Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: Marszałek Piłsudski zwrócił się do gnieźnian w dniu Święta [FOTO]

Aleksander Karwowski
Dawid Stube/Studio Fotostube
Przyjazdem do Gniezna marszałka Józefa Piłsudskiego, śpiewem oraz biegiem na dystansie 11 kilometrów uczcili gnieźnianie radosne święto - Narodowe Święto Niepodległości.

- Jako wódz naczelny Armii Polskiej pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie państwa Polskiego niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski. - Tym oświadczeniem zwrócił się do gnieźnian marszałek Józef Piłsudski. Stojąc u stóp katedry przemawiał: - Dzięki zmianom, które nastąpiły w skutek świetnych zwycięstw armii sprzymierzonych, wznowienie suwerenności Polski, staje się odtąd faktem dokonanym. Państwo Polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych.

W rolę Naczelnika Państwa Polskiego wcielił się aktor gnieźnieńskiego teatru Bogdan Ferenc. Podjechał on ulicą Tumską zabytkowym samochodem, by przemówić do zgromadzonego ludu. W asyście dwóch strzelców udał się przed oblicze pomnika Bolesława Chrobrego, przy którym wartę honorową pełnili harcerze, piastowscy wojowie oraz mali rekonstruktorzy.

Jak poinformowała prowadząca patriotyczną uroczystość Anna Dzionek, w tym roku zmieniła się formuła uroczystości. - Muszą państwo wiedzieć, że dziś postanowiliśmy nie tylko uczcić ważne wydarzenie w historii naszej wspólnoty narodowej ale także promować aktywny tryb życia i inny nieco patriotyzm - usprawiedliwiając nieobecność pod pomnikiem Bolesława Chrobrego, prezydenta Gniezna Tomasza Budasza, który wraz z biegaczami szykował się już do startu w biegu.

Na placu przykatedralnym oprócz dużej liczby biegaczy przebranych w biało-czerwone barwy, zebrały się poczty sztandarowe, kombatanci, przedstawiciele wojska, organizacji społecznych, harcerze, grupy rekonstrukcyjne, duchowieństwo z Prymasem Polski na czele oraz mieszkańcy Gniezna. Po przemowie Józefa Piłsudskiego na pradawnej Górze Lecha rozbrzmiała Pieśń I Brygady Legionów Polskich "My Pierwsza Brygada", która została zaśpiewana przez chór Szpaki.

Po zakończeniu śpiewu marszałek Piłsudski w asyście żołnierzy udał się pod Pałac Arcybiskupi, by uroczyście rozpocząć Bieg Dla Niepodległej. Dyrektor biegu Andrzej Krzyścin uroczyście zameldował wodzowi. - Panie Marszałku, dyrektor gnieźnieńskiego biegu niepodległości melduje gotowość zawodników do startu.

Wspólne odśpiewanie przez wszystkich zgromadzonych Hymnu Polski, zbiegło się z godziną 11.11, czyli momentem rozpoczęcia biegu. Strzał pistoletu startowego dał sygnał ruszenia ulicami Gniezna na dystansie 11 kilometrów. Gdy zawodnicy ruszyli, pod pomnik Bolesława Chrobrego zaczęły płynąć wiązanki kwiatów przynoszone w hołdzie przez przedstawicieli delegacji władz miasta, powiatu, kościoła, szkół, organizacji oraz posłów na Sejm RP.

Meta I Gnieźnieńskiego Biegu Niepodległości znajdowała się na gnieźnieńskim Rynku, gdzie na mecie czekały na uczestników świętomarcińskie rogale, grochówka oraz napoje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto