Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno ma bogatą historię sportu. Muzeum to udowadnia, czyli wernisaż wystawy "Sportowa historia Gniezna"

Sona Ishkhanyan
Wystawę czasową "Sportowa historia Gniezna", w nowej hali widowiskowo-sportowej przy ul.Sportowej w Gnieźnie, przygotowało Muzeum Początków Państwa Polskiego w ramach Interaktywnego Muzeum Gniezna. Wernisaż wystawy odbył się dziś o godz. 10.00. Będzie ona czynna do 12 października w godzinach otwarcia hali sportowej.

Wernisaż wystawy "Sportowa historia Gniezna" w nowej hali widowiskowo-sportowej
Nasze miasto mogło się poszczycić wieloma sportowymi sukcesami. Nie wszyscy gnieźnianie o tym wiedzą. Dlatego Muzeum Początków Państwa Polskiego przygotowało wystawę, która ma na celu ożywienie historii naszego sportu, a wybrało do tego miejsce idealne - nową halę widowiskowo-sportową w Gnieźnie. To tu zaprezentowano plansze z historią i fotografiami oraz gabloty z pamiątkami dotyczącymi naszych olimpijczyków oraz dziesięciu, wybranych dyscyplin sportowych, m.in. hokej na trawie, jeździectwo, tenis stołowy, żużel, boks, piłka nożna itp., w których gnieźnianie mieli szczególne osiągnięcia.

Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego , Michał Bogacki. Dyrektor zaznaczył ogromny wkład sportowców w historię naszego miasta, podkreślił wagę zgromadzonych pamiątek, a na koniec podziękował Miastu za współprace w organizacji wystawy, Klubowi Przyjaciół MPPP, na czele z Arturem Wardęckim oraz sportowcom i ich rodzinom za pomoc w zgromadzeniu i chęć udostępniania tychże pamiątek. Bo jak wspomnieli organizatorzy prace nad wystawą pokazały, że wiele cennych informacji i pamiątek pozostaje w rękach sportowców, ich rodzin i dawnych działaczy sportowych. Zadania zgromadzenia, popularyzacji i pokazania tychże cennych pamiątek podjęło się MPPP w Gnieźnie, na czele z Magdaleną Robaszkiewicz, Martą Karalus-Kuszczak i wspomnianym wyżej, Arturem Wardęckim.

-Wystawa zawiera plansze z historią i cennymi fotografiami, które nasi sportowcy mieli schowane w głębi swoich szuflad i oczywiście udało nam się zebrać kilka pamiątek, które pokazujemy w czterech gablotach. W nich prezentujemy przedmioty związane z żużlem, tenisem stołowym, boksem i przede wszystkim z hokejem na trawie - mówi Magdalena Robaszkiewicz. Jak dalej zaznacza wszystko w ramach projektu interaktywne muzeum, który opowiada o historii Gniezna starając się z tym wychodzić na zewnątrz, poza mury Muzeum. -W momencie, kiedy pojawiłam się w Urzędzie Miejskim z takim pomysłem. Pan Marek Szczepanowski od razu wpadł na pomysł, by zrobić to właśnie w nowej hali. Ja stwierdził, to jest najlepsze miejsce, żeby wszystkich tu zgromadzić i pokazać te cenne rzeczy - dodała M. Robaszkiewicz, jedna z kuratorek wystawy.

Michał Powałowski, wiceprezydent Gniezna, z kolei podkreślił, że wystawa będzie cenną edukacją dla młodych sportowców, którzy na co dzień trenują na tej hali. Sukcesy i osiągnięcia naszych sportowców będą motywacją dla przyszłych pokoleń.

Michał Bogacki, dyrektor MPPP na otwarciu wystawy.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto