(© archiwum)

Celiakia to pod wieloma względami tajemnicza choroba, nie do końca znane są bowiem mechanizmy jej rozwoju. Jakie symptomy świadczą o celiakii?

Mianem celiakii określa się chorobę autoimmunologiczną, której główną cechą jest trwała nietolerancja glutenu. Po spożyciu pokarmów zawierających gluten, osoby chore na celiakię doświadczają szeregu objawów, takich jak wzdęcia, ból brzucha oraz tłuszczowe biegunki. Jeśli pacjent nie stosuje się do zaleceń diety bezglutenowej, musi liczyć się z wysokim prawdopodobieństwem spadku masy ciała, wystąpienia niedoboru kwasu foliowego i żelaza, a także apatii lub nadpobudliwości. Objawy ze strony układu pokarmowego to wynik toksycznego oddziaływania glutenu na kosmki w jelicie cienkim.

WIĘCEJ NA TEMAT W SERWISIE abcZDROWIE.pl


Partnerem serwisu jest

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!