Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gnieźnieńska oświata nowocześnieje w "chmurze"

Aleksander Karwowski
A.Karwowski
Gnieźnieńskie placówki prowadzone przez Urząd Miasta Gniezna zmieniają się w miejsca, gdzie uczniowie już od najmłodszych lat dotkną nowoczesnej technologii. Pomagają w tym Microsoft, czy Inea.

Założenia rozwoju szkół w kierunku korzystania w najnowszych osiągnięć technologicznych, przedstawił na konferencji prasowej w Szkole Podstawowej nr 12 prezydent Gniezna Tomasz Budasz. Plany są szerokie i bardzo ambitne. - W zeszłym roku trzy pierwsze szkoły objęliśmy siecią światłowodową, za pomocą której dostarczamy internet. Tutaj chodzi o cel. Chcemy objąć dzieci w szkołach podniesieniem jakości nauczania i życia. Dziś korzystanie z internetu jest normalnością, ale nie wszyscy jeszcze mają swobodny dostęp do internetu. Ważne jest także umiejętne korzystanie z wiadomości zawartych w internecie - stwierdził prezydent, dodając że nowe technologie mają dzieciom dać lepszy start w przyszłość.

Nie da się ukryć, że dotychczas szkoły nie nadążały z dostosowywaniem swoje infrastruktury informatycznej do szybko zmieniającej się technologii. Teraz te zapóźnienia mają być nadrabiane. Miasto Gniezno planuje w następnych latach rozwijać budowanie profesjonalnej infrastruktury sieciowej w szkołach. - Do budowy sieci w szkole trzeba podejść poważnie. - mówi Andrzej Musisz z projektu "Szkoła w chmurze" firmy Advisor. - Szkoła to duża instytucja z setkami użytkowników. Nie da się uniknąć zrobienia najpierw projektu sieci. On pokazuje co jest do zrobienia. Dzięki sieci mamy możliwość monitorowania tego, co dzieje się w szkołach. Mija czas, że musimy oczekiwać informatyka, bo np. ma dyżury w środy. Dziś sieć jest potrzeba całą dobę, więc konieczny jest monitoring cały czas, by szybko reagować na problemy.

Pierwsze szkoły, które uzyskały kosztowny system sieci szerokopasmowej, to Szkoły Podstawowe nr 8 i 12, a także Gimnazjum nr 2. Te jednostki edukacyjne posiadają już 100 % dostęp do internetu za pomocą sieci Lan i WiFi. Internet do wszystkich szkół, na podstawie podpisanej umowy, dostarczy firma Inea liniami światłowodowymi. Umowa będzie obowiązywać trzy lata.

W Gnieźnie wdrażana jest także usługa Microsoft Office 365. Dzięki niej uczniowie i nauczyciele uzyskają narzędzia do wymiany informacji w tzw. "chmurze". - Jest to usługa, która pozwala na nowy sposób komunikacji, na szerszą współpracę, na zmianę modelu kontaktu między uczniami i nauczycielami - informuje Cecylia Szymańska-Ban z Microsoft. - Wszyscy uczniowie i nauczyciele będą mieć wspólną pocztę. Każdy będzie także dysponował dyskiem o wielkości 1 Terabajta. Udostępniamy także zewnętrzny "sharepoint", czyli możliwość budowania sobie własnych bibliotek, którymi będzie można się dzielić. Będzie także Skype w wersji biznesowej. Można sobie wyobrazić, że szkoła będzie go wykorzystywała np. w indywidualnym toku nauczania na odległość.

Jak zapewnia wiceprezydent Michał Powałowski, powyższe działania służą dokonaniu skoku technologicznego naszych szkół, by wzbogacić proces dydaktyczny uczniów gnieźnieńskich placówek edukacyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto