Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: Rada Miasta uczciła bohaterskich Wielkopolan. Odznaczono również zasłużonych gnieźnian.

Aleksander Karwowski
Tradycyjnie już Rada Miasta Gniezna oddała cześć bohaterskim Wielkopolanom, którzy przed 97 laty wywalczyli sobie niepodległość. Była to okazja, by odznaczyć gnieźnian od lat pracujących na podtrzymanie pamięci o tym wydarzeniu, mieście i regionie.

28 grudnia Sala Kryształowa Starego Ratusza była miejscem, w którym podczas uroczystej sesji, radni miejscy wraz z gośćmi oddali cześć Powstańcom Wielkopolskim. W obecności m.in. prezydentów Gniezna, prymasa Polski abp Wojciecha Polaka, parlamentarzystów odśpiewano Hymn Polski, a genezę i znaczenia tego zrywu przybliżył zgromadzonym przewodniczący Rady Miasta Michał Glejzer - historyk z wykształcenia. - Szanowni państwo, mam nadzieję że to święto, które zostało zapoczątkowane w odrodzonej naszej Rzeczypospolitej, będzie cały czas kontynuowane i będziemy się cieszyć, że żyjemy w wolnej, demokratycznej ojczyźnie - zwrócił się do zebranych przewodniczący.

Obecność znamienitych gości była okazją do uhonorowania gnieźnian, którzy swoją działalnością dbają o to, by pamięć o wydarzeniach sprzed lat, historia i promocja naszego regionu nie odeszły w zapomnienie. Prezydent Tomasz Budasz nadał medal jubileuszowy wydany z okazji 990 rocznicy gnieźnieńskich koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Henrykowi Pajkertowi. Drugą odznaczoną osobą przez prezydenta został Marek Szczepaniak, za "krzewienie wartości patriotycznych Pierwszej Stolicy Polski". Otrzymał on medal tysiąclecia Zjazdu Gnieźnieńskiego. Natomiast Wojewoda Wielkopolski "w uznaniu za wybitne zasługi dla rozwoju wielkopolskiego sportu, oraz działalność społeczną" nadał pamiątkowy medal Witolda Celichowskiego - pierwszego wojewody poznańskiego RP Pawłowi Kiczyłło.

Każda z trzech wyróżnionych osobistości została przedstawiona publiczności. Ich osiągnięcia, historię zawodową oraz opis działalności społecznej przybliżył Michał Glejzer. Senator Robert Gaweł w swojej przemowie nawiązał do obchodów rocznicy wybuchu powstania, jego znaczeniu jako zrywu spajającego Wielkopolan i Polskę. - Uznajemy wszyscy powstanie zwycięskie jako powstanie nasze, jako główny element budowania naszej tożsamości. Z tym nie ma dyskusji. Jak wczoraj oglądałem obrazy z całej Wielkopolski przedstawiające, jak się organizujemy, jak potrafimy to uczcić, to naprawdę człowiek jest podbudowany - powiedział senator. Nawiązał także do działań kibiców Lecha Poznań w krzewieniu pamięci o powstańcach, o renowacji nagrobków, cmentarzy, o rekonstrukcjach historycznych jako działaniom, które tę pamięć podtrzymują i rozwijają, dodając. - Zauważmy. Blisko sto lat temu ten naród tu mieszkający na ziemiach prowincji poznańskiej, naszych wielkopolskich, był narodem z silną świadomością bycia wspólnotą, mimo tak silnej germanizacji - zwrócił uwagę Robert Gaweł, jednocześnie apelując, by już tworzyć komitet do zorganizowania 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w roku 2018.

Prymas Polski abp Wojciech Polak podziękował za zaproszenie na uroczystą sesję i zwrócił się do senatora Roberta Gawła. - Dziękuję, że poprowadził mnie na grób kapitana Pawła Cymsa, gdzie miałem okazję jako Kujawiak podziękować urodzonym w Inowrocławiu, że właśnie z Wielkopolski, z Gniezna poszła iskra i Inowrocław został wyzwolony. Mogliśmy cieszyć się tą wolnością, którą przynieśli nam gnieźnianie - powiedział prymas. Abp Wojciech Polak nawiązał w kontekście zbliżającej się setnej rocznicy wybuchu powstania, że w przyszłym roku czekają nas obchody 1050 rocznicy chrztu Polski, a w 2017 roku rocznicę ustanowienia urzędu prymasowskiego w Gnieźnie przez prymasa Mikołaja Trąbę. Zaapelował również o podtrzymanie tożsamości narodowej oraz zatrzymanie w sercu Powstania Wielkopolskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto