Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: Obraz Matki Bożej już w środę w naszym mieście

Paweł Brzeźniak
T.Smuga/Naszemiasto.pl
Uroczystości związane z 1050. rocznicą Chrztu Polski rozpoczną się w środę 13 kwietnia, od powitania kopii cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Gniezno: Obraz Matki Bożej już w środę w naszym mieście

Cudowny obraz powitamy o godzinie 19.00 w centrum miasta, przy pomniku św. Wojciecha, i procesyjnie przeniesiemy do kościoła farnego, w którym, po uroczystej Mszy św., nieprzerwanie będzie trwało czuwanie aż do godziny 12.00 dnia następnego - poinformował w komunikacie dla wiernych Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak. - W samo południe 14 kwietnia Ikona Jasnogórska zostanie przeniesiona do katedry. Dla wiernych i gości, wejście do bazyliki prymasowskiej zostanie otwarte o godzinie 15.00 - dodaje prymas. - Zapraszam serdecznie do udziału w tych uroczystościach. Tych, którzy nie będą mogli przybyć zachęcam, aby wraz z kapłanami zgromadzili się w świątyniach parafialnych na dziękczynnej modlitwie. Niech tego dnia, który historycznie jest wskazany jako dzień chrztu Mieszka I i początek chrystianizacji w Polsce, popłynie przed tron Boży, za wstawiennictwem Maryi, Królowej Polski, nasza modlitwa uwielbienia i dziękczynna - dodaje prymas.

Jak czytamy na stronie Archidiecezji Gnieźnieńskiej, podobnie jak podczas uroczystości milenijnych z 1966 roku, w czasie liturgii obraz ustawiony zostanie w prezbiterium, przed cokołem, na którym spoczywa srebrna trumna z relikwiami św. Wojciecha. - Przed Mszą św. przy wizerunku trwać będzie czuwanie modlitewne. Gnieźnieńskie uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski rozpoczną się 14 kwietnia przed południem uroczystym posiedzeniem Konferencji Episkopatu Polski. Po południu biskupi, goście i wszyscy chętni udadzą się na pobliski Ostrów Lednicki, gdzie w palatium z czasów pierwszych Piastów sprawowane będzie pod przewodnictwem Prymasa Polski ekumeniczne nabożeństwo z udziałem duchownych Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Jednym z najważniejszych i najbardziej symbolicznych momentów modlitewnego spotkania będzie wspólne wyznanie wiary - informuje strona www.archidiecezja.pl.

Peregrynacja, czyli uroczyste przenoszenie kopii obrazu Matki Bożej, rozpoczęło się już w latach 50. XX wieku. Pierwszy etap peregrynacji trwał do 1980 roku. Przez ten czas komuniści usilnie angażowali się we wszelkie próby przeszkadzania w wędrówce obrazu. W tej sprawie musiał interweniować nawet bp Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Drugi etap peregrynacji rozpoczął się w latach 80. i trwa do współczesnych czasach.
Oryginalny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej znajduje się na Jasnej Górze. Prawdopodobnie namalował go św. Łukasz Ewangelista na deskach stołu w domu Maryi w Jerozolimie. Przez lata obraz był i nadal jest otaczany kultem. To przed nim Jan Kazimierz, a kilkaset lat później również kard. Stefan Wyszyński, składali akt zawierzenia się narodu polskiego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto