6,9-9,3 tys złotych brutto. Zainteresowanie zdobywaniem kompetencji zawodowych dla tych branż zatem jest zauważalne - w Wielkopolsce aż dziewięć uczelni oferuje wykształcenie związane z technologiami ICT, a 91 procent słuchaczy jest zadowolonych z ich oferty edukacyjnej. Warto więc zainteresować się uzyskaniem wykształcenia i kwalifikacji właśnie w tym kierunku!

Pieniądze dla Urzędów Pracy
Aby łatwiej odnaleźć się na rynku pracy, warto podnosić swoje kompetencje i kwalifikacje. Z pomocą przychodzi Unia Europejska. Wojewódzki Urząd Pracy, będąc Instytucją Pośredniczącą Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020 zaprasza do aplikowania o dofinansowanie w ramach Działania 6.1, mającego na celu aktywizację zawodową osób bezrobotnych i poszukujących pracy. Czasu jest mało: Powiatowe Urzędy Pracy z terenu naszego województwa mogą składać wnioski do 9 marca. Dofinansowanie tym samym mogą otrzymać projekty, które bezpośrednio rozpoznają potrzeby wsparcia osób po 29. roku życia, poszukujących pracy i wykorzystują poradnictwo zawodowe w zakresie planowania kariery zawodowej, włącznie z podnoszeniem kompetencji. Wsparcie przewidziano też dla działań i usług rynku pracy, które wspomnianym wyżej osobom proponują szkolenia w zakresie podnoszenia swoich umiejętności zawodowych, czy uzupełnienia wykształcenia.

Fundusze unijne nie pozostawiają też bez wsparcia projekty, które służą organizowaniu staży i praktyk zawodowych o odpowiednich standardach, i na działania, które poprawiają pozycję osób zainteresowanych w oczach pracodawców. Są tu też projekty, które pozwalają na przebranżowienie, czy skorzystanie ze sprzyjającej sytuacji na rynkach sąsiednich wobec tego, na którym dotąd próbowały zaistnieć osoby zainteresowane. I - co jest szczególnie ważne - fundusze chcą dofinansować działania na rzecz osób po 29.roku życia, chcących profesjonalnie wspierać osoby niepełnosprawne. Oczywiście promując inicjatywę i własne dążenie do rozwoju rynku pracy fundusze zapewniają również dofinansowanie projektom związanych z zakładaniem przez osoby z wspomnianej grupy wiekowej własnej działalności gospodarczej. Mowa tu o bezpośredniej pomocy związanej z założeniem przedsiębiorstwa, jak i szkoleniach i doradztwie.

Choć czasu na składanie projektów jest bardzo mało, to w ramach Funduszu Pracy przeznacza się w 2018 roku do wykorzystania w ramach projektów pozakonkursowych Powiatowych Urzędów Pracy, kwotę ponad 40,2 mln złotych. Kwota 34 mln złotych pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Pamiętajmy, że wnioski w sprawie wsparcia projektów, przesłane przez te urzędy, muszą być dostarczone w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem systemu LSI 2014+ i w formie papierowej - osobiście, kurierem lub pocztą, do Punktu Informacyjnego Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu, ul. Szyperska 14.

Warto skorzystać - WRPO 2014+ wspiera samozatrudnienie

Zarząd Województwa w styczniu przeznaczył 65 mln zł dofinansowania z WRPO 2014+ dla 28 projektów z konkursu na samozatrudnienie i przedsiębiorczość (poddziałanie 6.3.1). Dzięki tym pieniądzom podmioty wyłonione w konkursie będą mogły zaoferować wsparcie dla osób chcących założyć pozarolniczą działalność gospodarczą - od szkoleń po dotacje. Należy skontaktować się bezpośrednio z realizatorem projektów i tam uzyskać szczegółowe informacje. Lista beneficjentów dostępna jest na stronie

wrpo.wielkopolskie.pl

belka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto