Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Trzemeszno: perła na Szlaku Piastowskim

Sona Ishkhanyan
Arch. UMG Trzemeszno
Powstała książka kucharska z przepisami Kół Gospodyń Wiejskich z całego województwa wielkopolskiego. W projekcie udział wzięły gminy z naszego powiatu. Gmina Trzemeszno jest jedną z nich. Swoje przepisy zaprezentowały KGW Ławki, KGW Kruchowo i KGW Trzemżal.

Gmina Trzemeszno: perła na Szlaku Piastowskim
Okolice Trzemeszna położone są w Wielkopolsce, w najwyższej części Pojezierza Gnieźnieńskiego i w samym centrum Szlaku Piastowskiego, nad jeziorami Kościelnym i Popielewskim (uznawanym za najgłębsze w Wielkopolsce). Gmina ma charakter miejsko-wiejski i zajmuje obszar 174,66 km kw. - ogółem mieszka w niej około 14 tys. osób.

Gmina Trzemeszno charakteryzuje się różnorodnymi formami krajobrazu zgromadzonymi na niewielkim obszarze i pamiątkami związanymi z tysiącletnią historią Polski.

Usytuowane na Szlaku Piastowskim Trzemeszno (nazwa miasta wywodzi się od staropolskiej nazwy czeremchy - „trzemcha”, niegdyś licznie rosnącej w okolicy) należy do najstarszych grodów w Wielkopolsce. Około 996 roku powstało tu opactwo benedyktynów, a przy klasztorze osada targowo-rzemieślnicza. Tradycja przypisuje założenie klasztoru św. Wojciechowi, którego obrano za patrona i symbol miasta.

Bez wątpienia najważniejszymi zabytkami Trzemeszna są późnobarokowa bazylika pw. Wniebowzięcia NMP oraz usytuowany w pobliżu tzw. Alumnat - byłe kolegium - szkoła średnia. Ciekawym budynkiem wpisującym się w miejski krajobraz jest wieża ciśnień z 1905 roku oraz zespół poszpitalny św. Łazarza, pełniący dziś funkcję Środowiskowego Domu Samopomocy. Dla turystów zainteresowanych historią gminy ciekawymi zabytkami mogą być także pałac wzniesiony w XVI w. przez Aleksandra Mielińskiego - opata trzemeszeńskiego, dworzanina króla Zygmunta Augusta. Znajduje się on w oddalonej o około 5 km od Trzemeszna wsi Kruchowo. We wsi Kamieniec z kolei znajduje się cenny zabytek architektury drewnianej. Jest nim kościół wzniesiony w latach 1722-1724. Warto zaznaczyć, że w latach 30. XX w. Kamieniec stał się letnią rezydencją prymasa Polski, ks. Kardynał Hlond przebywał tam wielokrotnie. W Wydartowie z kolei warto zobaczyć zabytkową kuźnię z 1856 roku.

Zdumiewać może liczba znanych i zasłużonych osób, które zapisały się w historii ziemi trzemeszeńskiej. Tutaj urodzili się: Jan Kiliński - szewc, bohater insurekcji kościuszkowskiej, Jędrzej Moraczewski - pierwszy polski premier, a także Hipolit Cegielski, gen. Marian Langiewicz, Jerzy Waldorff i wielu innych.

Bogata historia znajduje odzwierciedlenie w organizowaniu imprez lokalnych, które się na stałe wpisują w tradycję gminy. Dumą Trzemeszna jest odbywający się corocznie od 1992 roku Ogólnopolski Bieg im. Jana Kilińskiego. Warto zaznaczyć, że od 2011 roku Bieg im. Jana Kilińskiego zaliczany jest do Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonach.

Położenie geograficzne, walory historyczne i przyrodnicze, rozwinięta sieć dróg oraz infrastruktura dają możliwość uprawiania czynnej rekreacji i sportu. Okolice Trzemeszna są bardzo atrakcyjne dla osób kochających przyrodę, pragnących uciec od zgiełku i tłoku wielkich miast. W połączeniu z tradycyjnym, pysznym jedzeniem i staropolską gościnnością mieszkańców, sprawią, że każdy strudzony podróżą wypocznie. Znajdzie coś ciekawego dla siebie, nabierze sił i wyjedzie zadowolony, by powrócić...

Przepisy które zaprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Trzemeszno możecie znaleźć na wielkiej mapie wielkopolskich kulinariów. Sprawdźcie sami!

KGW Trzemżal

KGW Ławki

KGW Kruchowo

Piotr Kucharski zdradził przepis na pasztet z mięsa z kiełbasy z kaszą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto