Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: Królewska historia na wystawie w Muzeum Początków Państwa Polskiego. Regalia królów Polski

IB
Wierna kopia zniszczonych królewskich regaliów oraz liczne zabytki i dokumenty. O Gnieźnie czasów, kiedy stąd rządzili i tu byli koronowani kolejny władcy Polski, opowie nowa wystawa czasowa w Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Od 3 sierpnia do połowy grudnia w Muzeum Początków Państwa Polskiego będzie można zobaczyć wystawę "Gniezno - miasto królów". Jednym z najciekawszych eksponatów - chociaż nie autentycznych zabytków - będą regalia, czyli insygnia władzy królewskiej. Po III rozbiorze Polski zostały zrabowane i przetopione na pruskie dukaty. Odtworzono ich wierne kopie, na podstawie rycin, obrazów i opisów z dokumentów, z inicjatywy kolekcjonera, który wykupił tę właśnie partię dukatów kilkanaście lat temu.

Wśród obiektów na wystawie znajdą się też autentyczne dokumenty, wyroby sztuki i rękodzieła związane z królewskim dworem - w sumie 140 eksponatów, wypożyczonych z różnych instytucji.

- Pokażemy zarówno samych "bohaterów" koronacji - więc Bolesława Chrobrego, Mieszka I, Bolesława Śmiałego, Przemysła II i Wacława II, pokażemy tych, którzy dokonywali tego obrzędu, a więc arcybiskupów gnieźnieńskich, którzy aż do końca trwania Rzeczpospolitej Obojga Narodów zachowali jako jedyni tytuł koronacji królów polskich - mówi Gerard Radecki, dyrektor MPPP w Gnieźnie. - I wreszcie przedstawimy też miejsce, w którym te obrzędy się odbywały, a więc zarówno gród gnieźnieński, ale przede wszystkim katedrę gnieźnieńską.

Wystawa powstała przy współpracy z Urzędem Miejskim i jest częścią projektu "Królewskie Gniezno w sercu Wielkopolski". To drugie wspólne przedsięwzięcie miasta oraz muzeum.

- Myślę, że wystawa przyciągnie sporo turystów, po to, by poczuć tego ducha historii - mówi Jacek Kowalski, prezydent Gniezna.
Wystawie w MPPP będą towarzyszyły warsztaty edukacyjne - i dla najmłodszych, jak i młodzieży nieco starszej.

- To będą warsztaty obywatelskie poświęcone strukturze władzy w momencie kształtowania się państwa Mieszka I. Druga rzecz - pokażemy właśnie moment kształtowania się państwa wczesnopiastowskiego i to, co nas może z tym czasem połączyć. Mam tu na myśli ślady, które odnajdujemy bardzo często w Gnieźnie. Znów muszę wspomnieć o wspaniałej katedrze, o konfesji nad grobem św. Wojciecha - dodaje dyrektor placówki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto