Gmina Łubowo: kronika strażacka - OSP Łubowo, OSP Lednogóra i OSP Owieczki

Od ponad stu lat Ochotnicze Straże Pożarne odgrywają ważną rolę w życiu społecznym nie tylko gminy Łubowo, ale także powiatu gnieźnieńskiego. Na terenie gminy aktywnie działają trzy jednostki: OSP Łubowo, OSP Lednogóra i OSP Owieczki. Przedstawiamy krótki zarys ich dziejów.

Gmina Łubowo: kronika strażacka - OSP Łubowo, OSP Lednogóra i OSP Owieczki
-Ochotnicze Straże Pożarne to ogromny kapitał, powstający głównie dzięki aktywności obywatelskiej. Pomimo faktu, że strażaków kojarzymy głównie z ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej, to pamiętać należy, że strażacy ochotnicy działają także bardzo aktywnie w innych dziedzinach życia społecznego naszej gminy, a także poza jej granicami. Zajmują się sportem, edukacją, wychowaniem i kulturą, organizując różnego rodzaju zawody, imprezy plenerowe, warsztaty i zajęcia edukacyjne - o działalności strażaków mówi Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo

Ich gotowość do niesienia pomocy pokazali podczas zeszłorocznej (2017 r.) nawałnicy z 11 sierpnia. Nasi druhowie całym sercem i z wielkim zaangażowaniem podejmowali coraz to nowe zadania. Pracowali dzień i noc, po to, by zapewnić nam wszystkim bezpieczeństwo. Podczas tych najtragiczniejszych chwil nasi druhowie udowodnili, że możemy na nich liczyć. My z kolei, mamy obowiązek ich wspierać.

-dodaje włodarz gminy Łubowo.

- Jednostki OSP w naszej gminie stale się rozwijają, zdobywają coraz nowocześniejszy sprzęt i powiększają swoją bazę. Jest to jednak niezbędne, bowiem zadań strażakom systematycznie przybywa. Na terenie gminy Łubowo mamy cztery jednostki OSP: Łubowo, Lednogóra, Owieczki oraz Woźniki. Trzy pierwsze wciąż bardzo aktywnie się angażują podczas wszelkich akcji. OSP Woźniki to jedna z najstarszych jednostek, która powstała na początku XX wieku. Jednostka z pięknymi i bogatymi tradycjami boryka się jednak z problemami związanymi z niedoborem odpowiedniego sprzętu, braku nowego pojazdu, bo starszy już nie nadaje się do użytku. Dołożymy wszelkich starań, by w przyszłości OSP Woźniki wznowiła działalność - zaznacza na koniec A. Łozowski.

Ochotnicza Straż Pożarna w Łubowie

Pierwsze wzmianki odnośnie powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Łubowie pochodzą z 1887 r. Jako początek istnienia miejscowej OSP przyjmuje się jednak rok 1895. W 1998 roku łubowscy ochotnicy otrzymali do użytku nową strażnicę ze stanowiskiem na dwa samochody. W 2001 roku, jako dar z Niemiec, dotarł do Łubowa samochód gaśniczy marki Mercedes, który pozostaje do dzisiaj na wyposażeniu łubowskich druhów. W 2004 roku, staraniem wójta gminy, zakupiono średni wóz gaśniczy. W 2015 roku pozyskano ciężki samochód gaśniczy marki Scania, który w roku 2017 uczestniczył w ponad 150 interwencjach. Dla porównania - w roku 1997 OSP Łubowo interweniowała 11 razy, z czego 7 razy przy pożarach. Od 2017 roku łubowscy druhowie na wyposażeniu posiadają również łódź ratowniczą marki Whaly.

Dzisiaj jednostka, zrzeszona w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, podejmuje działania z zakresu pożarnictwa, ratownictwa technicznego, wysokościowego, medycznego, drogowego, wodnego oraz działania prewencyjne i szkoleniowe. W roku 2016 został wybrany nowy zarząd, którego prezesem został dh Radosław Nowak, a naczelnikiem dh Sebastian Świątek. Pod swoją wodzą mają 22 doskonale wyszkolonych druhów, którzy podejmują się każdego zadania bez wahania. Dodatkowo działalność wspiera 6 członków wspierających i 4 honorowych.

W szeregach OSP Łubowo znajdują się również funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, którzy swoją strażacką przygodę zaczynali w szeregach OSP, by dzisiaj dzielić się z druhami doświadczeniem wynoszonym ze swojej służby. Dzięki temu ochotnicy utrzymują wysoki poziom wyszkolenia oraz wiedzy niezbędnej do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. Jako jednostka usytuowana na granicy powiatu gnieźnieńskiego, posiadająca w gminie trasę S5 i DW 194 (starą „piątkę”), wielokrotnie w ciągu roku strażacy podejmują działania związane z wypadkami i kolizjami komunikacyjnymi. Niejednokrotnie OSP Łubowo podejmuje działania, wyjeżdżając poza granice własnego powiatu, wspierając przy tym druhów z powiatu poznańskiego.

Co roku jednostka uczestniczy w zabezpieczeniu imprez lokalnych oraz bierze czynny udział w zabezpieczeniu spotkania młodych Lednica 2000, od początku istnienia samej imprezy. Na przestrzeni ostatnich lat, łubowska straż wzięła udział w największych akcjach gaśniczych na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Do takich zdarzeń zaliczyć można na przykład pożar zabudowań po byłej jednostce wojskowej na ul. Wrzesińskiej w Gnieźnie z 2008 roku, czy pożar magazynu firmy Lech-Pol również w Gnieźnie z roku 2017. Obecnie Ochotnicza Straż Pożarna w Łubowie to nowoczesna jednostka. Posiada sprzęt najnowszej generacji, który podnosi skuteczność odpowiednio wyszkolonych druhów.

Ochotnicza Straż Pożarna w Owieczkach

Ochotnicza Straż Pożarna w Owieczkach powstała w 1921 roku. Pierwszym prezesem OSP został Franciszek Kujawski, Komendantem - Issel. Główną ideą powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Owieczkach było niesienie pomocy mieszkańcom wsi i okolic. Jak podaje kronika miejscowej Szkoły Podstawowej, istniejąca straż wielokrotnie brała udział w gaszeniu pożarów, a także udzielała pomocy mieszkańcom okolicznych miejscowości. Po zakończeniu II wojny światowej doszło do reaktywacji OSP, wybrano nowe władze. Ochotnicza Straż Pożarna dysponowała wtedy konną motopompą, a w czasie wyjazdu do pożaru do przewozu byli wyznaczani przez sołtysa gospodarze. Na początku lat 60., z inicjatywy OSP, organizowano szereg imprez i wydarzeń, m.in. zabawy taneczne, wiejskie dożynki, pokazy sprawnościowe strażaków itp. Komendant OSP współpracował ze szkołą podstawową, wygłaszał szereg pogadanek o zapobieganiu pożarom, a także zorganizował Młodzieżową Drużynę Pożarniczą. Z początkiem lat 70. przystąpiono do budowy świetlicy wiejskiej oraz remizy OSP, gdzie mnóstwo pracy w ramach tzw. czynu społecznego włożyli mieszkańcy. W ciągu następnych kilku lat OSP otrzymała swój pierwszy samochód pożarniczy marki Star.

Jednostka aktywnie uczestniczy w życiu społecznym wsi, bierze udział we wszelkiego rodzaju inicjatywach, zawodach sportowo-pożarniczych, pokazach i pogadankach. Wykonuje szereg prac gospodarczych na rzecz społeczności lokalnej - m.in. podlewanie boiska. Na wyposażeniu OSP znajduje się obecnie wysłużony ponad 30-letni star 244, który - mimo swojego wieku - nadal bierze udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Jednostka liczy 23 członków, 12 ma odpowiednie przeszkolenie i ukończone kursy zezwalające na branie udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Członkowie OSP chętnie uczestniczą w różnego rodzaju szkoleniach, kursach i ćwiczeniach organizowanych przez KP PSP w Gnieźnie. Skład obecnego zarządu OSP w Owieczkach: prezes - Marcin Zart, wiceprezes/naczelnik - Andrzej Bułat, wiceprezes - Krzysztof Michalak, skarbnik - Tomasz Niklas, sekretarz - Bartosz Kropidłowski, gospodarz - Michał Borzykowski.

Ochotnicza Straż Pożarna w Lednogórze

Początki Ochotniczej Straży Pożarnej w Lednogórze sięgają trzeciej dekady XX wieku. W dokumentach archiwalnych podaje się datę 1927 rok. W tym roku OSP Lednogóra obchodzi 91 lat służby.

Remiza OSP położona jest w miejscowości Lednogóra, w gminie Łubowo, przy Jeziorze Lednickim i Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Obecnie w jednostce OSP Lednogóra działa 19 druhów, a w zarządzie są:
prezes - Szymon Wędzikowski
naczelnik - Mateusz Stasiak
skarbnik - Błażej Drabek
sekretarz - Bartosz Biły
gospodarz - Michał Krysiak
członek zarządu - Przemysław Konderak

OSP posiada na stanie wóz bojowy GBA 2,5/25. W 2017 roku jednostka, dzięki dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, otrzymała ubrania i sprzęt ratunkowy: sanie lodowe ze składanymi pałąkami, kombinezony i kaski do pracy w wodzie, pas ratowniczy oraz „linkę asekuracyjną”, a w 2018 roku łódź ratowniczą z przyczepką. W styczniu 2018 roku na Jeziorze Lednickim odbyły się ćwiczenia OSP Lednogóra z użyciem zakupionej deski lodowej i osprzętu ratownictwa wodnego. Tym samym jednostka jest w pełni przygotowana do zadań z ratownictwa wodnego.

Jednostka należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG), dzięki czemu posiada wysokie wyposażenie, a zakres działań sięga poza gminę i powiat.

Druhowie OSP Lednogóra aktywnie włączają się także we wszelkie inicjatywy społeczne i imprezy organizowane zarówno na terenie gminy Łubowo, jak również w powiecie gnieźnieńskim.

Za dostarczenie materiałów potrzebnych do przygotowania artykułu dziękujemy strażakom poszczególnych jednostek.

Sona Ishkhanyan

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3