Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KŁECKO: Misterium Męki Pańskiej (2015) [FOTO]

Paweł Brzeźniak
W Wielką Środę w Kłecku odbyła się inscenizacja Misterium Męki Pańskiej. Przygotowania do Misterium w Kłecku trwały od 2014 roku. Niewykluczone, że będzie to inscenizacja cykliczna.
W Wielką Środę w Kłecku odbyła się inscenizacja Misterium Męki Pańskiej. Przygotowania do Misterium w Kłecku trwały od 2014 roku. Niewykluczone, że będzie to inscenizacja cykliczna. Dawid Stube/Agencja Fotostube
W Wielką Środę w Kłecku odbyła się inscenizacja Misterium Męki Pańskiej. Mimo brzydkiej pogody, widowisko zgromadziło wielu widzów i wprowadziło mieszkańców Kłecka i okolic w klimat zbliżającego się Triduum Paschalnego. Inscenizację przygotowywano od 2014 roku. Odbyła się w amfiteatrze.

Misteria Męki Pańskiej mają bardzo bogatą historię. Są to inscenizacje, które po raz pierwszy były zaprezentowane w średniowieczu. To wydarzenie zawsze przyciągało tłumy wiernych. Mało kto wówczas umiał czytać, zatem historię Męki i Śmierci Jezusa Chrystusa przedstawiało się w formie obrazkowej.

Pomimo upływu lat i zmian w społeczeństwach europejskich, misteria nie tracą na swojej popularności. Do najpopularniejszych w Polsce misteriów należą obecnie te, które są organizowane: na poznańskiej Cytadeli, w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Górce Klasztornej. Do grona miast, które przyłączają się do organizacji misterium, można od tego roku zaliczyć Kłecko. W środę w miejscowym amfiteatrze odbyło się widowisko, w przygotowanie którego zaangażowało się około 100 osób. – To wielkie wyzwanie organizacyjne, które u każdego wywołuje ekscytację – mówi ks. Mirosław Kędzierski, proboszcz parafii pw. św. Jerzego i św. Jadwigi w Kłecku, która jest współorganizatorem tego wyjątkowego wydarzenia.

– Mamy przygotowany scenariusz, stroje z epoki i wszystkie niezbędne elementy. Przygotowania rozpoczęły się już pod koniec zeszłego roku, kiedy obchodziliśmy święta Bożego Narodzenia. Może komuś wydaje się, że da się coś takiego przygotować w parę tygodni. Rzeczywistość jest jednak taka, że potrzeba sporo czasu. Gmina użyczyła nam miejsce, w którym odbyła się inscenizacja. Do kogo byśmy się nie zwrócili, zawsze otrzymywaliśmy niezbędne wsparcie. To bardzo cenne – podkreśla ks. Mirosław Kędzierski, proboszcz parafiii w Kłecku.

Wydarzenie zostało bardzo dobrze przyjęte przez zgromadzoną publiczność. Do amfiteatru przyjechali zarówno mieszkańcy gminy Kłecko, jak i z innych części powiatu gnieźnieńskiego. Jeżeli, tak jak w tym roku, projekt uzyska wsparcie miasta i gminy Kłecko i, być może, powiatu gnieźnieńskiego, to można liczyć na to, że będzie realizowany dla mieszkańców w następnych latach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto