18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Turystyka w Kłecku. O potencjale do dyskutowali na Forum

IB
O turystyce w Kłecku dyskutowano na Forum Turystyczno-Kulturalne "Kłecko Terra Incognita?".

W Kłecku odbyło się w piątek Forum Turystyczno-Kulturalne "Kłecko Terra Incognita?". Prelegenci i goście dyskutowali nad tym, co miasto i region ma do zaoferowania, a co trzeba jeszcze odkryć. Pierwszym widocznym efektem spotkania nowo otwarty jest Szlak Kłeckich Świątyń. Kolejnym będzie publikacja przedstawionych referatów, pod redakcją prof. Hanny Koćki-Krenz. Zostanie rozesłana do okolicznych bibliotek, a także dostępna za pośrednictwem portalu Gród Kłecko.

Bartosz Borowiak, jeden z organizatorów Forum i redaktor naczelny

http://grodklecko.pl

, podkreśla, że miasto ma bogatą historię - sięgającą X-wiecznego grodu, później związaną z najazdem Krzyżaków, potopem szwedzkim, Powstanie Wielkopolskim, czy II wojną światową.

- Kłecko ma bardzo bogatą historię, do której staramy się sięgać, którą staramy się pokazać w trochę inny, innowacyjny sposób - mówi Bartosz Borowiak.

O najnowszych - z 2012 roku - badaniach archeologicznych pozostałości grodziska opowiedział Tomasz Janiak z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

- Wyniki badań moim zdaniem są rewelacyjne. Po pierwsze udało nam się nawiązać do wykopów archeologicznych z okresu międzywojennego. Dzięki temu mamy dokładną lokalizację tych wszystkich odkryć, które wówczas miały miejsce. Po drugie udało nam się odsłonić kolejne partie tych części grodu, które były odkopane wtedy. I po trzecie, chyba najważniejsze, udało nam się odkryć starsze fazy grodu w Kłecku. Być może uda nam się początki tego założenia grodowego przesunąć gdzieś do początku wieku X, czy przełomu IX i X. To ma duże znaczenie dla badań w ogóle nad ziemią gnieźnieńską, nad początkami państwa polskiego, tymi etatami tworzenia się zrębów państwowości wczesnych Piastów - mówi T. Janiak. Dodaje, że wyniki wymagają jeszcze analiz, publikację opracowania przewiduje na przyszły rok.

Współorganizujący spotkanie Dawid Jung, redaktor naczelny "Zeszytów Poetyckich", opowiedział o tradycjach literackich Kłecka. Miasteczko pochwalić się może podaniami i legendami, pamiętnikami i wspomnieniami, czy kilkoma znanymi w kręgach pasjonatów danych epok poetami. Żyjący na przełomie XVI i XVII wieku Marcin z Kłecka, był nie tylko autorem poezji, ale też, jak przypomina Dawid Jung, autorem traktatów medycznych, twórcą receptury leczniczych gorzałek, musztardy i... masła orzechowego.

Uczestnicy Forum mówili także o rozwoju urbanistycznym, czy porównaniem XIII-wiecznego Kłecka z innymi miastami Wielkopolski. Przed kończącą spotkanie dyskusją nad kondycją kłeckiej turystyki wszyscy zostali zaproszeni na spacer nowym szlakiem.

- Na szlaku mamy cztery katolickie kościoły w Kłecku, kłecką synagogę oraz kościół ewangelicki - mówi Bartosz Borowiak. Ma nadzieję, że Forum będzie miało swoją kontynuacje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto