Ile można wypić, żeby jechać samochodem?

Ile można wypić, żeby jechać samochodem? (© arch. red.)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Większość zatrzymanych przez policję pijanych kierowców to osoby, które dzień po imprezie wsiadają do samochodu. Nie popełnij tego błędu.

Ile można wypić, żeby jechać samochodem?


To już dziś radośnie witać będziemy nowy rok. Niestety dzień później wielu kierowców nieświadomie siada za kółkiem pod wpływem alkoholu.

To właśnie tacy "wczorajsi" kierowcy regularnie powiększają policyjne statystyki. Aby tego uniknąć postanowiliśmy poradzić się specjalistki

Czas potrzebny na spalenie alkoholu zależy od wielu czynników, takich jak: indywidualny proces spalania alkoholu, masa ciała i płeć. Na opóźnienie spalania alkoholu wpływać może ponadto zmęczenie, stres, napięcie, choroba, kawa i papierosy - informuje Agata Zmorkowska, dietetyk w Centrum Dietetycznym NaturHouse w Gnieźnie.

Przeciętnie nasz organizm potrzebuje 3 godzin na spalenie 20-30 g czystego alkoholu - etanolu.
50g wódki =20g etanolu,
100ml wina=12g etanolu,
0,5l piwa= 25g etanolu


Jeśli jutro zaplanowaliśmy sobie wyjazd warto obliczyć ile alkoholu możemy wypić, aby nie stracić prawa jazdy.

Komentarze (15)

Informujemy, że podczas ciszy wyborczej wyłączyliśmy możliwość komentowania na portalu. Przepraszamy za niedogodności z tym związane. Komentarze włączone zostaną w niedzielę, po godz. 21

??? (gość)

Nie rozumiem krytyki dla autora artykułu. Po prostu powinniśmy być świadom ile wypiliśmy i kiedy ewentualnie będziemy trzeźwi. Mamy XXI wiek i są alkomaty więc mamy dodatkową weryfikację.
Następna sprawa to pijak ma za nic tabelkę na temat % i jeśli będzie chciał to wsiądzie za kółko.

Pablo (gość)

czy piszący to jest normalny?? Macie teraz tragedię gdzie pijak zabił 6 osób, a Wy piszecie, że mam sobie obliczyć kiedy mogę jechać po alkoholu?? Sam tytuł jest głupkowaty!!! Wiadomo nie ma o czym pisać to trzeba pisać o byle czym, żeby tylko statystyki odsłon były duże i kasa za wszechobecną i wkurzającą reklamę jak najwyższa! BEZNADZIEJA!!
ZERO SZACUNKU DLA AUTORA!!!!!

Boruta

Mało nieszczęść spowodowali pijani kierowcy? Zamiast mówić jasno, że nie wolno prowadzić samochodu pod wpływem alkoholu uczycie jak zakombinować, żeby i wypić i jeździć. Typowo polaczkowskie prowincjonalne podejście. NIC nie można wypić. Ciekawe czy autor artykułu napisze to samo, jak mu kiedyś jakiś pijus dziecko potrąci...

Benek (gość)

Ile można wypić? Wiadomo, nie więcej niż trzy wanienki.
Poza tym: Piłeś-nie jedź. Nie piłeś-wypij.

mmmmm (gość)

Jeszcze jedna zasada, rano przed wyjściem z domu KONIECZNIE zjeść śniadanie. Kanapka z serem żółtym, jajka czy wędlina może Cię uratować przed utratą prawa jazdy.

A7 (gość)

Bardzo uproszczone obliczenia. Każdy ma inną wagę ciała, inny metabolizm i takie upraszczanie może mieć przykre skutki.
Jeżeli ktoś wie, że na drugi dzień musi gdzieś pojechać, to należy zachować umiar i odpuścić wieczorem, a nie pić do oporu, a po kilku godzinach wsiadać za kółko.