Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: budżet obywatelski po raz czwarty. Będzie lepszy?

Paweł Brzeźniak
Dawid Stube/Fotostube
Rozpoczynają się przygotowania do przeprowadzenia kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Ponownie będziemy mieli do rozdysponowania pół miliona złotych.

Gniezno: budżet obywatelski po raz czwarty. Będzie lepszy?
W przyszłą środę podczas sesji miejscy radni przyjmą harmonogram budżetu obywatelskiego na 2018 rok – będzie to czwarta edycja tej inicjatywy w naszym mieście. Uprawnionymi do zgłoszenia projektu oraz do wzięcia udziału w głosowaniu są osoby, które
ukończyły 18 rok życia i na stałe zamieszkują na terenie Miasta Gniezna. Zgłaszany projekt
musi uzyskać poparcie co najmniej 15 osób. Dopuszcza się poparcie więcej niż jednego projektu. Poparcia udziela się na liście poparcia, która będzie dostępna dla mieszkańców.

Projekty, które przejdą pozytywną weryfikację formalno - prawną zostaną poddane pod głosowanie. Zrealizowane zostaną
projekty, które uzyskają największą liczbę głosów, aż
do wyczerpania puli środków, czyli pół miliona złotych. Realizacja projektów rozpocznie się po uchwaleniu budżetu Miasta Gniezna na 2018 rok. Głosowanie w sprawie Budżetu Obywatelskiego składać się będzie z jednej tury. Odbędzie się ono drogą elektroniczną oraz w wybranych punktach, które poznamy później – w poprzednich latach były to m.in. Urząd Miejski oraz Miejski Ośrodek Kultury.

Kampania informacyjna rozpocznie się 20 czerwca i potrwa przez cały czas trwania Budżetu Obywatelskiego. Zgłaszanie propozycji zadań do budżetu będzie się odbywało od 10 lipca do 11 sierpnia. Weryfikacja złożonych wniosków przez wydziały Urzędu Miejskiego w Gnieźnie zostanie przeprowadzona do 15 września. Podanie do publicznej wiadomości wniosków, które przeszły pozytywną weryfikację nastąpi do 22 września. Następnie odbędzie się głosowanie, które potrwa od 9 do 20 października. Planowane ogłoszenie wyników budżetu obywatelskiego ma nastąpić jak najszybciej, ale nie później niż do 25 października. Wpisanie zwycięskich przedsięwzięć do projektu budżetu miasta nastąpi do 15 listopada.

Weryfikację formalno-prawną będzie przeprowadzał Zespół Wspierający Urzędu Miejskiego w Gnieźnie. Weryfikacja formalna dotyczyć będzie ustalenia uprawnień wnioskodawcy do złożenia projektu oraz kompletności danych zawartych w złożonym formularzu. Weryfikacja prawna dotyczyć będzie oceny realności wykonania zgłoszonego zadania (pod względem własności nieruchomości, zgodności z planem zagospodarowania przestrzennego, zgodności z katalogiem zadań własnych jednostki samorządu terytorialnego szczebla gminnego, skutków finansowych) co będzie wymagało dokonania niezbędnych uzgodnień z poszczególnymi wydziałami Urzędu Miejskiego w Gnieźnie.

Głos uznaje się za ważny jeżeli jednocześnie: wpisano maksymalnie 3 zadania, wpisano( litery drukowane) czytelnie imię i nazwisko, adres oraz nr PESEL osoby głosującej. Głos uznaje się za nieważny, jeśli zachodzi co najmniej jedna z poniższych okoliczności: na karcie wybrano więcej niż 3 zadania, mieszkaniec odda więcej niż jedną kartę do głosowania, wpisane na karcie imię i nazwisko lub nr PESEL są nieczytelne, numer PESEL jest niepoprawny (błędna cyfra kontrolna), głosujący nie zamieszkuje na stałe na terenie Miasta Gniezna.

Budżet obywatelski jest demokratycznym procesem narzędziem, który daje mieszkańcom prawo decydowania o części środków z budżetu miejskiego. – Ma to na celu budowanie warunków dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego poprzez zwiększenie partycypacji mieszkańców w decydowaniu o kierunkach rozdysponowania środków finansowych pochodzących z budżetu Miasta Gniezna – jak czytamy w uzasadnieniu.

A jak wyglądały poprzednie edycje? Pierwsza, przeprowadzona pod koniec kadencji Jacka Kowalskiego, była jednocześnie najgorszą pod względem organizacyjnym. Głosowanie przeprowadzono jednego dnia, w jednym miejscu – w auli IKE UAM, która pękała w szwach. O tym, jak nieudolnie zostało to przeprowadzone świadczy fakt, że w kolejnej edycji oddano 5806 ważnych głosów, a w 2014 roku były to 404. głosy. Różnica polega jednak na tym, że wyznaczono dłuższy okres czasu na głosowanie i mogło się ono odbywać w kilku miejscach.

W 2015 roku mieszkańcy wybrali do realizacji: plac zabaw dla dzieci ze strefą aktywności dla seniorów, projekt rewitalizacji budynku Muzeum Zabytków Kultury Technicznej, teren rekreacyjno-sportowy wraz z placem zabaw przy ulicy Sosnowej, ławki i stojaki rowerowe w centrum, strefa aktywności seniora w dzielnicy Pustachowa-Kokoszki przy ulicach Czeremchowej i Jesionowej. Wybrano także dwa projekty kulturalne, w tym „XIX-wieczne Gniezno”.

W 2016 roku mieszkańcy zgłosili 21 projektów, wśród których 12 przeszło weryfikację urzędową. W głosowaniu, które trwało prawie 2 tygodnie, wzięło udział 5061 osób – o około 1000 mniej niż w 2015 roku.
Najwięcej głosów uzyskał projekt Eko - muzeum, zakładający rewitalizację Muzeum Zabytków Kultury Technicznej. Drugie miejsce zajął projekt zakładający budowę ogólnodostępnego boiska do gry w piłkę nożną przy ulicy Czeremchowej.

Szkoda, że przez wszystkie dotychczasowe edycje budżetu obywatelskiego kwota do dyspozycji pozostaje wciąż na tym samym poziomie – 500 tysięcy złotych. 450 tysięcy to środki na inwestycje, a reszta na projekty kulturalne i społeczne. Dla przykładu, w porównywalnym do Gniezna Ostrowie Wielkopolskim jest to milion złotych. Pojawiały się także głosy, że większa promocja towarzyszyła głosowaniu na projekty niż samemu zgłaszaniu pomysłów. Może w tym roku będzie inaczej.

Żółty pył opanował Polskę. Co to jest?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto