Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiszkowo - przygotowania do Dnia Kobiet... i Mężczyzn

Redakcja
Dzień Kobiet... i Mężczyzn przygotowuje kiszkowski "Promyk". Stowarzyszenie, które swoją siedzibę ma w gminnej bibliotece, takie spotkanie, które odbędzie się 8 marca, szykuje po raz pierwszy.

- Do końca lutego przyjmujemy zapisy, do tej pory zgłosiło się już osiemdziesiąt osób. Same jesteśmy zaskoczone takim dużym zainteresowaniem. Mam nadzieję, że impreza się uda - mówi Anna Zeidler, wiceprezes oddziału Stowarzyszenia Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalnego "Promyk" w Kiszkowie.

Marcowe spotkanie odbędzie się w Hali Widowiskowo-Sportowej w Kiszkowie. Dla wszystkich uczestników będzie poczęstunek i kawa oraz muzyka na żywo. To okazja dla mieszkańców gminy, by lepiej się poznać, czy po prostu wyjść z domu.

Stowarzyszenie działa na terenie gminy od listopada 2004. Skupia ponad 180 członków. Statutowym celem jest pomoc osobom niepełnosprawnym, jednak od samego początku dla "Promyka", także głównego trzonu organizacji w Gnieźnie, dużą rolę odgrywała integracja środowiska i działalność artystyczna. W Kiszkowie "Promyk" ma swój gabinet rehabilitacji, do którego w zeszłym roku pozyskał nowy sprzęt. Z ćwiczeń mogą korzystać nie tylko członkowie stowarzyszenia. Najchętniej przychodzą właśnie kobiety, które poszukują często aktywnych możliwości spędzania wolnego czasu, na przykład na emeryturze.

Wszyscy zainteresowani spotkaniem z okazji Dnia Kobiet lub działalnością "Promyka", mogą przyjść do Biblioteki Publicznej Gminy Kiszkowo, przy ul. Polnej 33 lub zadzwonić pod numer telefonu 61 429-70-45. Biblioteka jest czynna od poniedziałku do środy i w piątku od 9.00 do 16.00 oraz w czwartki od 8.00 do 18.00.

============05 BodyTekst_bezwciecia(20270784)============
Zakończyły się zebrania wiejskie w gminie miejskiej Czerniejewo. Znamy już nazwiska wszystkich nowych sołtysów.
Zostali nimi: Stefan Szerszeń - Graby, Czesława Modrzejewska - Nidom, Marian Kozłowski - Goraniec, Katarzyna Kul-czyńska - Pakszynek, Urszula Lewandowska - przewodnicząca samorządu mieszkańców w Czerniejewie, Grzegorz Woźniak - Czeluścin, Jan Ow-czarzak - Pawłowo, Jacek Siw-ka - Goranin, Jarosław Trafny - Kosmowo, Tomasz Ryszczuk - Gębarzewo, Jan Owczarzak - Pakszyn, Ryszard Boiński - Szczytniki Czerniejewskie, Maciej Hedzielski - Rakowo, Zofia Gajda - Kosowo, Łucja Nowak - Żydowo, Kazimierz Rzepka - Kąpiel.
Większość sołtysów mieszkańcy wybrali na kolejną już kadencję, wyjątek wśród szesnastu jednostek stanową sołtysi Gębarzewa, Goranina, Pak-szynka i Pakszyna.
- Sołtys i rada sołecka są organem pomocniczym gminy - mówi Zbigniew Sujak, zastępca burmistrza Czerniejewa. - Często to taki człowiek pierwszego kontaktu dla mieszkańców. Sołectwo jest samorządem najniższego szczebla i ludzie zwracają się właśnie tutaj, nie tylko ze sprawami dotyczącymi gminy, ale także powiatu czy województwa.
Sołtys, jak podkreśla zastępca burmistrza, jest też przede wszystkim lokalnym liderem. Być może właśnie dlatego, najczęściej wybierani są ci, którzy już się na tym stanowisku sprawdzili.
Sołtysi, wraz ze wspomagającą ich pracę radą sołecką, wybierani są na okres 3 lat. Reprezentują swoje wsie przed radą gminy, w której głosowaniach nie mogą uczestniczyć, ale mogą przyglądać się posiedzeniom i składać wnioski. Organizują zebrania wiejskie, pilnują realizacji prawa lokalnego związanego z ich terenem działania. Razem z radą decydują, na co przeznaczone będą pieniądze z funduszu sołeckiego.
============04 (tp) Autor szary(20270788)============
Iza Budzyńska

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto