Krzysztof Gawkowski Krzysztof Gawkowski

Jacek Kowalski gwarantem rozwoju miasta? Tak uważa Krzysztof Gawkowski (© archiwum Polskapresse)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Z Krzysztofem Gawkowskim, sekretarzem generalnym Sojuszu Lewicy Demokratycznej, o przedwyborczych planach partii rozmawia Paweł Brzeźniak.

Jaki jest główny cel Pańskiej wizyty w Gnieźnie? Na czym zamierza Pan się skupić?
[Krzysztof Gawkowski]: Spotykamy się dzisiaj z przedstawicielami różnych środowisk lewicowych m.in. po to, aby dać rekomendację kandydatowi na prezydenta Gniezna panu Jackowi Kowalskiemu. Podpisaliśmy porozumienie z kilkunastoma organizacjami. Pokazujemy, że lewica w Gnieźnie jest zjednoczona wokół kandydata na prezydenta, wokół spraw programowych. Chodzi nam o zmianę Gniezna w jeszcze piękniejsze miasto niż dotychczas. Mamy przeświadczenie, że dobry program i osoba Jacka Kowalskiego gwarantują szybką możliwość jeszcze bardziej dynamicznego rozwoju miasta. Chcemy pokazać, że jesteśmy silni, gotowi i zwarci. To nie jest tak, że formacja polityczna gromadzi wokół siebie tylko członków swojej partii. Są ludzie z różnych środowisk, tacy, którzy nie boją się pracy, którzy chcą porozmawiać rzetelnie o zbliżających się wyborach.

Jaka jest kondycja współczesnej lewicy w skali ogólnopolskiej, regionalnej i lokalnej?
[Krzysztof Gawkowski]: SLD w całym kraju odbudowuje swoją pozycję. Wybory w 2011 roku były dla nas na pewno dużą porażką. Dzisiaj jesteśmy trzecią siłą w Polsce, która walczy o to, aby zdobyć jak najlepszy wynik w wyborach do europarlamentu. Po wyborach samorządowych mamy nadzieję, że będziemy współtworzyli w Polsce wiele koalicji na szczeblu regionalnym. Wówczas będziemy mieli przełożenie na duże środki pochodzące z Unii Europejskiej. Głównym dyspozytorem tych środków w naszym kraju, który będzie je dalej rozdzielał, są sejmiki wojewódzkie. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby mieć wpływ na to, co będzie się tam działo.

Czy takie otwarcie się na organizacje społeczne może być receptą na sukces?
[Krzysztof Gawkowski]: To jest recepta na sukces w wielu miejscach. Tak jest już do tej pory. Chodzi o pokazanie, że można działać ponad podziałami politycznymi. Wierzę i jestem przekonany, że tak będzie również w Gnieźnie. Że członkowie Gnieźnieńskiego Porozumienia „Lewica Razem” doprowadzą do zwycięstwa SLD. Dobre przykłady wielu samorządów pokazują, że to jest możliwe. Chociażby w Częstochowie czy Będzinie i w kilkudziesięciu innych miastach. Im nas więcej, tym lepiej.

Trwa przedwyborcza mobilizacja. Na jaki wynik w skali kraju liczycie w wyborach do europarlamentu?
[Krzysztof Gawkowski]: Jeśli chodzi o Wielkopolskę, to tutaj musimy wygrać mandat. Mamy tutaj Tadeusza Tomaszewskiego, któremu bardzo kibicuję. Wierzę, że Tadeusz osiągnie sukces w postaci bardzo dobrego wyniku. Jest jeszcze Krystyna Łybacka, liderka listy. Co do jej wiedzy i fachowości nikt nie ma żadnych wątpliwości. Liczymy na bardzo dobry wynik. Myślę, że w skali kraju będzie to wynik z dwójką z przodu. Czy się uda? Zobaczymy 25 maja.

Czytaj także

  Komentarze (3)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  pawel

  Chciałbym przypomnieć, że na końcu tytułu jest znak zapytania. Taki szczegół, ale istotny. Oznacza on, iż tytuł w żadnym razie niczego nie stwierdza.

  Fela8 (gość)

  Ten tytuł to jakaś szydera z gnieźnian! Co robił ten człowiek przez 8 lat? Na pewno nie zagwarantował rozwoju miasta.