Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: Rada na uzależnienia i długi. Projekty pomocy stowarzyszenia Nowa Wspólna Droga

Iza Budzyńska
Ruszają programy pomocy: dla kobiet współuzależnionych, dla tych, których przerosły długi, i warsztaty dla rodziców

Stowarzyszenie Nowa Wspólna Droga będzie realizować projekty, które mają pomóc uzależnionym i ich bliskim, ale także osobom, które nie mogą poradzić sobie z zadłużeniem. One zostaną objęte opieką specjalistów z różnych dziedzin - prawników, pracowników socjalnych, a także psychologów i psychiatrów, którzy pomogą, kiedy przyczynami kłopotów finansowych są uzależnienia, czy to od alkoholu, hazardu, czy impulsywnego kupowania.

Innym projektem współfinansowanym przez Miasto Gniezno będą warsztaty dla rodziców. - W ramach programów realizowanych przez stowarzyszenie zapraszamy do korzystania z pomocy w projektach oddłużeniowych, czyli dla osób, które mają długi, kredyty, nie wiedzą, jak sobie z tym poradzić, są w spirali uzależnień od zakupów, mają trudności z alkoholem, z internetem, z hazardem, z różnymi innymi uzależnieniami - mówi Anna Jankowiak, prezes zarządu stowarzyszenia Nowa Wspólna Droga.

Inny program, który będzie realizowany w Gnieźnie, nosi tytuł "Szczęśliwa mama jest spokojna i zadbana". To dwuletni program terapeutyczny, adresowany do kobiet dotkniętych współuzależnieniem. Często na przeszkodzie do skorzystania z pomocy stoi to, jak wyjaśnia na podstawie swoich doświadczeń Anna Jankowiak, że nie mają gdzie zostawić dzieci na ten czas. Stąd kiedy mamy będą brały udział w zajęciach terapeutycznych, w innej sali specjaliści zorganizują czas dzieciom, pracując także z ich problemami.

- Program wstępny to około pół roku, kiedy kobieta w grupach psychoedukacyjnych dowiaduje się, czym jest uzależnienie, współuzależnienie, często czym jest przemoc i jak jej zaradzić - wyjaśnia Aldona Płachtij, terapeutka uzależnień. - Później przechodzi do grupy, że tak powiem, zaawansowanej. To jest program pogłębiony, gdzie już w momencie, kiedy radzi sobie z przemocą i umie mówić "nie" , umie radzić sobie ze swoim życiem i wychodzić na zewnątrz na przykład szukając pracy, czy podejmując różnego rodzaju szkolenia, czy studia, pracuje nad własnym rozwojem, poczuciem wartości, wiarą w siebie.

Poza tym w tym roku stowarzyszenie będzie realizować także warsztaty dla rodzin w różnego rodzaju kryzysach oraz warsztaty dla rodziców.

- Dzisiaj, kiedy tak trudno jest wychować mądrze, dobrze dziecko, przydają się takie warsztaty, ponieważ uczą postępowania, właściwego budowania systemu kar i nagród, egzekwowania pewnych granic, które wytycza się dziecku. Ale też uczą, jak być rodzicem dobrym, mądrym, jak postępować, kiedy dziecko chciałoby zachować własne granice, zażyć troszeczkę wolności i swobody - mówi Renata Góralczyk-Zielonka, dyrektor wydziału usług społecznych Urzędu Miejskiego w Gnieźnie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto