Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: VI Stanów Skupienia Kultury

Wiktor Koliński (gniezno.eu)
W ramach Królewskiego Festiwalu Artystycznego będzie można zobaczyć, poczuć, przeżyć i dotknąć VI Stanów Skupienia Kultury. Między nimi znajdą się również spotkania z literaturą i teatrem. Poniżej przedstawimy ich zarys, zapraszając jednocześnie do udziału w tym niezwykłym święcie kultury.

Projekt artystyczny Piotra Tetlaka, piątek, 11 maja 2012, 21.15, Rynek
Znany i ceniony w Polsce artysta – Piotr Tetlak „zawładnie” gnieźnieńskim Rynkiem w piątkowy wieczór i zaprezentuje działanie, którego szczegóły do dnia dzisiejszego owiane są tajemnicą…

Projekt artystyczny „Co nas wkurza?”, sobota, 12 maja 2012, 12.00, Rynek
Jedno z najbardziej tajemniczych wydarzeń Festiwalu. Łukasz Muciok, jeden z założycieli Teatru G@J zdradził tylko, iż będzie sporo pozytywnego zamieszania, a oba rozstawione tego dnia namioty na gnieźnieńskim Rynku dostarczą publiczności niezapomnianych wrażeń.

Akcja „A gdyby kto pytał to król w Gnieźnie też czytał” KDOK BPMG, sobota, 12 maja 2012, 13.00, Rynek
Czy Ich Wysokości Królowie, łaskawie panujący nad państwem Piastów, koronowani w Gnieźnie Bolesław Chrobry, Mieszko II, Bolesław Szczodry, Przemysł II i Wacław II chętnie sięgali do zakurzonych średniowiecznych ksiąg? A po które pozycje sięgaliby dzisiaj? Niezwykła wystawa przygotowana przez Klub Dyskusji o Książce stara się rozwikłać tę dziejową zagadkę. Co więcej, zabawne grafiki przygotowane przez gnieźnieńskiego utalentowanego grafika, Przemysława Jarosza, wedle pomysłu Klubowiczów są tematycznie związane z książkami, tematycznie odnoszącymi się do „królewskiej” tematyki. Zwiedzających zapraszamy do ich odgadywania – właściwe tytuły odwrócono i umieszczono w dolnej części grafik. Zatem oglądajmy i czytajmy, bowiem inicjatywa ma na celu popularyzację książki i kształtowanie jej pozytywnego obrazu w społeczeństwie. W związku z wystawą powstała również wyjątkowa seria zakładek do książek z ilustracjami prezentowanymi na wystawie. Można je będzie otrzymać w prezencie podczas wernisażu na wolnym powietrzu otwierającym tą niezwykłą ekspozycję.

Teatr Wizji i Medytacji „Czerwona Główka” zaprasza: „Komora”, sobota, 12 maja 2012, od 16.00 do 19.00, Podziemia Klasztoru OO. Franciszkanów
Już po raz kolejny Teatr Wizji i Medytacji „Czerwona Główka” zaprasza do podziemi klasztoru OO. Franciszkanów do wzięcia udziału w „KOMORZE” – wyjątkowym działaniu teatralnym o charakterze medytacyjnym, które będzie prezentowane w sobotę i niedzielę od 16.00 do 19.00. Uwaga: działanie za każdym razem przewiduje udział 1 osoby, organizatorzy proszą o wcześniejsze zapisy pod nr telefonu: 609 027 559.

Spektakl Teatru Terminus A Quo „Kraina Ułudy”, sobota, 12 maja 2012,17.00, Rynek
Jednym z wydarzeń Festiwalu szczególnie zasługujących na uwagę jest niewątpliwie spektakl „Kraina ułudy” nowosolskiego teatru Terminus A Quo. „Kraina ułudy” to widowisko plenerowe nawiązujące bezpośrednio do przygód słynnego Don Kichote z La Manczy. Okazuje się, iż jego przygody nadal zawierają sporo odniesień do współczesności. Postać błędnego rycerza jest barwna, a jednocześnie tragiczna i prześmiewcza, zawierająca w sobie wszystkie cechy człowieka szlachetnie urodzonego, ale jednocześnie wizjonera i niegroźnego szaleńca. Partneruje mu równie komiczna i prześmiewcza postać Sancho Pansy, który próbuje spełnić wszystkie zachcianki swego pana ale poprzez chaotyczną komiczność swoich poczynań, tworzy jeszcze jeden punkt nieopisanego harmideru… Jednym słowem „Kraina ułudy” to dobra zabawa dla każdej grupy wiekowej.

Akcja „Parada Masek” w reż. J. Mikołajczyka, sobota, 12 maja 2012, 17.30, Rynek
Maska i Lalka pozwalają w teatrze na większą swobodę, stają się dodatkową osłoną dla aktora, są jednocześnie ewidentnym komunikatem dla widza: teraz dzieje się teatr. Teatr lalki, ze swej natury uniknął naturalizmu i realizmu, zawsze był jedynie teatrem – nigdy nie udawał rzeczywistości. Parada Masek odwołuje się do barokowych misteriów hiszpańskich, opartych właśnie na korowodzie z olbrzymimi kukłami. Na ulice Gniezna STL The Idlers wyprowadzi kilka czterometrowych kukieł, wyjdą też z nimi głowonogi i postaci w maskach. Barwne i żywiołowe wydarzenie Jarosław Mikołajczyk realizował już jako świetny dodatek do wielu imprez w Polsce, zwłaszcza na Śląsku, gdzie prowadził wraz z Tomaszem Szwedem Teatr Obrzędowości Nowej Lunula.

Noc Teatrów, sobota, 12 maja 2012, 18.00 MOK
„Eksploracja” – Spektakl Teatru Krzyk z Maszewa,
Zapraszamy do wzięcia w niezwykłej teatralnej podróży. Konduktor wyznaczył postoje na 4 stacjach, a że biletów sprawdzać nie zamierza, warto rozpocząć wspólną podróż od samego początku. W tym roku Teatr Krzyk w Pierwszej Stolicy zagra swoją najnowszą produkcję, spektakl „eksPLoracja”. Jak mówi o nim jego reżyser, Marek Kościółko „(…) spektakl można też nazwać szkicem na temat wyborów, przed którymi stajemy, albo iluzji, że takowych dokonujemy. Inspiracją były wydarzenia z historii Polski przed rokiem 1989, nie traktowane jednak jako zbiór popkulturowych gadżetów, ani jako wydumany mit założycielski współczesnej Polski i Europy. Teatr Krzyk chce się Dzielić swoją refleksją, szukając przez pryzmat przeżyć naszych ojców i matek. Zrozumienie decyzji, za które prędzej, czy później przychodzi nam zapłacić wysoką cenę, jest mądrością, do której się dochodzi przez wiele lat. Nierzadko przy tym boleśnie i tragicznie. Można tylko wierzyć, że więzi, których zrozumieć nie sposób, ostatecznie okażą się węzłem na całe życie

„Biało-Czarna” – Etiuda Dominiki Miękus
„Biało- czarna” jest efektem pracy Dominiki Miękus z marionetką na czwartym roku studiów. Etiuda była pokazywana na wielu międzynarodowych, lalkowych festiwalach między innymi w Belgii, we Włoszech, Czechach, Grecji, Iranie. Ta krótka 20 minutowa historia bez słów, jest bardzo osobistą refleksją na temat relacji, jakie mogą powstać w wyniku spotkania lalkarza i lalki.

„Biję na Alarm” – Monodram Eliasza Gramonta
„Biję na alarm" to monodram w wykonaniu Eliasza Gramonta, który powstał na podstawie prozy Stanisława Lema, a w szczególności cyklu opowiadań o przygodach słynnego astronauty: Ijona Tichego. Tym razem dzielny podróżnik podejmie temat Kosmosu i grożącej mu dewastacji i zaśmiecenia, bowiem „(…) rujnujemy Wszechświat, zamieniamy go w jedną wielką zbiornicę odpadków. W przeświadczeniu, że groźna jest każda chwila zwłoki, biję na alarm, wzywając do ratowania Kosmosu (…)” jak woła aktor i odtwórca głównej roli Eliasz Gramont.
„O Filifionce, która wierzyła w katastrofy” – Spektakl Teatru Horror Vacui w reż. Pawła Bąkowskiego
„O Filifionce, która wierzyła w katastrofy” to teatralna adaptacja opowiadania Tove Jansson pod tym samym tytułem. Spektakl opowiada o próbie przezwyciężania komunikacyjnych barier, zamkniętych w szczelnych ramach obyczajowej konwencji, o ciężkiej próbie wyrażenia głęboko zakorzenionych lęków, przeczuć, samotności. Teatr Horror Vacui poprzez zupełnie dla siebie nowe środki wyrazu artystycznego, pyta również o relacje wnętrze / zewnętrzne – czy taki podział ma sens? Czym jest katastrofa?

„Kuźnia Literacka” zaprasza: „Humor wierszowany, nieocenzurowany… - spotkanie z Dorotą Sztaudynger - Żaczek” , niedziela, 13 maja 2012, 15.00, Kawiarnia Królewska
Kuźnia Literacka zaprasza na spotkanie literackie z pisarką Dorotą Sztaudynger-Żaczek, wnuczką znanego polskiego poety i satyryka Jana Sztaudyngera, podczas którego będzie można również nabyć książki z autografem naszego Gościa.

Happening „Tak dla Krasickiego!” GUTW, niedziela, 13 maja 2012, 16.30, MOK
Nie każdy wie, a z pewnością pamięta, iż w podziemiach gnieźnieńskiej Katedry pochowany jest jeden z najwybitniejszych polskich poetów, ich niekwestionowany książę i jednocześnie biskup – Ignacy Krasicki. Najstarsi Studenci najmłodszej uczelni w Pierwszej Stolicy – Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku postanowili w sposób zdecydowany i głośny przypomnieć Królewskiemu Miastu o tym fakcie…

Recital Koła Studenckiego IKE Dialog „Chłop i Baba a Romantyczna o nich Ballada”, niedziela, 13 maja 2012, 17.30, MOK
Kobieta? Mężczyzna? Fascynacja? Zauroczenie? Zakochanie? Przyjaźń? Miłość? Zazdrość? Nienawiść? Czym jest relacja damsko – męska? Odpowiedzi na te pytania będą próbowali uzyskać studenci Międzywydziałowego Koła Badań Interdyscyplinarnych nad Komunikacją Międzyludzką „Dialog” Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie, którzy w swoim recitalu „Chłop i Baba a romantyczna o nich ballada” pokażą, jakie emocje towarzyszą mężczyźnie i kobiecie w chwili tragicznego rozstania, skrywanej, platonicznej miłości czy też zakochania do granic możliwości. Celem występu jest przełamanie stereotypów damsko – męskich, oraz ukazanie, wydawać by się mogło, tych samych spraw z dwóch różnych perspektyw. Widzowie będą musieli przygotować się na dawkę dobrego humoru, a także na powrót do przeszłości, bowiem posłuchać będzie można szlagierów sprzed lat w zupełnie nowych odsłonach. Występ umożliwia utożsamienie się z własnymi przeżyciami i pozwala zrozumieć kwestie, które do tej pory „spędzały sen z powiek” zarówno kobiecie jak i mężczyźnie. Podczas recitalu odbędzie się zbiórka artykułów papierniczych na rzecz dzieci z Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych w Gnieźnie. Serdecznie zapraszamy!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto