Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: Kolejne zmiany w segregacji odpadów. Urbis wyjaśnia.

Aleksander Karwowski
A.Karwowski
Od stycznia będą wdrażane nowe zasady selektywnej zbiórki odpadów. Zmiany dotyczyć będą wszystkich mieszkańców Gniezna. Pojawią się dodatkowe kubły, a śmieci będziemy teraz segregować na suche i mokre.

O zmianach, które będą wdrażane od stycznia poinformowali zastępca prezydenta Gniezna Jarosław Grobelny oraz Edmund Młodzikowski, prezes spółki Urbis, która jest odpowiedzialna za zagospodarowanie naszych odpadków. - Od 1 stycznia 2016 roku będziemy sukcesywnie wprowadzać nowy system odbioru odpadów. Te zmiany będą dotyczyły odpadów zbieranych selektywnie, czyli sprzyjających ochronie środowiska - wyjaśnił Jarosław Grobelny.

Dotychczas system działał następująco - mieszkańcy domów jednorodzinnych butelki PET wkładali do specjalnych worków, podobnie jak inne tworzywa sztuczne. Dodatkowo naczynia szklane i makulaturę do tzw. "dzwonów". Mieszkańcy budynków wielorodzinnych odpady szklane oraz makulaturę wrzucali do "dzwonów", butelki PET i inne tworzywa sztuczne do metalowych koszy.

Co zatem się zmieni? Od stycznia przed naszymi domami zaczną pojawiać się nowe pojemniki z żółtą pokrywką - one będą przeznaczone na odpady "suche". Mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej będą dysponować teraz dwoma kubłami - jeden do odpadów "suchych" i jeden do odpadów "mokrych". Dodatkowo butelki szklane wyrzucane będą do zielonych worków. Mieszkańcy zabudowy wielorodzinnej będą śmieci segregować do trzech kubłów - jeden na odpady "suche", drugi na odpady "suche" bez papieru (pojemnik druciany) oraz pojemnik na odpady "mokre". Szkło i papier dalej będą lądować w tzw. "dzwonach".

Zasadniczą zmianą jest podzielenie naszych odpadów na "suche" i "mokre".

Odpady opakowaniowe (tzw. suche) wrzucamy do kubłów z żółtą pokrywą. Znajdować tam się powinny wszelkie opakowania po produktach: puste i zgniecione butelki PET, czyste opakowania po żywności, folie i torebki z tworzyw sztucznych, puszki po napojach i konserwach, drobny złom, opakowania np. po mleku czy sokach, plastikowe zakrętki i papier. Jak podkreśla Edmund Młodzikowski, chodzi o to, by nic z tych odpadów nie wyciekało i nie zabrudzało reszty. Ma to na celu późniejszą selekcję w Lulkowie i ponowne wykorzystanie w procesie recyklingu.

Odpady zmieszane (tzw. mokre) to pozostałe odpady komunalne np. resztki obierków owoców i warzyw, popiół i trociny, zabrudzony papier i inne odpadki kuchenne, zużyte ręczniki papierowe oraz pampersy. Dodatkowo przeterminowane leki, chemikalia, zużyty sprzęt elektroniczny, odpady budowlane, czyli wszystko to, czego w procesie selekcji nie da się już ponownie wykorzystać.

Zmiany nie zostaną wprowadzone od razu. - Wdrażanie tego całego procesu będzie trwało. Zakładamy, że zakończy się do końca pierwszego kwartału - wyjaśnia J. Grobelny, dodając - Jeżeli zobaczymy jakie odpady są suche, a jakie mokre to pewne zmiany jeżeli chodzi o przyzwyczajenia naszych mieszkańców będą musiały nastąpić. Liczymy na to, że te przyzwyczajenia mieszkańcy jak najszybciej zmienią.

Jak informuje prezes spółki Urbis, firma kupuje 4000 pojemników dla budynków jednorodzinnych oraz 160 dla zabudowy wielorodzinnej. Przedstawiciele miasta i firmy zdają sobie sprawę, że te zmiany mogą wywołać chaos wśród mieszkańców w kwestii segregacji odpadów, stąd planowana jest szeroko zakrojona akcja informacyjna. W naszych skrzynkach pojawią się stosowane ulotki informacyjne, każdy kosz również będzie posiadał naklejkę co wolno do niego wrzucać. W budynkach wielorodzinnych na klatkach schodowych pojawią się plakaty.

- Ta operacja logistyczna jest skomplikowana więc bardzo proszę mieszkańców Gniezna o wyrozumiałość, jeśli będą jakieś potknięcia. Jeżeli będą jakieś sprawy, które wymagają naszej interwencji prosimy o kontakt - zwrócił się z apelem Edmund Młodzikowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto