Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobieca strona społecznej historii Gniezna. Wernisaż wystawy na placu przed kościołem garnizonowym

Magdalena Smolarek
Czy chcesz poznać trochę bardziej gnieźnianki - te żyjące i te, które już odeszły? Dlaczego warto je poznać? Jakie wielkie rzeczy robiły i robią nadal dla Gniezna i Polski? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z wystawy "Społeczna historia Gniezna - Kobiety", jaką można oglądać na placu przed kościołem garnizonowym w Gnieźnie.

Kolejny rok z rzędu Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie przygotował dla mieszkańców Gniezna ciekawą wystawę na temat "Społeczna historia Gniezna". W zeszłym roku fotografie prezentowały różnego rodzaju protesty, jakie przechodziły, działy się na ulicach Gniezna.

ZOBACZ: Wernisaż wystawy "Społeczna historia Gniezna - Opór".

W tym roku głównymi bohaterkami wystawy fotografii są kobiety - gnieźnianki zarówno te, które jeszcze żyją, jak i te, które odeszły. Łącznie wystawa ta prezentuje 15 dzielnych kobiet - w tym 7 żyjących i 8 , których już z nami nie ma, ale jakie wpisały się w pamięć na tyle mocno, że warto o nich pamiętać.

Wśród wymienionych na wystawie kobiet znalazły się:
Helena Kowalewska,
Anna Piskurz,
Karolina Koszela,
Gabriela Mikołajczyk,
Krystyna Lubińska-Palicka,
Alex Freiheit,
Wioletta Sowa,
Paulina Hennig-Kloska,
Seweryna Grodzka-Tubacka,
Stanisława Sławska-Taczakowa,
Maria Springer,
Pelagia Eitner-Gdeczyk,
Daria Dzięcielewska,
Maria Chwiałkowska-Grygiel,
Ewa Kolanowska.

CZYTAJ TEŻ: Kim była i co robiła Helena Kowalewska.

Wernisaż ten wpisuje się w stulecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce i pokazuje, że również żeńska część społeczeństwa miała coś do powiedzenia w historii Gniezna i Polski.

- Naszą wystawę "Społeczna historia Gniezna" poświęcamy w tym roku kobietom, ponieważ w tym roku mija okrągła setna rocznica uzyskania przez kobiety praw wyborczych. Mówi się o tym, że jest setna Rocznica Niepodległości, setna rocznica Powstania Wielkopolskiego i słusznie, bo to są ważne wydarzenia w historii Polski, jednak równie ważna dla naszego kraju jest połowa społeczeństwa polskiego, czyli kobiety. W związku z tym postanowiliśmy zrobić tę wystawę, ale też dlatego, by pokazywać lokalne wydarzenia, mieszkańców czy też w tym wypadku mieszkanki naszego miasta. Przejrzeliśmy różne archiwa, zbiory np. z teatru Fredry, z gnieźnieńskiego archiwum i inne, ponieważ szukaliśmy osób z różnych dziedzin. Wśród 15 zaprezentowanych kobiet mamy żołnierkę, ekonomistkę, aktorkę, lekarkę czy artystki współczesne - tatuażystkę, społeczniczkę, aktywistkę. Na naszej wystawie pokazujemy kobiety znane, niektóre zapomniane, a niektóre po prostu niedocenione, a jakie warto pokazać, że w tym mieście są obecne od lat, a ich działalność bardzo mocno odcisnęła się na naszej lokalnej historii, na historii Gniezna - Kamila Kasprzak-Bartkowiak, organizatorka wystawy.

Podczas wernisażu, wszystkim przybyłym, rozdawane też były okolicznościowe pocztówki prezentujące 15 wspaniałych gnieźnianek.

Zobaczcie fragmenty z otwarcia wystawy:

ZOBACZ TEŻ: Inauguracja tegorocznego sezonu kulturalnego w MOK.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto