Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniew w różnej postaci. Wystawa, performance i pokaz filmu w gnieźnieńskim MOK

Magdalena Smolarek
Bunt, niezgoda, a przede wszystkim gniew może być wszelako rozumiany. Te różne podejścia zaprezentowane zostały w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie podczas wernisażu wystawy Anny Bąk i performancu w wykonaniu Barak Collective. Całość dopełnił film „Solidarność według kobiet”, w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego.

Gniew w różnej postaci. Wystawa, performance i pokaz filmu w gnieźnieńskim MOK

Bunt i niezgoda na zastaną rzeczywistość to punkty wspólne wystawy i performance'u, jakie odbyły się w Gnieźnie w Miejskim Ośrodku Kultury. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez gnieźnieński Klub Krytyki Politycznej.

Wystawa grafik „Polska XD” to ciekawy projekt absolwentki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu - Anny Bąk, która już na samym wstępie ostrzega swoich widzów takim hasłem"TĘ WYSTAWĘ OGLĄDASZ NA WŁASNE RYZYKO!". W "ostrej i brutalnie szczerej" wystawie, jak podkreśla autorka, nie zabrakło prac pokazujących polską rzeczywistość nieco inną niż każdy z nas widzi albo właśnie taką, jak każdy widzi, ale boi się przyznać, że to i owo może nas w niej denerwować czy zaskakiwać. Wystawa została dofinansowana ze środków Miasta Gniezna w ramach projektu „Gniezno Kobiet”.

- Czasami po prostu mniej znaczy więcej, czasami jakiś zwykły symbol powie nam więcej niż jakiś przesyt. Taki ascetyzm jest mi bardzo bliski. Początkowo plakat sam w sobie był dla mnie nieco niezrozumiały, był dla mnie trudną materią. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego czym jest plakat; patrzymy na afisze filmowe i one są dla nas plakatami. Jednak nie można czynić takiego uproszczenia. Plakat jest czymś, co ma coś przekazywać szerszej grupie ludzi. Wbrew pozorom wydaje się, że zrobienie takiego plakatu jest rzeczą prostą do wykonania, jednak tak się niestety nie dzieje - mówiła Anna Bąk, autorka wystawy.

Wystawie tej towarzyszył performance „7 grzechów: gniew” w wykonaniu Barak Collective. Jest to grupa artystyczna, związana z Fundacją Barak Kultury, której liderem jest Przemek Prasnowski - aktor, reżyser i animator kultury.
Uczestnicy tego przedstawienia mogli w zupełnie nowy sposób spojrzeć na takie kwestie, jak wolność, zniewolenie, konformizm czy bunt. Akademicki wykładu profesora Krzysztofa Moraczewskiego był przeplatany scenami pokazującymi różne oblicza buntu, gniewu, niezadowolenia.
Performance „7 grzechów: gniew” został zorganizowany w ramach projektu „Bunt 56”, współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

- Dzisiejszy performance jest próbą interpretacji jednego z siedmiu grzechów głównych, jest pytaniem czy jest to grzech czy bardzo cenną emocją, bo być może prowadzi nas do jakichś zmian społecznych. Nasz cykl wraz z Barakiem Kultury realizujemy już od kilku lat, w zasadzie trochę intuicyjnie łapiąc się tych przykazań. Często zależne jest to od naszego nastroju i tego, co wyczuwamy w powietrzu, co się dzieje w naszym kraju. W związku z tym, że dzieje się dużo i niekoniecznie dobrze to stwierdziliśmy, że pora na gniew - opowiedział o performansie Przemek Prasnowski, lider grupy Barak Collective.

- My jesteśmy bardzo przywiązani do idei kontrkulturowych. W zasadzie prowadzi nas przez życie wolność i to hasło jest dla nas bardzo cenne. W związku z tym, że widzimy naokoło, że ta wolność jest deptana to stwierdziliśmy, że ten gniew nie będzie dla nas tylko grzechem z punktu widzenia Chrześcijaństwa, choć o tym też mówimy w naszym działaniu artystycznym, ale powiemy też, że ten grzech niekoniecznie jest grzeszny, niekoniecznie jest zły, ale niesie za sobą pewne wartości. Ta emocja, która może towarzyszyć temu gniewnemu zachwianiu może zmieniać świat na lepsze albo przynajmniej wyrażać emocję, która mówi nam, że niekoniecznie jest dobrze i być może ktoś nam tę wolność chce odebrać; a wtedy musimy zaprotestować. Oczywiście my w tym performansie troszeczkę z przymrużeniem oka to traktujemy. Nie jest tak, że bijemy tutaj widzów, ale wydaje mi się, że robimy to trochę w groteskowy sposób - dodaje Przemek Prasnowski.

Zobacz fragmenty wernisażu wystawy i performance'u:

Na koniec wszyscy zebrani uczestniczyli w projekcji pełnometrażowego filmu dokumentalnego „Solidarność według kobiet”, w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego. Jest to nawiązanie do przeżyć kobiet, uczestniczek poznańskiego powstania z 1956 roku. Narracja filmu pokazuje, że gdyby nie one to być może historia Polski potoczyłaby się zupełnie inaczej. Wśród opisanych w filmie bohaterek zobaczyć możemy Jadwigę Chmielowską, Annę Dodziuk, Joannę Dudę-Gwiazdę, Helenę Łuczywo, Ludwikę Wujec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto