Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

I LO Gniezno zaprasza na swoje wydarzenia

Paweł Brzeźniak
Zapraszamy na wydarzenia, które w najbliższym czasie odbędą się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie.

II Powiatowy Konkurs Literacki „Debiut.”
W kategorii: opowiadanie.
Pod hasłem: „Internet – sieć blasków i potrzasków.”

Celem konkursu jest zachęcenie młodzieży do pisania i prezentowania własnej twórczości, rozwijanie wyobraźni i wrażliwości młodych autorów, a także popularyzowanie ich twórczości.Konkurs adresowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych w powiecie gnieźnieńskim. Prace nadesłane na konkurs muszą być pracami własnymi, wcześniej niepublikowanymi i nienagrodzonymi w konkursach literackich. Uczestnik ma za zadanie napisać krótkie opowiadanie na temat: „Internet – sieć blasków i potrzasków”. Szczegółowy regulamin dostępny będzie na stronie organizatora www.Ilo.gniezno.pl od 24 stycznia. Prace należy składać do 30 marca 2017 r. Przewodniczącą konkursowego Jury jest Anna Łacina, pisarka, autorka powieści obyczajowych, opowiadań fantastycznych i bajek edukacyjnych.

W skład jury wejdą także: Irmina Kosmala, szefowa Stowarzyszenia Kuźnia Literacka i przedstawiciel organizatora.
Oceniając prace jury weźmie pod uwagę :
• oryginalność i twórczy charakter utworu,
• poprawność stylistyczną i językową,
• poziom literacki pracy,
• estetykę pracy.

Dla zwycięzców konkursu oraz wyróżnionych przewidziane są nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Przyznane zostaną też wyróżnienia i dyplomy za udział w konkursie. Zwycięska praca opublikowana będzie w ogólnopolskim czasopiśmie literackim „Migotania, przejaśnienia”, a także na portalu kulturalnym www. popcentrala.pl .
Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 15 maja br. na stronie internetowej organizatora.
Nagrody oraz dyplomy wręczone będą w czerwcu podczas specjalnej gali w „Czytelni na piętrze” I LO.

„Dzwonowo – zaginione miasto.”
Spotkanie z odkrywcami: archeologiem Marcinem Krzepkowskim i historykiem Marcinem Moeglich.
17.02.2016 r., godz. 17.00, Czytelnia na piętrze I LO.

W ostatnim dziesięcioleciu w Polsce, dzięki fotografii lotniczej dokonano trzech sensacyjnych odkryć archeologicznych jeśli chodzi o średniowiecze miasta. Jednym z nich ( po odkryciu pierwszej lokacji Szamotuł i Nieszawie) jest Dzwonowo w gminie Skoki i na terenie Puszczy Zielonka. Miasto odkryte zostało przypadkowo, po analizie fotomapy na ogólnodostępnym serwisie internetowym.

Traf chciał, że publikowane zdjęcia lotnicze okolic Niedźwiedzin wykonane zostały w czasie, gdy na polach dojrzewało zboże. To umożliwiło dostrzeżenie odróżniających się barwą upraw, które ułożyły się na kształt domostw rozlokowanych wokół kwadratowego placu. Obok średniowiecznego miasta odkryto też pozostałości wsi o układzie owalnicowym. Przypuszcza się, że w pobliżu średniowiecznej lokacji istnieją też relikty siedziby rycerskiej i dworu staropolskiego.

Odnalezione miasto nazywało się Dzwonowo. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą jeszcze z początku XIV w. Przypuszcza się, że przebiegał tędy trakt łączący Poznań z Pomorzem Gdańskim. Jego powolny upadek spowodowała prawdopodobnie konkurencja ze strony nieco później lokowanych w tej okolicy miast.
Do tej pory na terenie Dzwonowa przeprowadzone zostały badania nieinwazyjne i związane z rozpoznaniem środowiska przyrodniczego, a także sondażowe miasta i cmentarza. Odkryto fragmenty budynków przy miejskim rynku, zabudowań w pobliskiej wsi, a także pozostałości cmentarza. W nowym sezonie archeolodzy planują poszukiwania kościoła pw. św. Michała.

Współorganizatorem spotkania jest Organizacja Turystyczna Szlak Piastowski.

Strefa Komiksu
20.01.2017 r., godz. 13.00 – 19.00, Czytelnia na piętrze I LO.

Już po raz drugi w czytelni zaprezentujemy najciekawsze komiksy ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Tym razem ze szczególnym naciskiem na tematykę historyczną.Każdy jednak znajdzie tu coś dla siebie. Na fanów komiksów czekać będą najciekawsze i największe dzieła sztuki komiksowej m.in. z okładkami 3D i gigantyczne 6 kilogramowe wydania kolekcjonerskie. Obwoźnej Czytelni Komiksów towarzyszyła będzie tym razem również wystawa figurek i makiet Star Wars, oraz warsztaty origami. Pod czujnym okiem mistrza tej sztuki będzie można samemu spróbować sił w tworzeniu papierowego Yody, czy kosmicznych statków.

HARMONOGRAM

13.00 - 15.00 – „Historia komiksem pisana” - blok dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

prezentacja komiksów - Aleksander Gniot, wicedyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej
w Poznaniu, twórca Obwoźnej Czytelni Komiksów oraz organizator dwóch dużych poznańskich imprez komiksowych, w przerwie oglądanie wystawy Star Wars.
 
wykład – dr Michał Traczyk, wydawca profesjonalnego czasopisma poświęconego sztuce komiksowej pt. Zeszyty Komiksowe, a także założyciel Fundacji Instytut Kultury Popularnej.
17.00 - 19.00 - część otwarta dla wszystkich „komiksomaniaków”.
czytelnia komiksów
wystawa Star Wars
kosmiczne origami
games room

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, jako pierwsza wśród polskich bibliotek naukowych, stworzyła unikatową kolekcję komiksów oraz polskich i zagranicznych prac poświęconych tematyce komiksowej. Jest to drugi systematycznie prowadzony zbiór w Polsce. Kolekcja liczy ponad 8 tysięcy woluminów. Olbrzymią część komiksów stanowią te, które zaczęły ukazywać się w Polsce od lat 50. XX wieku, polskie i zagraniczne czasopisma oraz unikatowe ziny komiksowe, a także komiksy zagraniczne, w tym amerykańskie, czeskie, francuskie i wiele innych. W posiadaniu biblioteki są też najwybitniejsi twórcy tego gatunku, serie, wydawnictwa albumowe i zbiorowe, antologie i tzw. powieści graficzne (graphic novels). W zbiorach znajdują się również reprezentatywne mangi. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto