Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Majówka na Szlaku Piastowskim

Paweł Brzeźniak
Od 5 do 7 maja w wielkopolskich miastach odbędzie się moc atrakcji w ramach „Weekendu na Szlaku Piastowskim”. Wydarzenie jest organizowane przez Klaster Turystyczny Szlak Piastowski w Wielkopolsce, a dofinansowuje je Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Majówka na Szlaku Piastowskim

Druga edycja tej imprezy jest kontynuacją rozpoczętej w 2016 roku idei cyklicznego, corocznego wydarzenia promującego atrakcyjność wszystkich obiektów znajdujących się na Szlaku Piastowskim. - Głównym założeniem przedsięwzięcia jest wywołanie jak największego zainteresowania szlakiem, jako całościowym produktem turystycznym, a nie tylko i wyłącznie jego pojedynczymi miejscami. Codzienna atrakcyjność obiektów Szlaku Piastowskiego, zgodnie z tą ideą, w trakcie „II Weekendu na Szlaku Piastowskim” będzie potęgowana oraz prezentowana w całej swojej różnorodności, stanowiąc przede wszystkim interesującą ofertę kulturowo-rozrywkową oraz będąc zapowiedzią i reklamą ofert poszczególnych miejsc, zachęcającą do odwiedzania ich w sezonie turystycznym w 2017 roku – przyznaje Przemysław Buryan, koordynator Szlaku Piastowskiego.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie „Życie codzienne w piastowskim grodzie”. Został on wybrany w drodze ankiety publicznej na portalu społecznościowym. Wszyscy, którzy wybiorą się w weekend 05-07 maja na szlak będą mogli wziąć udział w wlicznych warsztatach, zobaczyć czym się zajmowali, jak żyli i co jedli nasi przodkowie w czasach kształowania się państwa polskiego. Przedsięwzięcie ma charakter unikatowy zarówno pod względem obszaru działania (teren dwóch województw), jak i doboru atrakcji. Weekend na Szlaku Piastowskim to inicjatywa, która nigdy nie zdarzyła się przed 2016 rokiem, a więc jest to przedsięwzięcie pionierskie, promujące najstarszy i najcenniejszy szlak historyczny w Polsce.

W piątek 5 maja, między 10:00 a 14:00 w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy odbędą się inscenizacje życia w średniowiecznym grodzie. Po południu, a dokładniej o 17:00, warto wybrać się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kłecku, gdzie rozpocznie się prawdziwa gratka dla miłośników dawnych dziejów – historyczna gra miejska. O 19:00 zaplanowany jest wyjątkowy koncert, który odbędzie się w katedrze gnieźnieńskiej. Mowa o Piastowskim Tryptyku Organowym.

Sobota, 6 maja, będzie obfitowała w rekonstrukcje historyczne. W zasadzie cały dzień można spędzić w Gnieźnie, gdzie od 10:00 do 18:00 odbędzie się Dzień z Wikingami,w ramach którego przedstawiciele Muzeum Początków Państwa Polskiego zaplanowali rekonstrukcje historyczne, spacery z przewodnikiem, gry planszowe i warsztaty. Kolejną ciekawą propozycję na ten dzień będzie miało także Kłecko, które od 16:00 do 19:00 zaprasza na festyn rodzinny, który odbędzie się w parku miejskim. W programie m.in. historyczna gra planszowa oraz coś naprawdę wyjątkowego – świat Piastów z klocków lego. W kontekście Szlaku Piastowskiego warto wybrać się na północ Wielkopolski, a dokładniej do Wągrowca, gdzie od 13:00 do 19:00, na terenie tamtejszego Muzeum Regionalnego, potrwa piknik historyczny, gdzie jedną z atrakcji będzie możliwość spróbowania piastowskiej kuchni. Piastowski Tryptyk Organowy zagości także do Kalisza – rozpocznie się on o 17:00 w katedrze św. Mikołaja Biskupa w Kaliszu.

W niedzielę warto zajrzeć m.in. do Grzybowa. Tamtejszy Rezerwat Archeologiczny zaprasza od 10:00 do 17:00 na piknik historyczny z pokazami i warsztatami garncarstwa oraz spacerami z przewodnikiem. Turyści, szczególnie z okolic Poznania, powinni zainteresować się „Trebuszomanią”, na którą zaprasza Gród Pobiedziska. Rekonstrukcje, zwiedzanie i gry plebejskie potrwają od 11:00 do 16:00.

Szlak Piastowski będzie można poznać także na sportowo. W niedzielę, 7 maja o 9:00, z Rynku w Gnieźnie wyruszy rajd rowerowy na Ostrów Lednicki. Informacje i zapisy: [email protected], organizator: PTTK Oddział Ziemi Gnieźnieńskiej. Dzień wcześniej zapraszamy do Poznania na spływ kajakowy dookoła Ostrowa Tumskiego. Rozpocznie się on o 12:00 i 14:00. Do propozycji rekreacyjnych należy także turystyczny rajd samochodowy, który w sobotę o 10:00 rozpocznie się w Wągrowcu.

Sporym zainteresowaniem od lat cieszą się także darmowe spacery z przewodnikiem. Tej atrakcji nie zabraknie podczas majowego weekendu na Szlaku Piastowskim. W Gnieźnie pojawią się dwie takie propozycje. Pierwsza dotyczy oprowadzaniu po klasztorze Franciszkanów w Gnieźnie. Terminy zwiedzania: piątek 05.05. godz. 16:00, sobota 06.05. godz. 12:30 i 16:30, niedziela 07.05. godz. 12:30 i 16:30. Druga propozycja dotyczy marszu z wojem i rozpocznie się przy Centrum Informacji Turystycznej na Rynku. Terminy zwiedzania: piątek 05.05. godz. 17:00, sobota 06.05. godz. 10:00, 14:00, niedziela 07.05. godz. 10:00, 14:00. W Kaliszu zwiedzanie odbędzie się pod nazwą „Miasto lokacyjne – zwiedzanie fabularyzowane” i odbędzie się w sobotę i niedzielę od 9:00 w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. Sporo do zaoferowania będzie miał także stolica Wielkopolski – w Bramie Poznania, w sobotę i niedzielę, od 16:00 będzie można zapoznać się z dniem z życia Radomiły i Mojmira (dla dorosłych). Z kolei w sobotę od 20:00 zapraszamy na odkrywczy spacer z latarkami po poznańskiej katedrze. Szczegółowy harmonogram znajdziecie na stronie www.szlakpiastowski.pl.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto