Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: Obchody 79. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w parku im. Kościuszki [FOTO, FILM]

Magdalena Smolarek
W sobotnie przedpołudnie w parku Kościuszki w Gnieźnie odbyły się obchody 79. rocznicy wybuch II Wojny Światowej. Na uroczystości byli obecni przedstawiciele władz, kombatanci i mieszkańcy Gniezna. Zobaczcie jak to wyglądało.

Gniezno: Obchody 79. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w parku im. Kościuszki

79 lat temu o godzinie 4:45 niemiecki pancernik "Schleswig-Holstein" rozpoczął swoją agresję na grupę około 200 polskich żołnierzy znajdujących się w Wojskowej Składnicy Tranzytowej na półwyspie gdańskim. Wtedy rozpoczęła się II Wojna Światowa, która na zawsze zmieniła oblicze obecnego świata.

W Gnieźnie w sobotę o 10:00 w parku Kościuszki odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Podczas obchodów głos zabrał gospodarz miejsca, czyli prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz. W swoim przemówieniu wziął pod rozważanie m.in. to, od jakiego wydarzenia tak naprawdę rozpoczęła się wojna, a także jak zachowali się tzw. sojusznicy Polski w tamtym czasie.
- Dzisiaj o tym wszystkim zaczynają dyskutować i mówić historycy. Niezaprzeczalnym faktem jednak jest, że II Wojna Światowa rozpoczęła się na ziemiach polskich i trwała prawie 6 lat. Dzisiaj można mówić o tym, że zaatakowały nas siły niemieckie, później Rosja sowiecka, ale warto przypomnieć również, że na południu Polski zaatakowała nas armia słowacka. Straciliśmy wtedy, na południu Polski, ponad 35 tysięcy mieszkańców. (...) Dzisiaj pojawia się wiele fatów naukowych, ale dzisiaj też trzeba sobie odpowiedzieć, jak zachowali się nasi tzw. sojusznicy. Przecież 3. września miał być zbombardowany Berlin przez armię, lotnictwo brytyjską, a 14. września na Niemcy miały uderzyć dywizje francuskie. Zostaliśmy wtedy oszukani, zdradzeni, zostaliśmy sami i sami stoczyliśmy tę nierówną walkę - podkreśla w swoim okolicznościowym przemówieniu prezydent Tomasz Budasz.

- Trzeba pamiętać i przywracać szacunek wszystkim tym, którzy oddali swoje życie. Szacuje się, że w czasie wojny zginęło, poległo, zostało zamordowanych prawie 6 milionów obywateli. Wyginął prawie cały naród żydowski i romski. Dziś możemy o tym mówić, pamiętać, stawiać pomniki i pokazywać symbole. Mówimy to przede wszystkim do ludzi młodych i z tego miejsca pragnę wam serdecznie podziękować za to, że jesteście - dodaje Prezydent Miasta.

- Rodacy dali wyraz patriotyzmu, bohaterstwa i poświęcenia; przedkładając sprawy ojczyzny ponad własne życie. Walczyli na wiele sposobów, zbrojnie i w konspiracji, na terenie naszego kraju oraz na innych frontach. Heroiczna postawa przodków jest pięknym przykładem miłości do ojczyzny, która nie zginęła, gdyż niezależnie od okoliczności pozostała żywa w sercach Polaków wpływając na dokonywane wybory i decyzje - napisał w przemówieniu Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, które zostało odczytane podczas obchodów.

Zobacz fragmenty tego wydarzenia:

Po uroczystym przemówieniu prezydenta liczne delegacje władz miasta, powiatu, szkół, a także różnych środowisk złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem.

Warto też dodać, że prezydent Budasz, w związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą Powstania Wielkopolskiego rozdał na ręce wszystkich gnieźnieńskich szkół flagi powstańcze.
- Chciałbym, aby flagi te zawisły na budynkach szkół od 3. września aż do 16. lutego przyszłego roku - podkreśla Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

Następnie została odsłonięta wystawa poświęcona 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.
- Tegoroczne uczczenie 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej - chcieliśmy wzmocnić te dwa akcenty, stąd ta dzisiejsza wystawa, poświęcona walkom o niepodległość. Tę wystawę premierowo pokazujemy tutaj w parku Kościuszki, by m.in. ta młodzież, która dziś przyszła na obchody mogła ją zobaczyć. Na tej wystawie znajdziemy m.in. zdjęcie z przysięgi 3. pułku ułanów wielkopolskich, jaka odbyła się lutym 1919 roku na gnieźnieńskim rynku, ale też wiele innych, które pokazują jak nasi dziadowie walczyli o odzyskanie niepodległości - mówi Tomasz Budasz, Prezydent Miasta Gniezna.

Od dziś, przez cały tydzień, wystawę tę będzie można oglądać w parku Kościuszki, następnie zostanie przeniesiona pod ratusz na ul. Chrobrego w Gnieźnie, gdzie rozpoczęła się gnieźnieńska część powstania 28. grudnia 1919 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto