Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie. Szkolnictwo zawodowe podnosi poziom - a uczniowie i nauczyciele zdobywają nowe kwalifikacje

Grzegorz Okoński
Dzień Drukarza w Zespole Szkół Zawodowych nr 6: dzięki funduszom unijnym młodzież ma coraz lepsze warunki nauki zawodu
Dzień Drukarza w Zespole Szkół Zawodowych nr 6: dzięki funduszom unijnym młodzież ma coraz lepsze warunki nauki zawodu Grzegorz Okoński
Fundusze Europejskie. O formach wsparcia dostępnych dla nowopowstających firm, a także szansach zdobycia pieniędzy na realizacje innowacyjnych projektów. O tym wszystkim można było usłyszeć w Kępnie.

„Innowacyjna firma. Wsparcie Funduszy Europejskich dla przedsiębiorców” - pod takim hasłem 16 kwietnia br. odbyła się konferencja w Kępnie skierowana do rodzimych przedsiębiorców. W jednym miejscu mogli uzyskać informacje o dostępnych formach wsparcia: zarówno unijnego, jaki i rządowego. Przedsiębiorcy mogli odbyć indywidualne konsultacje z przedstawicielami administracji oraz instytucji rządowych i samorządowych wspierających przedsiębiorczość.

Ofertę dla przedsiębiorców z poziomu regionalnego zaprezentował Urząd Marszałkowski w Poznaniu, który reprezentowała Marzena Wodzińska - członek Zarządu Województwa. Eksperci z UMWW, Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich oraz Ostrzeszowskiego Centrum Przedsiębiorczości mówili o dotacjach i pożyczkach udzielanych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Z poziomu rządowego z przedstawicielami firm spotkali się m. in. Pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju - Andżelika Możdżanowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów − Minister Paweł Cybulski oraz eksperci Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości czy Banku Gospodarstwa Krajowego.

Edukacja
Nie wszyscy uczniowie i nauczyciele myślą o wakacjach i końcu roku szkolnego. Przeciwnie - mamy teraz czas, gdy muszą oni podjąć ważne życiowe decyzje, dotyczące nauki, która zaprocentuje w niedalekiej ich przyszłości na rynku pracy. Szkolnictwo zawodowe otrzymuje bowiem bardzo istotny zastrzyk unijnego dofinansowania, co pozwoli na podjęcie projektów podnoszących poziom kształcenia zawodowego. Co ważne - podpisane do tej pory umowy już przynoszą wymierne rezultaty.

Obecnie trwa konkurs w ramach Poddziałania 8.3.4 - Kształcenie zawodowe młodzieży i dorosłych w ramach ZIT dla MOF Poznania. Prowadzi go Zarząd Województwa Wielkopolskiego jako Instytucja Zarządzająca WRPO 2014 + oraz Stowarzyszenie Metropolia Poznań jako Instytucja Pośrednicząca dla realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Poznania. Aplikować w konkursie można do 29 czerwca, składając wnioski o dofinansowanie projektów w formie elektronicznej poprzez Lokalny System Informatyczny do obsługi WRPO 2014+(https://lsi.wielkopolskie.pl), a w wersji papierowej, składając dokumentację aplikacyjną w terminie do pięciu dni roboczych od dnia wysłania wersji elektronicznej pod adres: Biuro Stowarzyszenia Metropolia Poznań, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 8, 61-124 Poznań.

Kto może liczyć na ponad 4 miliony?
W konkursie mogą wziąć udział wszystkie podmioty, z wyłączeniem osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej lub oświatowej. Ubiegać się one mogą o dofinansowanie przeznaczone na wsparcie uczniów i wychowanków szkół oraz placówek systemu oświaty. Oczywiście tych szkół, które prowadzą kształcenie zawodowe w doskonaleniu ścieżek edukacyjnych i zawodowych. To kształcenie odbywa się dzięki realizacji projektów z zakresu kształcenia dualnego, stażom i praktykom zawodowym. Ponadto projekty obejmują wyposażenie tych szkół i placówek w nowoczesny sprzęt i materiały szkoleniowe, które pozwolą uczyć zawodu w warunkach zbliżonych do rzeczywistych warunków środowiska pracy. W grę wchodzi również sprzęt umożliwiający prowadzenie doradztwa zawodowego i podnoszenie kompetencji osób to doradztwo prowadzących. Urząd Marszałkowski i Stowarzyszenie Metropolia Poznań spodziewają się również, że w konkursie wezmą udział projekty stawiające na doskonalenie kompetencji nauczycieli kształcenia zawodowego, instruktorów praktycznej nauki zawodu, choć wyłącznie w ramach wymienionych wyżej działań.

Warto dodać, że fundusze unijne kierują na wspomniane poddziałanie budżet w wysokości 4,4 mln złotych!

Podnoszą umiejętności z miastem i powiatem
- Dotychczas podpisano w ramach Poddziałania 8.3.4. umowy dotyczące czterech projektów - mówi Sylwia Ciesiółka ze Stowarzyszenia Metropolia Poznań - powiat poznański jest beneficjentem dwóch z nich: „Gotowi do pracy - poprawa zdolności do zatrudnienia uczniów placówek kształcenia zawodowego”, a także „Centrum Kształcenia Praktycznego w Swarzędzu - kuźnia kwalifikacji i kompetencji”. Ich celem, podobnie jak w przypadku dwóch kolejnych projektów, realizowanych przez miasto Poznań, jest stworzenie nowoczesnej bazy dydaktycznej, odpowiadającej na potrzeby rynku pracy. W pierwszym z projektów bierze udział aż 392 uczniów i 22 nauczycieli z pięciu szkół - z Bolechowa, Kórnika, Mosiny, Rokietnicy i Swarzędza. W drugim podnoszone są kwalifikacje zawodowe siedmiuset osób dorosłych, zarówno pracujących, jak i bezrobotnych, oraz dwudziestu nauczycieli kształcenia zawodowego. Sumując ich wartość, można określić, że warte są oba blisko 4 mln złotych, a dofinansowanie unijne wyniesie około 3,3 mln złotych.

Miasto Poznań jest beneficjentem programów „Inteligentne kwalifikacje zawodowe”, wartego 1,9 mln zł (dofinansowanie - 1,6 mln zł), i „Kwalifikacje zawodowe kluczem do sukcesu - wspieramy rozwój kształcenia zawodowego w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Poznania” - wartego 10,2 mln zł i wspartego kwotą 8,6 mln z funduszy unijnych. Jak podkreśla Sylwia Ciesiółka, i tutaj w profesjonalny sposób szkoleni są uczniowie i nauczyciele, wykorzystywany jest odpowiedni sprzęt i materiały szkoleniowe - tym bardziej że program obejmuje również doposażenie pracowni, a kwalifikacje potwierdzone są wynikami egzaminów.

Stowarzyszenie Metropolia Poznań zwraca uwagę na staranne i niesztampowe podejście do zadań edukacyjnych. Dlatego do bardziej oryginalnych działań w projektach należą m.in. przygotowanie materiałów merytorycznych dla platformy e-learningowej, zorganizowane studia podyplomowe dla nauczycieli, szkolenia dla nauczycieli z budowania szkolnej demokracji i samorządności, a nawet - powołanie Młodzieżowego Forum wymiany „dobrych praktyk” z doradztwa zawodowego i przeprowadzenie cyklicznych spotkań.

- Jest to działanie unikatowe w skali kraju, ze względu na zaangażowanie młodzieży w działania na rzecz promowania doradztwa zawodowego, upowszechniania dobrych praktyk - dodaje Sylwia Ciesiółka.

Projekty przyczyniły się także do opracowania i doskonalenia zestawu poradników dla nauczyciela, ucznia i rodziców - to podręczniki metodyczne „Jak zaplanować własny rozwój edukacyjno-zawodowy”, „Jak wspierać uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Technikum w projektowaniu rozwoju edukacyjno-zawodowego?” oraz „Wspieram dziecko w planowaniu kariery zawodowej. Poradnik dla rodzica, wersja elektroniczna”.

- Uczniowie i nauczyciele chwalą możliwość uzyskania kwalifikacji na ciekawych i dopasowanych do rynku pracy kursach, dotyczących obsługi wózków widłowych, budowy urządzeń mechatronicznych, projektowania i tworzenia stron internetowych, grafiki komputerowej, kursu barmańskiego, baristycznego czy kursu arborystyki - czyli pielęgnacja drzew na wysokości - kończy Sylwia Ciesiółka. - Wierzą, wybierając je, że zdobywanie takiej wiedzy jest dla nich bardzo dobrą inwestycją.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kepno.naszemiasto.pl Nasze Miasto